Saturday, February 4, 2017

NJË BETEJË ME HUMBËS TË SIGURTË: KUSH DO TA KONTROLLOJË SHTETIN SHQIPTAR NË TË ARDHMEN??Nga Prof. Dr. Shinasi A. Rama
Cili është qëllimi i betejës që po zhvillohet tani në Tiranë? Beteja politike që po zhvillohet në Tiranë është pa dyshim një betejë politike dhe e gjithanshme që do të ketë ndikim të ndjeshëm në të ardhmen e shqiptarëve dhe të vetë shtetit shtetit shqiptar.
Beteja do të shtrihet e do të vazhdojë mbas zgjedhjeve, nëse do të ketë zgjedhje, dhe nuk mund të ketë fitimtarë nga dy krahët dhe as një riekuilibrim me paqe të qëndrueshme. Tani që kanë dalë shpatat nga milli, do të ketë një mosbesim të thellë, të pamëdyshur dhe që do të cojë në përplasje, të themi si në vitin 1996.
Fundi i pritshëm, dhe nëse nuk ndryshojnë faktorët në lojë, edhe logjik i kësaj beteje janë dy mundësi: (1) Njëri është ose vendosja e ndikimit të pakushte të BE dhe të SHBA mbi Shqipërinë dhe dobësimi dhe zhvlerësimi politik i parisë sunduese; (2) Fundi tjetër logjik është fitorja e parisë sunduese dhe ndërrimi i pjesshëm i orientimit politik të shtetit shqiptar në aleancat ndërkombëtare.
Kush janë palët? Në këtë betejë janë formalisht të përfshirë në një anë përfaqësuesit e SHBA, dhe të BE që kanë vënë si synim kryesor të dukshëm ndërtimin e një shteti ligjor dhe të stabilizuar, si dhe besnik në lojën e vështirë që po zhvillohet. Këta kanë mbështetjen e një segmenti të rëndësishëm të banorëve të Tiranës dhe besojnë se pakënaqësia e thellë popullore me parinë do të jetë një forcë e papërballueshme, të themi si pakënaqësia me piramidat financiare në vitin 1996.
Nga ana tjetër janë përfaqësuesit e parisë së Tiranës të drejtuar nga Ilir Meta dhe Sali Berisha, dhe klanet mafioze respektive. Këta janë krejtësisht të vetëdijshëm se po e humbën kontrollin mbi politikën dhe shtetin rrezikojnë të humbin gjithcka kanë jetike në këtë betejë.
Në mes të dy palëve është garnitura e re kozmopolitane dhe antikombëtare që është konsoliduar nën udhëheqjen ne Edi Ramës në Rilindjen qeverisëse, drejtorët e rinj, zyrtarët e pasuruar dhe pinjollët e parisë që të strukturuar si repart shumëetnik kozmopolitan kompakt, tani e kanë vënë dhjamin ekonomik.
Edhe pse pjesë integrale e parisë së Tiranës, pse të gjithë janë bij e bija, kushërinj e farefis i klaneve të mësipërme, Rilindja paraqitet si instrument luajal i SHBA dhe BE por është një strukturë krejtësisht e pabosht dhe pa karakterin me luftue si duhet.
Joformalisht dhe indirekt në këtë betejë janë të përfshirë edhe dy faktorë: (1) Një, interesa të huaja, shtetërore dhe të tjera, të natyrës ekonomike, politike, të shërbimeve, dhe strategjike; (2) Dy, populli shqiptar fati i të cilit po vendoset por ai nuk po kupton gjë.
Cila është natyra e luftës që do të zhvillohet? Lufta po zhvillohet e do të intensifikohet me të gjithë mjetet, ligjore, politike, mediatike, informale, dhe ekonomike. Edhe mbas zgjedhjeve, kjo nuk do të ketë ndalim. Ajo që shihet në sipërfaqe nuk është gjithnjë ajo që po ndodh. Por ajo që dihet është se nuk ka kthim në status quo ante.
Dhe në raste të tilla, armiqësia do të jetë e pandërprerë. Tani të gjithë ne duhet të përgatitemi për gjithcka sepse së pari, askush nuk mundet me e durue një ciban krimi e armiqësor në një zonë të kontestuar strategjike, dhe së dyti, sepse askush nuk pyet për ne si shqiptarë, sepse ne nuk po pyesim për veten tonë. Aq më shumë, që zgjidhjet e preferueshme për armiqtë tradicionalë te shqiptarëve kërkojnë që ne të përplasemi keq me shqiptarët e tjerë. Kjo e bën luftën civile dhe përplasjen iminente dhe shumë me rrezik për ne.
Por e bën shumë më të mundshme dhe të frikshme sepse as paria nuk ka ndonjë hezitim që mbi gjakun e vdekjen tonë të paraqitet si faktori i vetëm stabilizues.
Cfarë duhet të bëjmë? Duhet të ndërgjegjësohemi se të keqen e kemi brenda vetes dhe ka hyrë shumë thellë. Këta që shiten si mbrojtës të sovranitetit ruajnë veten e klanet e veta. Këta të tjerët që shiten si kozmopolite ruajnë veten e klanet e veta. Të pabesë dhe kriminelë të lindur sic janë, këta nuk kanë asnjë mëshirë për ne shqiptarët dhe do të na sakrifikojnë, edhe duke përdorur veglat e tyre të bindura militante, fetare, krahinore e klanore. Shqiptarët duhet të dinë mirë se askush nuk do të zgjidhë si duhet këtë gjendje kritike përvec nesh. Dhe, në këtë përplasje që i ngjan shumë vitit 1996, ne nuk duhet të presim që të ndodhë në variantin më të keq ajo që vijoi dhe që coi në vitin 1997 dhe në atë tragjedi të jashtëzakonshme për ne.
Si duhet të veprojmë? Tani, është shumë e nevojshme dhe urgjente që të gjithë të organizohemi dhe të kuptojmë se nuk kemi zgjidhje tjetër vec vëllazërimit shqiptar, shtet-kombit dhe interesit kombëtar.
Ata që dinë e kuptojnë duhet të ndjejnë detyrimin moral që të ndërgjegjësojnë shqiptarët e tjerë. Prandaj, të gjithë duhet të ndërgjegjesohemi e të ndërgjegjësojmë, të organizohemi dhe të organizojmë, të ndeshemi e të luftojmë, sepse kur ta kuptojmë se shteti e kombi jemi ne dhe se në fund të fundit, kjo është e ardhmja e jonë për të cilën po luftohet nga të gjithë. Atëherë do të vetëdijesohemi se vetëm ne do ta shpëtojmë kombin e shtetin tonë ashtu si duhet e si e meritojmë.

Έφαγαν μαζί Ράμα-Ερντογάν και έκλεισαν «μπίζνες» στα Βαλκάνια


Σε γεύμα με τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν ήταν το μεσημέρι του Σαββάτου ο ελληνικής καταγωγής γενίτσαρος πρωθυπουργός της Αλβανίας Έντι...

Δημοσίευση

Σε γεύμα με τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν ήταν το μεσημέρι του Σαββάτου ο ελληνικής καταγωγής γενίτσαρος πρωθυπουργός της Αλβανίας Έντι Ράμα.
Ο Έντι Ράμα, έγραψε στο Facebook ότι βρίσκεται στην Κωνσταντινούπολη (μετά από την επίσκεψή του στο Κοσσυφοπέδιο) και ότι είναι με Τούρκο πρόεδρο, Ταγίπ Ερντογάν, για το έργο του αεροδρομίου της πόλης Αυλώνα.
Στην ανάρτησή του ο Ράμα πληροφόρησε ότι κατά τη διάρκεια αυτού του γεύματος συζήτησε για τις αλβανικές αεροπορικές γραμμές και άλλες στρατηγικές επενδύσεις. Μπίζνες στα Βαλκάνια.Υποθέτουμε ότι θα ήταν ξεμέθυστος αυτή τη φορά ο Έντι Ράμα, διότι ο Ταγίπ Ερντογάν ως χαλίφης δεν τα «σηκώνει» τα αλκοολίκια.
tribune

The Expulsion


Cartoons

The Trump administration is effectively freezing out CNN, declaring that the White House has no desire to send its representatives to appear on "fake news."

The Expulsion
The White House continues to respond to questions from CNN reporters at news briefings but has not sent a single representative to appear on any of the network's shows since early January.

Albania: On the verge of state bankruptcy .........


SManalysis

Incriminated political elite of Albania, is playing "anti-American Charter", but the country could face a strong instability as a result of the failure of "The State of law enforcement" ..

A few days ago, successfully started operation on Border control of the Greek - Albanian line, including the Ionian Sea, through the operation, Frontex, which only today,  seized over 2 tons of drugs.

Very serious sources said that, NATO Experts of security, in collaboration with Western intelligence particularly from USA, have achieved in a very strong conclusion, that the "Process of Vetting" in Albania, is undermined by its own senior politicians, in collaboration with a team of prosecutors and high-level judges.

This situation is chaotic and criminalized thought all levels, especially within the Albanian government,  could lead to a clash of criminal groups that control the monopoly of drugs and weapons, associated with high Albanian politicians.

"What we're seeing with the power, in addition to attempts to sabotage the process of justice, is that the political elite, is seeking to benefit time to dominate the upcoming parliamentary elections, in the same way as before," said US Ambassador in Tirana Donald Lu.

Meanwhile, Albania is a NATO member, but the country is currently experiencing a serious institutional crisis,, while being considered the possibility of increasing the presence of NATO forces, to avoid a chaotic situation as in 1997.

Rojet bregdetare greke ndjekin skafistët, kapet gomonia me 2 tonë hashash

 

Marina detare greke dhe anije të misionit FRONTEX kanë parandaluar trafikimin e një sasie prej më shumë se 2 tonelata kanabis nga Shqipëria drejt Italisë me një motoskaf.

Operacioni për bllokimin e kësaj linje trafiku ka nisur rreth orës 14 të së premtes, pas sinjalizimit të agjencisë FRONTEX, që kishte informacion se trafikantët shqiptarë do të lëviznin drejt Italisë sasi të mëdha lëndësh narkotike.

Në lëvizje janë vënë shërbimet e Antidrogës nga disa shtete europiane, të cilat, të koordinuara nga marina greke janë angazhuar me një helikopter, avionë të vegjël dhe mjete lundruese.

Sapo është lokalizuar skafi i nisur nga Shqipëria, që lëvizte me shpejtësi drejt brigjeve veriore të Korfuzit, forcat detare nga Greqia, Norvegjia dhe Ukraina janë vënë në ndjekje të tij, e cila ka zgjatur 6 orë.

Tre trafikantët që ndodheshin në bord, pasi i kanë vënë re mjetet lundruese kanë ndërruar kurs kur ndodheshin në afërsi të ishullit të Othonit dhe janë drejtuar për në brigjet shqiptare.

Ndjekja ka vijuar edhe në ujërat tona, pasi është marrë leja nga autoritetet shqiptare. Por trafikantët kanë arritur të hedhin në det një pjesë të madhe të ngarkesës dhe pasi kanë përplasur motoskafin në brigjet shkëmbore të Karaburunit kanë arritur të largohen, duke përfituar nga errësira.

Në vijim të aksionit, forcat e marinës greke kanë mbledhur deri në 110 thasë me lëndë narkotike, ndërsa ato të marinës italiane rreth 12 të tjerë, me një peshë totale prej 2 tonë kanabis. Ndërkohë, skafi me 4 motorë është rimorkiuar dhe është çuar në Korfuz, ku po koordinohen dhe hetimet mbi këtë rast.

Antidroga greke, në bashkëpunim me kolegët shqiptarë po vazhdon kërkimet për kapjen e tre trafikantëve që ndodheshin në motoskaf, si dhe për rekuperimin e sasisë së mbetur të lëndëve narkotike.

Po ashtu, gjatë këtij operacioni, në perëndim të Sazanit është kapur edhe një gomone e cila dyshohet se vinte nga Italia për t’u ngarkuar me lëndë narkotike në vendin tonë.

Në bordin e gomones janë ndaluar shtetasi shqiptar A.Gj, 54 vjeç nga Vlora dhe shtetasi italian F.P, 39 vjeç nga Brindizi. Policia po punon për kapjen e personave të larguar dhe zbardhjen e mëtejshme të  dy rasteve.

/ Top Channel

Eleni Theocharous in the European Parliament: The Albanians populate Northern Epirus with Albanian Kosovars

Ελένη Θεοχάρους στην Ευρωβουλή: Οι Αλβανοί εποικίζουν τη Βόρεια Ήπειρο με Κοσοβάρους
Mrs. Theocharous notes that the report on Albania is incomplete, only expresses wishful thinking and leads to the same mistakes made concerning Turkey. He stated that he will fight to the end for the improvement

The Cypriot MEP and Chairman of Solidarity Party, Eleni Theocharous, during the speech to the Foreign Affairs Committee of the European Parliament, as shadow rapporteur on the accession of Albania process, argued that there Greek National Minority is persecuted and made several administrative changes and movements populations, as albanian Kosovars and other Muslims in order to change the demographic ethnic areas and identity, against Greeks in Albania.

Eleni Theocharous considers important to respect the human rights of the Greek National Minority, derived from international treaties and all other religious, educational and property rights of Greeks in Albania, instead of being suppressed brutally.

He also argued that it is not possible to proceed with the integration process of Albania if the country does not make significant reforms to fight corruption, crime, interconnection management crime and reforming the judiciary.

The Cypriot MEP has filed relating to the matter amendments to the defense of the Greek minority.

Mrs. Theocharous notes that the report on Albania is incomplete, only expresses wishful thinking and leads to the same mistakes made concerning Turkey. He stated that he will fight to the end for the improvement

EKTAKTO: Ψυχολογική βία σε κληρικούς και κατοίκους της Χιμάρας που αντιδρούν στην λεηλασία των ιδιοκτησιών

ΔΕΕΕΜ «ΟΜΟΝΟΙΑ» – ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ  
Ψυχολογική βία επιχειρεί να ασκήσει η αστυνομία με προσαγωγές στο Αστυνομικό Τμήμα Χιμάρας μεγάλο αριθμό νέων της κωμόπολης και των γύρω χωριών.
Στόχος της επιχείρησης προσαγωγής είναι να κάμψουν την συμμετοχή των πιστών της περιοχής στις διαμαρτυρίες για την καταπάτηση που γίνεται σε μοναστηριακή ιδιοκτησία στους Αγίους Θεοδώρους Δρυμάδων.
Παράλληλα μοναχός σε άλλο Μοναστήρι της περιοχής δέχεται ανώνυμα απειλητικά τηλεφωνήματα για το ίδιο ακριβώς θέμα.
Να υπενθυμίσουμε ότι πριν από λίγες ημέρες ο πρώην Γενικός Διευθυντής της Αστυνομίας ξεκίνησε οικοδομικές εργασίες, χωρίς να διαθέτει σχετική αδεία δόμησης, σε οικόπεδο που εφάπτεται των τοιχών της Μονής ενώ στον ίδιο χώρο εμφανίζονται πρώην στελέχη των δυνάμεων ασφαλείας του αλβανικού κράτους, ως ιδιοκτήτες οικοπέδων.
Νέοι της περιοχής, στελέχη της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, κληρικοί και τοπικοί φορείς αντέδρασαν με συνεχείς συνάξεις στον περιβάλλοντα χώρο της Μονής των Αγίων Θεοδώρων. Κατά τη σημερινή τους σύναξη μίλησαν και πάλι για το τεράστιο πρόβλημα της λεηλασίας της συγκεκριμένης ιδιοκτησίας που δεν είναι η μοναδική στην ευρύτερη παράκτια περιοχή καθώς και για την ανάγκη άμεσης αναβολής οικοδομικών δραστηριοτήτων που προσβάλουν την ιερότητα του χώρου, το δικαίωμα ιδιοκτησίας αλλά και τον προστατευόμενο χαρακτήρα της περιοχής απ τον πολεοδομικό σχεδιασμό.
Αντί λοιπόν οι κρατικοί φορείς να παρέμβουν για την αναστολή των αυθαιρεσιών, συμπράττουν με τις παρακρατικές ομάδες πιέζοντας ταυτόχρονα να σταματήσουμε τη διαμαρτυρία.
Για άλλη μια φορά ζητούμε ώστε ο διεθνής παράγοντας να στρέψει την προσοχή στο ζήτημα αυτό της προστασίας των ελληνικών και ορθόδοξων κοινοτήτων.
Θα συνεχίσουμε παρά την ψυχολογική βία και τις προσπάθειες εκφοβισμού να αγωνιζόμαστε για τα κατοχυρωμένα δίκαια μας.
Οι μάσκες έπεσαν άλλη μια φορά. Η πολιτεία προστατεύει τους κλέφτες και καταπιέζει τους Έλληνες νοικοκυραίους.
Δεν θα τους περάσει!
Χιμάρα, 4 Φλεβάρη 2017
Γραφείο Τύπου και Επικοινωνίας

Εσπευσμένα στο Κοσσυφοπέδιο ο ΓΓ του ΝΑΤΟ – Αποστολή νέων αλβανικών δυνάμεων στο Β.Κοσσυφοπέδιο – Πολεμικό συμβούλιο Σέρβων και Ρώσων


Εκτάκτως στο Κοσσυφοπέδιο ο ΓΓ του ΝΑΤΟ ενώ Ρώσοι αξιωματούχοι των μυστικών υπηρεσιών έστειλαν σαφή και εσπευσμένη προειδοποίηση στο Βελιγράδι...

Δημοσίευση

Εκτάκτως στο Κοσσυφοπέδιο ο ΓΓ του ΝΑΤΟ ενώ Ρώσοι αξιωματούχοι των μυστικών υπηρεσιών έστειλαν σαφή και εσπευσμένη προειδοποίηση στο Βελιγράδι για πλήρες οργανωμένο σχέδιο κατάληψης του  σερβικού τμήματος της Βοσνίας και του Β.Κοσυφοπεδίου.
Κρίνοντας από τις πληροφορίες που παρέχονται από Ρώσους ειδικούς και έχουν παραδοθεί στις σερβικές μυστικές υπηρεσίες , οι Αλβανοί ετοιμάζονται να εισβάλουν στο βόρειο τμήμα του Κοσσυφοπεδίου ενώ οι Κροάτες ετοιμάζουν το ίδιο σενάριο για το δυτικό τμήμα της σερβικής δημοκρατίας της Βοσνίας!
Σε αυτό το «ύποπτο» σχέδιο φέρεται να εμπλέκονται κάποιοι αξιωματούχοι  του ΝΑΤΟ.Εδώ η άφιξη στο ΓΓ του ΝΑΤΟ Jens Stoltenberg
 
Το σχέδιο είναι να πραγματοποιηθούν επιθέσεις στις επόμενες δύο εβδομάδες ταυτόχρονα, προκειμένου να «αποφευχθεί» εμπλοκή της Σερβίας και οποιαδήποτε αντίδραση των σερβικών δυνάμεων, για  να προστατεύσουν τους συμπατριώτες τους.
Η πρόθεσή τους είναι να καθοδηγήσουν με ψευδή κίνητρα επιθέσεις ενώ στις επόμενες 24 ώρες αλβανικές ειδικές δυνάμεις θα εισέρχονταν στην περιοχή  Γιαρίνιε μαζί με τους Κροάτες για να «κόψουν» τον σερβοβοσνιακό στρατό  στα δύο.
Ήδη οι Αλβανοί απέστειλαν επιπρόσθετες ειδικές δυνάμεις στο Βόρειο Κοσσυφοπέδιο!
Οι Σέρβοι του Κοσσυφοπεδίου φοβούνται ότι η ενισχυμένη δύναμη των Αλβανών της μονάδας ROSU, προετοιμάζει το έδαφος για την εφαρμογή ενός σχεδίου «κόλαση»  για την οριστική εκδίωξη του σερβικού λαού  από την περιοχή αυτή.
Παρόμοιες πληροφορίες παρουσιάζει και ο αρχηγός του σερβικού κόμματος SRS Βόισλαβ Σέσελι, ο οποίος είπε ότι σύμφωνα με πληροφορίες του, είναι έτοιμο να εφαρμοστεί το σχέδιο μετά  την επίσκεψη του γγ του ΝΑΤΟ Jens Stoltenberg στο Κοσσυφοπέδιο.
Την ίδια στιγμή στην Ράσκα πραγματοποιείται έκτακτη συνάντηση με εκπροσώπους των Σέρβων από το Κοσσυφοπέδιο και τον πρωθυπουργό της Σερβίας  Αλεξάνταρ Βούτσιτς, ο οποίος  συνοδεύεται από τον υπουργό Άμυνας Ζόραν Τζόρτζεβιτς και τον αρχηγό της αστυνομίας  Νεμπόισα Στεφάνοβιτς.

Νέες πληροφορίες επιβεβαιώνουν ότι η ειδική μονάδα της αστυνομίας του Κοσσυφοπεδίου τις τελευταίες ημέρες έχει αυξήσει τις περιπολίες στη  Μιτρόβιτσα, ΕΙΔΙΚΑ  στις περιοχές όπου κατοικεί η σερβική κοινότητα.
Οι Σέρβοι που ζουν στις κοινότητες Βελίκα  Χότζα και Οράχοβατς είπαν στην ραδιοτηλεόραση της Σερβίας ότι οι περιπολίες της αλβανικής αστυνομίας υλοποιούνται όλο το βράδυ, και ότι ανησυχούν για το θέμα αυτό, δεδομένου ότι δεν είναι εξοικειωμένοι με τόση αστυνομική παρουσία σε αυτές τις περιοχές.
Η υπόθεση «βρωμάει» από μίλια μακριά ότι ετοιμάζεται να «σκάσει» και να βάλει «φωτιά» σε ολόκληρα τα Βαλκάνια , και αυτό δεν θα κουραστούμε να το επισημαίνουμε για να ληφθούν μέτρα και στην Ελλάδα από την «καταιγίδα» που θα μας έρθει από την συγκεκριμένη περιοχή .

Extremists in Albania attack the Greek National Minority of the country!


\
 
After the reports from the villages of Dropoli in
Northern Epirus, Southern Albania, of numerous robberies exclusively on Greek villages and lootings of Greek families’ houses, the phenomenon is spreading to all Greek inhabited areas taking really dangerous dimensions.
b1

The “brain” behind this series of attacks, is Tahir Veliu who leads an organization called “Movement for the United Albania”. He personally along with other members of his group, made a simbolic gesture too, when he literarily lowered and then burned the Greek flag from the church of the Greek village of Georgousates, in his obvious attempt to send a “message” to the Greek population of the area that reside there for centuries, way before the establishment of the Albanian state.
These phenomena have created a lot of tension among the political world of Albania. The Greek MP Vangelis Doules exchanged harsh words with the Interior Minister Tahiri on the subject:
You tolerate these criminals, but we will not tolerate you“, he said to the minister who simply does not seem interested about the hard conditions the members of the Greek minority experience every day.
b2
However, what is really disturbing is the series of reports about the presence of fanatic Islamists through the funding for Mosques in the mixed (Greek – Muslim) villages Hotza created among the purely Greek populated area in order to change the demographics there, in absolute violation of the UN Chart on the Ethnic Minority Rights.
There one can see among small, old and poor houses a big luxurious -guarded(!)- Mosque, at the entrance of the village…

What is relatively strange, is the fact that there seems to be a direct cooperation between Islamists -who generally do not care about their national origins- and Albanian Nationalists. It is well known that a great number of Albanians have been fighting in Syria and many have returned to their country, trained, experienced, radicalized but without forgetting their nationalistic fantasies…
This is a dangerous and rather…”original” mix, that according to the evidence at hand has a clear goal the terrorization of the Greek National Minority of Albania in order to make them leave the area, in practically a “soft” ethnic cleansing…

Muri i Himares ne Kosove

Stavri Marko
SManalysis 

Ne harkun e ketyre diteve, mjaft te forta ne politik berjen e Shqiperise, nje perplasje diplomatike mes eksponenteve te shqiperise dhe ambasadorit amerikan, ka lene jashte perleshjes jo vetem lidershipin e vendit Kryeministrin Edi Rama, por edhe deklaratat e tij, thuajse nuk jane vene re, nga media e Tiranes. 

Cfar ka ndodhur?

Rama ka dhene disa deklarata per Kosoven, si do te mbrohet nga ushtria shqiptare qe te mos i meret asaj “1 cm toke” apo Shqiperia ne NATO, apo Kosova e Pavarur, apo Mitrovica eshte Kosove, apo serbet jane minoritet ne Kosove ndersa shqiptaret ne FYROM jane shtetformues  etj…
Por Rama ka dhene edhe nje pergjigje ndaj nje student, qe iu qep deri ne fund te emisionit qe mos te shkelte ne audicione te tilla ne TV qe e kishte prone te oligarkut (te vete) , pasi nuk mer vesh nga politika, “Baton mos mi sill me keta, gjej analiste te flasin me ne” iu drejtua Rama i revoltuar, gazetarit Baton Haxhiu, qe kishte sjelle ne biseden Rama-Thaci, nje panel me student te ekselences kosovare.

Studenti e pyet Kryeministrin e Shqiperise, se si do te ndjeheshin ne Tirane, ne se greket e Himares, do te ndertonin nje mur te larte, sic eshte ndertuar ne Mitrovice nga serbet atje? Pergjigja e Edi Rames, kryeministri i Shqiperise, i shte e prere dhe e revoltuar: Ne Himare ska greke por jetojne shqiptare. 

Sakte. Kryeministri i Shqiperise, eshte i prere per ato qe thote, nuk ka greke dhe ne nuk e leshojme Himaren (sepse ceshtjet shtroheshin per territor ne debat). Por ce do qe jo vetem jashte Shqiperise por edhe ne zemren e Nacionalizmit shqiptar ne Prishtine, Himaren dhe Jugun e shqiperise e njohin si greke (epiriote).  Pyjetja qe iritoi Ramen ishte me tej, sepse perceptimi i opinionit kosovar si shqiptar dhe serb atje, eshte se, e pranon, se pranon politika e Tiranes, Jugu i shqiperise, mbetet territor i banuar nga greke, me marveshje nderkombetare dhe se popullsia eshte greko epiriote. 

Nuk eshte hera e pare qe Rama befasohet ne Prishtine. Ne 28 nentor te 2011, kur Edi Rama ne Opozite, propagandonde librin e tij Kurban, gjate conferences se shtypit, u pyet nga studentet kosovare qe “pse perceptimi yne ketu ne Kosove eshte ndryshe nga ju atje, sic eshte rasti qe Partia Socialiste, eshte filo greke!”. Pergjigja e Rames, vjen e gatshme duke e akuzuar se filo greke jane ata qe shiten detin greqise, pra Berisha… per te cilen, ne Kosove e dine se Berisha eshte verior, njeri i tyre, patriot, ndersa nga PS, jo. 

Por Rama, Berisha, Ilir Meta etj e dine shume mire se Himara (ne rastin tone edhe Jugu i Shqiperise), eshte nje ingranazh i perfshire ne skemen e Efektit Domino, ne rast se ne Kosove apo Bosnie, “leviz kufiri 1 cm”, por shprehen ne drejtim te kundert, pasi jane mesuar qe votat i fitojne nga propaganda per Shqiperine e Madhe, si dhe nuk duan te nderojne statutquone, ne Himare, pasi oligarket qe qendrojne prane tyre, po bejne investime ne Himare. 

E pare ndryshe, koha, punon per Himaren e lire me territorin e saj, ndryshe sec mendojne lideret shqiptare, qe po ndryshe, jane te perfshire ne Vetting. Koha punon per Himaren sepse nuk jemi si para do kohesh, nuk eshte me Kocua, nuk pleqerohet me te, ja hoqen Rames, nuk kryhen me plane per te shkateruar shtepi, i tha ndal Athina, nuk ka me teka dhe filozofi komuniste, ka apo ska greke, i thote njihi, Europa, nuk do kete prokuror te Llalles te mbroje grabitjet dhe shkaterrimet e territorit?

 Koha punon per Himaren se punon ne te njejten menyre edhe Mitrovica. Koha punon per Murin e Himares, sepse duan ta grabisin, ta vjedhin, ta ndryshojne, por nuk arrijne. Me murin e Himares, ndahen planet gjenocidale te Tiranes per assimilim te populates greko epiriote,, ndahen pronat dhe kishat qe duan te pervetesohen nga alpine te ardhur nga vise shqiptare dhe jashte saj, ndahen nga resortet qe po ndertojne ne prona te grabitura, ndahen nga Prokurore dhe Gjyqtare te kriminalizuar, nga bandite politikane dhe deputete burgaxhinjsh, nga cdo gje, qe nuk eshte humane, nga Paria e Tiranes.  

Friday, February 3, 2017

Albanian authorities call for capture of cannabis kingpin

Image result for Klement Balili

 
By Benet Koleka | TIRANA

Albania's Security Council called on law enforcement agencies on Friday to arrest a fugitive cannabis kingpin to quell doubts among NATO partners of the country's resolve to fight the drugs trade.President Bujar Nishani, chairing the meeting, said the failure to catch Klement Balili had stained Albania's image, as his drugs ring had spread to the territory of neighboring countries and NATO allies.
"Our (NATO) partners and international law-enforcement agencies want this issue solved as soon as possible and have expressed their concerns several times," Nishani said, according to a statement from his office.
"This illustrates the wider dimensions of this case as it damages our national security by spilling over our borders."
Albanian police said in May they wanted to detain Balili in cooperation with Greek police and the U.S. Drug Enforcement Administration after he was accused of transporting 700 kilos of cannabis into Greece.
Balili's Greek lawyer Alexios Kugas has said Greece had built a case against him out of thin air.
Police have been effective in catching small players in the cannabis trade, but its bosses appear to go free.
Balili, 46, until early last hear headed the road-building and transport department of the coastal town of Sarande, where he also owned a luxury hotel and had a stake in another.
He had political ties with the Socialist Integration Movement (SIM) party, junior partner in the ruling coalition led by the Socialist Party.
Published photos of Balili dancing late last year at the wedding of the man who replaced him at the road department suggested he had no fear of arrest.
SIM's leader Ilir Meta, parliament speaker, called the Security Council meeting, saying the United States had made clear to him the importance of Albania fighting the drug trade and the image of the country was at stake.
Authorities managed to eradicate the large-scale, open-air cultivation of cannabis in the southern village of Lazarat in 2014.
But in the two years since, open cannabis-growing has spread to an area several times as large. Albania is believed to be the biggest open-air grower of the crop in Europe.

NATO urges Kosovo, Serbia leaders to ease tensions

Image result for Secretary General Jens Stoltenberg KOSOVO

Serbia’s president has accused the authorities in Pristina of wanting to start a war, while his Kosovo counterpart has said Serbia could use the model of Russia in Crimea to annex the northern part of Kosovo.
Tensions rose further this week when the Kosovo authorities said they would remove a wall in the ethnically divided town of Mitrovica built by Serbs there.
“Not more rhetoric but we need dialog, we need to reduce tensions to avoid incidents … and move forward normalizing the process between Pristina and Belgrade,” NATO Secretary General Jens Stoltenberg told reporters after meeting Kosovo Prime Minister Isa Mustafa.
The integration of the Western Balkan countries into the EU and NATO is seen by the two institutions as a way to guarantee peace in a region still scarred by the wars that followed the collapse of Yugoslavia in the early 1990s.
Kosovo, backed by the U.S. and major western European states, declared independence from Serbia in 2008. Belgrade considers it part of its territory and supports the Serb minority there.
NATO still has around 4,500 troops stationed in Kosovo to keep the fragile peace.
Kosovo Albanians make up more than 90 per cent of Kosovo’s 1.8 million population. Northern Kosovo is home to a Serb minority of around 40,000 to 50,000 people who do not consider Pristina their capital.
Normalizing relations between Kosovo and Serbia is a key condition for both countries to progress in their bids to join the European Union.

Edi Rama, is shocked in Kosovo for Himara: How would you react in Albania, if the Greeks of Himara, will build a high walls as in Mitrovica? (video)


video 49.00

During a show in Opinion Klan Kosovo, where the guests were the President of Kosovo, Hashim Thaci and Albanian Prime Minister Edi Rama, where a few questions made from a panel with Albanian students from Kosovo, directly in TV..

One of the questions that has been surprising to the Prime Minister of Albania Edi Rama, has been, "How they will react in Albania, if the Greeks of Himara, will build a high walls as in Mitrovica?

This question has taken rapid response by Edi Rama, who reiterated the communist thesis that "in Himara, hasnt, Greek minority."In the studio, there was laughter from students who did not understand the response of the Prime Minister of Albania, who spoke for the protection of Kosovo from Albania of NATO, in case of aggression from Serbia.

But this has not been the only case when Edi Rama faces perception in Kosovo That the South of Albania is Greek territory, even for the party he leads.

In 2011 during a visit to Pristina to make publicity of his book, Edi Rama, leader of the opposition in Albania, he answered the question if the Socialist Party in Albania, is philo Greek? "Philo Greek, is the ones who sold the Sea of Albania to Greece (The government of Sali Berisha)," Rama replied.

“Si e shantazhoi Obama Papën Ratzinger”. Dalin emrat e Clinton, Podesta e Soros


Kërkesë presidentit Trump të hetojë rolin e Obamës, Hillary Clinton, John Podestës e George Soros

Që mes presidentit Trum dhe Papa Francesco-s nuk ka ndonjë frymë miqësore, kjo është e dukshme tashmë. Papa e ka kritikuar murin kinez dhe ndalimin e hyrjes së emigrantëve. Tani një kapitull i ri interesant po lind në këtë marrëdhënie. Disa katolikë amerikanë kanë ngritur dyshime e akuza mbi ndërhyrjen e presidentit Barack Obama në dorëheqjen e Papa Ratzinger.
Më 20 janar, revista katolike “The Renmant” i drejtoi një letër të hapur presidentit Trump për t’i kërkuar të hedhë dritë mbi lëvizjet e presidentit Obama dhe mbi rolin e tij në dorëheqjen e Papës. Letra është firmosur nga ish –koloneli i uhstrisë amerikane David Sonnier, presidenti i shoqatës së avokatëve katolikë Christopher Ferrara dhe drejtori i revistës “The Renmant”, Michael Matt.
Nisma e tyre merr shkas nga dokumentat e publikuara nga Ëikileaks. Sipas këtyre dokumentave, dyshohet se ndryshimi i “regjimit” në Vatikan është projektuar nga administrate Obama. Nëse do të rezultojë i vërtetë, ky është një superskandal! (përkthim i Lapsi.al)
“Gjatë vitit të tretë të mandatit të parë të administratës Obama – thuhet në letrën e hapur – Sekretarja e Shtetit Hillary Clion dhe të tjerë zyrtarë të qeverisë, kanë propozuar “një revolucion katolik, objektivi i të cilit ishte zhdukja përfundimtare e asaj që kishte ngelur nga Kisha katolike në Amerikë”.
Dyshimet lindin nga një e –mail që John Podesta, këshilltar i Clinton, i dërgoi Sandy Neëman, drejtorit të një reviste progresiste. Në e-mail Podesta i shpjegon atij se po kërkon të realizojë një “pranverë katolike” në Vatikan të ngjashme me “pranverën arabe” që rrëzoi regjimet në Afrikën e Veriut (përkthim i Lapsi.al).
Sipas autorëve të letrës së hapur, zgjedhja e Papa Francesco ka shërbyer për “t’i dhënë një mbështetje shpirtërore programit ideologjik të së majtës ndërkombëtare”, aq sa sot Ati i Shenjtë besohet të jetë bërë në “lideirn e të majtës botërore”.
Revista “The Renmant” i kërkon presidentit Trump që të hapë hapë një hetim që të shpjegojë se për cilin motiv NSA – Agjencia e Sigurisë Kombëtare – ka monitoruar konklavën që ka zgjedhur Papa Francesco-n, çfarë operacionesh sekrete janë kryer nga qeveria e SHBA mbi dorëheqjen e Papa Ratzinger dhe të hedhë dritë mbi transaksionet financiare me Vatikanin, të ndërprera disa ditë para dorëheqjes së Ratzinger.
Në fakt, në dhjetor 2013 Deutsche Bank mbylli bankomatët brenda Selisë së Shenjtë me justifikimin se po kryheshin hetime mbi normat kundër pastrimit të parave, por të nesërmen e dorëheqjes së Papës, Vatikani dhe Banka e gjetën menjëherë gjuhën e përbashkët, duke i rihapur bankomatët.
Në fund, autorët e letrës i kërkojnë presidentit të sqarojë rolin e Podesta-s në këtë që ai vetë e ka quajtur si “pranvera katolike”, se çfarë roli ka patur George Soros dhe nëse administrata Obama ka patur ndonjë kontakt me atë që është quajtur si “mafia e San Gallo” apo thënë ndryshe “konesnsusi mes kardinalëve dhe veskovëve (Carlo Maria Martini, Adriaan Van Luyn, Ëalter Kasper dhe Karl Lehman, Achille Silvestrini e Basil Hume) që në vitin 2005 kishte zbuluar tek Bergoglio papën perfekt për riformën e Kishës në sensing progresist. /Marrë nga IlGiornale -Përgatiti Lapsi.al

Thursday, February 2, 2017

Why Bosnia May Become 'Ideal Refuge of Last Resort' For Daesh


© REUTERS/ Alaa Al-Faqir
Europe

If Russia and the United States join their counterterrorism efforts and launch a comprehensive large-scale operation to tackle Daesh in the Middle East, the militants will most likely flee to the Balkans, primarily Bosnia and Herzegovina, experts told Sputnik Serbia.

Bosnia will become an "ideal refuge of last resort" for terrorists fleeing Iraq and Syria due to the existing infrastructure, an expert on terrorism Djevad Galijasevic asserted.
"Islamist infrastructure has been around in Bosnia for the last three decades. There are no obstacles preventing it from developing. Propaganda of [radical ideas] and financial assistance [to extremists] have continued unabated. One can buy any weapon in Bosnia. Some terrorists have their own banks," he detailed.
Milan Pasanski, president of the Forum for the Study of International Terrorism, shared these sentiments, saying that militants will most likely refrain from crossing the borders of the European Union since EU law enforcement and counterterrorism services have been on high alert. They will instead settle in the European periphery, primarily Kosovo, the Serbian region of Sandžak and Bosnia, he suggested. The latest developments in Austria appear to confirm Pasanski's assessment.
Last week, imam Nedžad Balkan was arrested in the Austrian capital of Vienna. Galijasevic described him as the most radical, but not the most dangerous Islamic fundamentalist of Bosnian origin.
"Balkan is considered to be an expert in interpreting Islamic religious texts, particularly those on prophet Ibrahim. Balkan founded the İbrahim Milleti project. Several years ago the German police conducted a large-scale operation arresting Wahhabis affiliated with the project," the analyst said. "He is the most radical Islamist with ties to Bosnia and Herzegovina in Vienna, but he is not the most dangerous one. In this respect, hafiz Muhamed Fadil Porča, who represents the Dawa Salafia union, is more dangerous."
The analyst added that Nedžad Balkan is active beyond Vienna, conducting operations in the Austrian cities of Linz, Klagenfurt and Graz. He was also active in other countries, most notably Switzerland and Germany. "By detaining Nedžad Balkan Austrian authorities have indicated that if a second wave of refugees comes, they will not turn the blind eye on the fact that terrorists could be among them. It's common knowledge that Vienna has become a place where Islamic fundamentalists, with some coming from Bosnia, gather," Pasanski said.
Have you heard the news? Sign up to our Telegram channel and we'll keep you up to speed!

Secretary General: NATO is committed to peace and stability in the Western Balkans

NATO Secretary General Jens Stoltenberg meets with the Tri-Presidency of Bosnia and Herzegovina


NATO Secretary General Jens Stoltenberg commended Bosnia and Herzegovina for its contributions to Euro-Atlantic security during a visit to Sarajevo on Thursday (2 February 2017). Meeting with Mladen Ivanić, Chairman of the Tripartite Presidency of Bosnia and Herzegovina, and the other members of Presidency, the Secretary General welcomed Bosnia’s reforms in the defence and security sector. He also welcomed the adoption of the Defence Review and the implementation plan as signs of "real progress and real commitment." Mr. Stoltenberg stressed that NATO stands ready to activate the Membership Action Plan once all immovable defence properties have been registered to the state.
Accompanied by Defence Minister Marina Pendeš, the Secretary General visited the troops of the Armed Forces of Bosnia and Herzegovina. He thanked them for their service and, in particular, their contributions to NATO’s mission in Afghanistan. The Secretary General also met with personnel of the NATO Headquarters in Sarajevo, commanded by Brigadier General Giselle Wilz. He thanked them for their efforts to bring peace, security and stability to the Western Balkans, and underlined NATO’s continued commitment to the region.

Addressing high-school and university students in Sarajevo, the Secretary General outlined NATO’s close partnership with Bosnia and Herzegovina. He underlined that this partnership is fundamentally about improving the everyday lives of people in the country. He encouraged Bosnia and Herzegovina to continue to fight corruption and ensure that defence institutions are under democratic control.
During his visit, the Secretary General also met with the Chairman of the Council of Ministers, Mr. Denis Zvizdić, the Minister of Foreign Affairs, Mr. Igor Crnadak, the Minister of Security Dragan Mektić, and Deputy Minister of Foreign Affairs Josip Brkić, as well as leading members of the Parliamentary Assembly and representatives of the international community.

Mε το χέρι στη σκανδάλη Ελληνες και Τούρκοι στο Αιγαίο – Σε χώρους διασποράς το ΠΝ – Κρίσιμες εξελίξεις με την Τουρκία να κλιμακώνει


Υπό άκρα μυστικότητα διεξάγονται ασκήσεις σε κεντρικό και Βόρειο Αιγαίο με την συμμετοχή δεκάδων πολεμικών πλοίων. Μονάδες επιφανείας και όχι...

Δημοσίευση

Υπό άκρα μυστικότητα διεξάγονται ασκήσεις σε κεντρικό και Βόρειο Αιγαίο με την συμμετοχή δεκάδων πολεμικών πλοίων. Μονάδες επιφανείας και όχι μονο του Πολεμικού Στόλου που παίρνουν μέρος στην Άσκηση «Αστραπή» που ξεκίνησε τα χαράματα της Τρίτης και είναι σε εξέλιξη σε όλο το Αιγαίο
Στην άσκηση συμμετέχουν φρεγάτες του ΠΝ ,ΤΠΚ αλλά και υποβρύχια σε εκτέλεση «Τακτικού Σεναρίου» στην περιοχή Μυρτώου η άσκηση ‘’ΑΣΤΡΑΠΗ 1/17’’ με συμμετοχή φρεγατών, πυραυλακάτων, υποβρυχίων, ελικοπτέρων και ομάδων της ΔΥΚ.
Στην άσκηση συμμετέχουν και Μαχητικά της ΠΑ σε συνδυασμό με ασκήσεις Αντιαεροπορικής Ετοιμότητας των Φρεγατών ,που σύμφωνα με πληροφορίες, όπως ενημερώνει το veteranos.gr, με τα σχέδια έχουν επανδρωθεί και με Ομάδες των Ειδικών Δυνάμεων του Ναυτικού.

Tι δήλωσε ο Ν. Κοτζιάς
Μεγάλες και ισχυρές πιέσεις δέχεται η Ελλάδα από την Τουρκία τόσο για την παράδοση των 8 στρατιωτικών όσο προφανώς και άλλα « θέματα» σε σχέση όμως με το Αιγαίο.
Ο Έλληνας υπουργός εξωτερικών Νίκος Κοτζιάς είπε σήμερα ότι «η Ελλάδα θέλει να έχει καλές σχέσεις με τους γείτονές της, και δεν θέλει εντάσεις με κανέναν, αλλά δεν πρόκειται να ενδώσουμε σε καμία πίεση».
Σε ποια ακριβώς πίεση αναφέρεται ο ΥΠΕΞ της χώρας και τι παιχνίδι λαμβάνει χώρα με αφορμή το σόου του Τούρκου ΑΓΕΕΔ από τις 29 Ιανουαρίου 2017;
Υπάρχουν νέες πιέσεις και αν ναι σε ποιους απευθύνονται ακριβώς και τι ζητούν;  
Οι δηλώσεις του υπουργού εξωτερικών Ν.Κοτζιά  ήρθαν ως απάντηση στις  πρόσφατες ενέργειες της Τουρκίας στο Αιγαίο και τη δήλωση του επικεφαλής της τουρκικής διπλωματίας, Μεβλούτ Τσαβούσογλου.
Ο Τούρκος ο οποίος το πρωί της Πέμπτης είπε  στον Έλληνα υπουργό άμυνας  Πάνο Καμμένο  ότι δεν έχει τις «αισθήσεις του», και «αν η κατάσταση κλιμακωθεί, τότε, μην αφήνετε στον Θεό την ατυχία η οποία μπορεί να συμβεί και η οποία στη συνέχεια δεν θα την διορθώσετε», προκαλεί επικίνδυνα εφαρμόζοντας συγκεκριμένο σχέδιο δράσης  .

Η αφορμή  για την επιδείνωση των σχέσεων ήταν η απόφαση του Ανωτάτου Δικαστηρίου της Ελλάδας για την μη έκδοση των  οκτώ Τούρκων στρατιωτικών που κατέφυγαν στην Ελλάδα μετά την απόπειρα πραξικοπήματος .
«Είμαστε μια χώρα που πιστεύει στην ειρηνική συνύπαρξη, στην συνεργασία με τους γείτονές μας. Είμαστε μια χώρα που δεν θέλει εντάσεις με κανέναν, αλλά εμείς δεν θα υποχωρήσουμε  κάτω από την πίεση». Είπε ο  Κοτζιάς .
«Θέλω να επαναλάβω ότι είμαστε μια χώρα που πιστεύει στο διεθνές δίκαιο, στους διεθνείς οργανισμούς, στις διεθνείς διαδικασίες για την προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων για όλους. Είμαστε μια χώρα που προωθεί καλές σχέσεις με τους γείτονές της», είπε ο υπουργός.
«Είμαστε, επίσης, σε διαδικασία ανοίγματος ενός γενικού προξενείου στην πόλη  Erbil στο Ιράκ, αναγνωρίζοντας το γεωστρατηγικό ρόλο που διαδραμάτισε η περιοχή έτσι κι αλλιώς.», κατέληξε  ο  επικεφαλής του υπουργείου εξωτερικών .
Πληροφορίες οι οποίες δεν επιβεβαιώνονται ακόμα κάνουν λόγο για προσπάθεια της Τουρκίας να επιβάλει νέο status quo, αλλάζοντας ακόμη  και την συνθήκη της Λωζάννης για το καθεστώς 28 νησιών και νησίδων, διότι αυτό είναι η αιτία των τουρκικών κινήσεων .
Το «φωνάζουν» άλλωστε οι Τούρκοι συνεχώς λέγοντας ότι τα ελληνικά νησιά  τους « πνίγουν» . Η επίσκεψη του του Τούρκου στρατηγού Χουλουσί Ακάρ δεν έγινε μόνο για τον εντυπωσιασμό των ακραίων εθνικιστών στο εσωτερικό της χώρας.
 Αυτές είναι αφελείς εκτιμήσεις όταν μιλάμε για Τούρκους, σκοπός των οποίων είναι «επέκταση» , η εισβολή και γενικά η «κατάκτηση»…αυτό θέλουν,  αυτό επιδιώκουν και θα πρέπει να το κατανοήσουμε όσο γίνεται πιο γρήγορα.
Τουρκική αντίδραση στο ελληνικό σχέδιο εποικισμού 28 νησιών
Ένα από τα επίμαχα ζητήματα μεταξύ της Τουρκίας και της Ελλάδας είναι το θέμα των χωρικών υδάτων και του εναέριου χώρου, λόγω των δεκάδων νησιών και νησίδων που βρίσκονται κοντά στην ηπειρωτική Τουρκία, αναφέρουν Τούρκοι αξιωματούχοι.
Επειδή όλες οι κινήσεις της Άγκυρας έχουν και λογική και αιτία , η πρόσφατη επίσκεψη του Τούρκου ΑΓΕΕΔ αφορά την λογική ενός σχεδίου « μονομερούς επέκτασης» στο μισό Αιγαίο, διότι τα νησιά μας «τους πνίγουν»….. όπως λένε.     
Αφορμή δόθηκε από τον αναπληρωτή υπουργό  ναυτιλίας στις αρχές Ιανουαρίου σχετικά με τα σχέδια εποικισμού 28 μικρών νησιών του Αιγαίου τα οποία χαρακτήρισε ως «κατοικήσιμα» , προκαλώντας την οργή της Άγκυρας…που αλλιώς έχει σχεδιάσει τα πράγματα.
Με αφορμή τα Ίμια θα ξεκινήσει ένας  «πόλεμος» με όλα τα μέσα για δεκάδες ελληνικά νησιά που «περικυκλώνουν» την τουρκική ηπειρωτική χώρα». Πρόκειται για την γνωστή «γερμανική θεωρία» του ζωτικού χώρου που για τους νέο-οθωμανούς είναι στο Αιγαίο .
Από τις 29 Ιανουαρίου,  Τούρκοι και Έλληνες πολιτικοί και υπουργοί συνεχίζουν να συμμετάσχουν σε έναν «πόλεμο δηλώσεων» , καθώς η ένταση αυξάνεται μεταξύ των δύο χωρών στο Αιγαίο για τις βραχονησίδες των Ιμίων, οι οποίες αποτελούν «μήλο της έριδος» από τις δύο χώρες, γράφει η εφημερίδα hurriyetdailynews.com .
Ο Τούρκος υπουργός εξωτερικών Μεβλούτ Τσαβούσογλου συνέχισε το κρεσέντο ως γνωστόν κατηγορώντας τον υπουργός άμυνας κ. Πάνο Καμμένο.
 Η δήλωση του Τούρκου ΥΠΕΞ για τον κ. Καμένο ότι «πρέπει να έρθει στα συγκαλά του» πυροδοτεί νέα ένταση ανάμεσα στην χώρα μας και την Τουρκία.
Τα νησάκια, που είναι γνωστά  ως Ίμια στα ελληνικά και Καρντάκ στα τουρκικά, είναι δύο μικρά ακατοίκητα βράχια του Αιγαίου, που βρίσκονται  ανάμεσα στα Δωδεκάνησα κοντά  στην νοτιοδυτική ακτή της ηπειρωτικής Τουρκίας. Ελλάδα και Τουρκία έφτασαν κοντά  σε έναν πόλεμο το 1996 σε μια κλιμάκωση άνευ προηγουμένου, τονίζει το τουρκικό δημοσίευμα .
Στις παρατηρήσεις του Τούρκου ΥΠΕΞ ο κ.  Καμμένος έδωσε την απάντηση του επικρίνοντας  τον με την έκφραση «γελοιότητες καουμπόη.Θέλουμε ειρήνη. Δεν ψάχνουμε για έναν πόλεμο ή για προβλήματα στο Αιγαίο. Αλλά δεν θα υπάρξει οποιαδήποτε τουρκικό αεροσκάφος  που δεν θα αναχαιτισθεί», δήλωσε ο κ. Καμμένος σύμφωνα με το Reuters.
Οι Τούρκοι παρουσιάζουν συνεχώς τα περιστατικά μετά την «επίσκεψη» του Τούρκου ΑΓΕΕΔ μέχρι την  31 Ιανουαρίου θέλοντας να κρατήσουν υψηλούς τόνους.
Επισήμαναν όμως ότι στις 31/1 όταν  δύο σκάφη της ελληνικής πλησίασαν τα  Ίμια «εισήλθαν σε τουρκικά χωρικά ύδατα, προκάλεσαν την παρέμβαση του τουρκικού λιμενικού το οποίο ανάγκασε τα ελληνικά πλοία να εγκαταλείψουν τουρκικά ύδατα» , αναφέρει το πρακτορείο ειδήσεων Dogan, προβάλλοντας την «τουρκική ισχύ» .
Η ένταση επί των Ιμίων αυξήθηκε  στον απόηχο της απόφασης ελληνικού δικαστηρίου την περασμένη εβδομάδα με την οποία αποφασίσθηκε η μη έκδοση των  οκτώ Τούρκων στρατιωτικών τους οποίους η Άγκυρα κατηγορεί για συμμετοχή στο αποτυχημένο πραξικόπημα .
Η Τουρκία ανακοίνωσε ότι οι σχέσεις μεταξύ των δύο χωρών θα πρέπει να επανεξεταστούν το ταχύτερο δυνατόν.
Η «επανεξέταση» όταν και εφόσον ξεκινήσει πραγματικά θα οδηγήσει ταχύτατα σε πόλεμο ανάμεσα στις δύο χώρες με  μεγάλες συνέπειες και για τις δύο πλευρές.

Why the Albanians need tensions in the provinceof Kosovo i Metohija now?andrew
Posted on February 2, 2017 by
 
One sharp and interesting  analysis of situation in Serbian province of Kosovo Metohija came last week from Andrew Korybko, program host at Radio Sputnik.

Mr. Korybko speaks on how the whirlwind of geopolitics, military interests and global giants of business, as well as the change of US administration, could impact the fragile peace in Balkans and what’s behind the latest tensions:”Serbia’s NATO-occupied province of Kosovo has been up to its old tricks lately in trying to provoke Belgrade into another military confrontation conveniently timed to coincide with Trump’s inauguration.

The former so-called “Prime Minister” of Kosovo, Ramush Haradinaj, was detained in France on a Serbian arrest warrant at the beginning of the year, and although he has yet to be extradited to Belgrade to face justice for the numerous war crimes which he’s accused of committing, Serbia received reports from Western intelligence agencies that Albanian terrorists planned to seize the country’s diplomatic or consular facilities in the US or Europe. The attackers never made good on their plans and Serbs were thankfully spared from falling victim to yet another of the many terrorist attacks that they’ve suffered throughout their history at the hands of Albanians, but they aren’t in the clear just yet. 
 
Right when it seemed like the Albanian terrorist threat was finally receding, it unexpectedly returned on the day that the first-ever train service since the end of the war was supposed to restart in taking passengers between Belgrade and Serbia’s southwestern province. The patriotic train, beautifully decorated with historic Serbian cultural symbols and bearing the popular and legally accurate inscription that “Kosovo is Serbia” in 20 different languages, was abruptly stopped right before it entered the province because of urgent intelligence reports that Albanian terrorists planned to blow up the tracks and kill all of the passengers.

Moreover, the Serbian authorities said that armed Albanians were in the province’s northern Serbian-populated territories in violation of all previous agreements, and President Nikolic warned that they planned to slaughter the native Serbs that are living there. This, he said, would result in Serbia taking military action against the deadly threats in its territory in order to safeguard its citizens.

The Albanians have always been behaving very aggressively against the Serbs, but the question on everyone’s mind is why now?

What triggered them to be even worse than usual in risking the outbreak of another Kosovo conflict?
The answer, guys, lies with Donald Trump. No, he doesn’t have anything directly to do with any of this, but the Albanians are worried that his undeclared but obviously inferred plans to reach a New Détente with Russia in the New Cold War could result in the US paying less attention to its traditional Balkan interests as part of a de-facto sphere of influence agreement with President Putin.

They’re afraid of being “sold out” by the American President, and they want to make sure that they capture his attention from the moment he takes his oath of office in order to prompt the neocon “deep state” and some of Trump’s most hardcore “advisors” and Cabinet members to pressure him into taking so-called “decisive action”, which would essentially mean unfriendly words or – God forbid – actions against Serbia which could sabotage the New Détente before it ever has a chance to happen. kosovo nekad i sad.jpg
Taking it even further, the Albanians hope that this will kick start the territorial rearrangement of the Balkans that former British diplomat Timothy Less has been lobbying for across the past month.
One of the many suggestions that this “deep state” activist proposed to the influential neocon Council on Foreign Relations think tank is for Greater Albania to officially swallow not only the southwestern Serbian Province of Kosovo, but even half of the Republic of Macedonia and parts of southern Montenegro, thereby following in its fascist-era footsteps from World War II, except this time, he hopes, it’ll be diplomatically recognized and enthusiastically welcomed by the United States.”

Billionaire Financier Soros Continues to Fund Anti-Trump Protests

George Soros

© Flickr/ Heinrich-Böll-Stiftung
US

Despite media representing protests against US President Donald Trump as grassroots spontaneous uprisings, there is actually a significant amount of money being spent on special interest groups to keep the disruptions happening.


As we previously reported, billionaire financier George Soros has provided funding to at least 56 of the “partner” organizations, including National Resource Defense Council and Planned Parenthood, on the Women’s March on DC. MoveOn.org has also been consistently organizing and calling for protests, and shocker, is also financed by Soros.While protesters themselves may not always be “paid” in any monetary way, the organizations often provide them with legal aid, housing, food, or other comforts to encourage protest or other activities that fit their agenda. “There’s kind of a tradition of paid protesters. That’s not a job per say, but special interest groups have funds, they are somewhat quite organized. They will pay people to protest in support of an issue. They provide attorneys, they provide places for them to stay, they rent houses, they provide medics for them,” David Carter, professor of the School of Criminal Justice and director of the Intelligence program at Michigan State University, as well as a former Kansas City, Missouri, police officer, recently told Sputnik News.
The source of funding for this unrest is important to note, as organizations affiliated with the billionaire have been deeply connected to color revolutions and political uprisings across the globe, including Arab Spring. This point has led many to question what his end goal is for the US, where heavily-funded protests are raging on over a fair and free election.
University of California at Berkeley Campus
© Flickr/ Hollywata
“Soros is effectively the puppet-master pulling most of the strings in Kiev. Soros Foundation’s Ukraine branch, International Renaissance Foundation (IRF), has been involved in Ukraine since 1989. His IRF doled out more than $100 million to Ukrainian NGOs two years before the fall of the Soviet Union, creating the preconditions for Ukraine’s independence from Russia in 1991. Soros also admitted to financing the 2013-2014 Maidan Square protests that brought the current government into power,” a report in the New Eastern Outlook journal explained in 2015.
These “democracy-building” projects have been used, much like the Clinton Foundation in Haiti, to line Soros’ own pockets.
“Make no mistake that the events you’re seeing transpire nationwide are being orchestrated in part by a billionaire political elite class that is looking to subvert the will of the American people by attempting to foment a new American revolution. Soros’ formula has been duplicated in numerous nations, and it looks as if he now has the US in his sights as the next target,” the Free Thought Project wrote of Soros meddling in November 2016.

Reforma në drejtësi përplas ambasadorin Lu me kryeprokurorin LlallaAmbasadori amerikan, Donald Lu denoncoi kryeprokurorin Adriatik Llalla si “armik” të reformës në drejtësi, ndërsa mori si përgjigje akuza të ashpra për shantazh dhe presion ndaj institucionit të Prokurorisë.

Autor: Gjergj Erebara BIRN Tiranë
Printo

Ambasadori i ri Amerikan në Tiranë, Donald Lu, duke folur gjatë konferencës së parë për shtyp në Shqipëri | Foto nga : Adnan Beci/LSA
Ambasadori i ri Amerikan në Tiranë, Donald Lu, duke folur gjatë konferencës së parë për shtyp në Shqipëri | Foto nga : Adnan Beci/LSA
Ambasadori Donald Lu lëshoi një deklaratë tjetër të fortë në kuadër të Reformës në Drejtësi duke shënjestruar kryeprokurorin Adriatik Llalla si  një nga kundërshtarët e reformës.
Duke folur në një konferencë të titulluar “Ne populli: Pjesëmarrja Qytetare dhe Demokracia e Drejtpërdrejtë”, organizuar nga KRIIK Albania dhe Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë që po zhvillohet sot në Tiranë, Lu deklaroi se kryeprokurori Adriatik Llalla duket se ka shkelur kushtetutën e re të vendit që u miratua vitin e kaluar pasi në procedurën e përzgjedhjes së anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, dërgoi për short tre kandidatë për tre poste, efektivisht duke paracaktuar fituesit.
“Prokurori i Përgjithshëm është kundër reformës në drejtësi. Për më shumë se 18 muaj ka folur kundër reformës”, deklaroi Lu.
“Populli shqiptar duhet t’i tregojë këtyre njerëzve të fuqishëm që po vëzhgon. Partnerët ndërkombëtarë do mbështesin përpjekjet e tyre”, shtoi ambasadori.
Pas akuzave të drejtpërdrejta të ambasadorit të SHBA-së, Prokuroria e Përgjithshme u përgjigj me një deklaratë për shtyp, duke e cilësuar fjalën e Lu si  “sulm të hapur, të paprecedentë dhe jo-diplomatik”.
Prokuroria e Përgjithshme e akuzoi ambasadorin Lu se po ushtronte shantazh ndaj institucionit për mbyllje hetimesh, përmes vendimit për heqjen e vizave ndaj disa prokurorëve. Ajo hodhi poshtë akuzat se po pengon reformën për drejtësi, por shtoi se Kushtetuta e Shqipërisë ka shumë paqartësi, “të cilat kanë shkaktuar kaos institucional të papranueshëm”.
“Prokuroria e Përgjithshme i bën të qartë zotit Lu se, nëse është mësuar të jetë zot në ambjentet e politikës shqiptare, këtë nuk mund ta realizojë me institucionin e Prokurorisë,” thuhet në deklaratën e Prokurorisë së Përgjithshme.
“Këto presione të Ambasadorit Amerikan në Tiranë janë tipike sorosiane, të cilat kërkojnë të manipulojnë opinionin publik dhe të zhvlerësojnë institucionet,” shtohet aty.
Përplasja e hapur mes ambasadorit Donald Lu dhe prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla erdhi pas përpjekjeve të Prokurorisë për të bllokuar serverin e Inspektoriatit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive si dhe pas shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.
Prokuroria urdhëroi nëntorin e kaluar bllokimin e arkivës së ILDKPKI pasi hapi hetime me nismë të vet kundër kreut të këtij institucioni Shkëlqim Ganaj me argumentin se ka dyshime që ky i fundit ka shkelur ligjin pasi nuk ka hetuar në mënyrë administrative rastet e dyshuara të konfiktit të interesit të disa deputetëve që kanë kryer marrëdhënie biznesi me shtetin.
Ndërhyrja e pazakontë e Prokurorisë dhe kërkesa për të bllokuar të gjithë arkivën fizike dhe elektronike të ILDKPKI-së u pa si një përpjekje për të bllokuar përdorimin e kësaj arkive në procesin e pritshëm të vetingut. Arkiva e ILDKPKI mbart mijëra deklarata vjetore të pasurive dhe të të ardhurave që gjykatësit dhe prokurorët kanë plotësuar çdo vit që nga viti 2004. Kjo arkivë do të jetë një nga burimet kryesore të vendimmarrjes së komisionit të vetingut për të parë pastërtinë e figurës së gjykatësve dhe prokurorëve.
“Në nëntor dhe dhjetor prokurorët u përpoqën dhe dështuan të sekuestronin serverin e kopjuterët e ILDKPI, të cilat janë thelbësore për vetingun”, deklaroi Lu.
Pas urdhërave të sekuestrove të prokurorisë, ILDKPKI iu drejtua gjykatave të cilat e rrëzuan Prokurorinë me argumentimin se në rast hetimi ndaj Ganajt, prokuroria mund të bllokojë dhe sekuestrojë vetëm deklaratat e zyrtarëve të rasteve të dyshuara për konflikt interesi por jo të gjithë arkivën.
Procesi i Vetingut pritet të nisë fillimisht me drejtuesit e institucioneve të reja të drejtësisë, të cilat do të zëvendësojnë Këshillin e Lartë të Drejtësisë. Pastërtia e drejtuesve të rinj të drejtësisë është me rëndësi kyçe pasi pikërisht këta do të jenë përgjegjës për funksionimin e sistemit në gjeneratën e ardhshme.