Friday, September 29, 2017

"Russia and China helped us block Pristina's Interpol bid"

(Tanjug, file)
The fact that Pristina did not receive support for Interpol membership and withdrew their candidacy is the result of Serbia's diplomatic activity.

SOURCE: RTS, TANJUG FRIDAY, SEPTEMBER 29, 2017 | 11:40
 
B92

Deputy PM and Interior Minister Nebojsa Stefanovic said this on Friday, adding that this diplomatic activity had lasted several months.

Kosovo's possible membership in Interpol would lead to the issuing of Interpol notices against a large number of Serbian police officers and soldiers who took part in the operations in 1998 and 1999, whom Serbia would then be asked to extradite, he said.

"We undertook a huge diplomatic activity. We had big support from China and Russia. Pristina saw that it did not have enough support and gave up on the candidacy, thus Serbia scored a diplomatic victory," Stefanovic told RTS.

He stressed that another important success was achieved at the recent Interpol General Assembly in Beijing -namely, a resolution adopted by the Interpol Executive Committee that clearly defines criteria for membership in the organization.

As for the next step of Pristina - which is to try to join UNESCO - Stefanovic said it was still unknown whether they would apply.

"But I know how much effort the (Serbian) president and the foreign minister have invested in explaining to Serbian partners how wrong a move that would be," he said.

"If you have a responsible policy towards the (Kosovo) negotiations in Brussels, then you must stop with constant pressure on Serbia," Stefanovic said, adding that Serbia "stands firm in defending its national interests and has so far been successful in that."

Diplomacia e Tiranes, i rrikthehet ritualit “Hedhim Valle ne goje te ujkut”

Image result for ditmir bushati edi rama

Stavri Marko
SManalysis

Eshte nje epitet, qe nuk tingellon fort bukur, po te kemi parasysh, vitet e izolimit te Republikes Socialiste te Shqiperise, kur propaganda staliniste e Diktatorit Hoxha, u mbyll ne kafazin e vete dhe per te mbrojtur pushtetin absolute, nga dhunimet e lirive dhe te drejtave, tek burgosjet dhe pushkatimet, kasta elite e vendit, e paraqiste  Shqiperine si Fanar ndricues ne Europe, aq sa e kishin zili gjithe bota.
Megfjithate ne vazhdim te kesaj paranteze, rikthehemi ne Tirane, atje cdo gje po ndodh, dhe asgje nuk thuhet, nje shtet qe propagondon nga ne te gdhire dhe deri ne mbremje, ender europiane por mentaliteti ngelet nga e kaluara e larget, sa otomane po aq edhe komuniste.

Aktualisht, Diplomacia e Shqiperise, ka prioritetet e veta sa nga Kosova, dicka me tej afer Shqiperise se Madhe, dhe syte per ne BE, duke parapelqyer te qenurit ne NATO, dhe gjithe organizmave te tjere nderkombetare. Ministri I Jashtem Shqiperise (pak a shume dhe Kryeministri) mund te kene nje axhende klienteliste europiane, port e varfer ne mardhenjet me fqinjet ne Rajon, per te cilen duhet thene me plot goje, se Tirana, nga nje politike aggressive Iridentiste (bashkmin e Territoreve ku jetojne Shqiptare) e ka kthyer ne nje Izolim te Ri, pa fuqi aspak kunder vepruese, duke perjashtuar faktoret amerikan, gjerman apo turk.

Konkretisht, nje Projekt Ligj mjaft i debatuar ne kancelarite europianje sic eshte Ligji Per Minoritetet, ka krijuar nje klime konfrontuese me te gjitha shtetet e rajonit dhe me tej, per shkak te minorancave etnike qe jetojne ne Territorin e Shqiiperise.  Duke patur parasysh Census 2011, asnje prej shteteve fqinje me Shqiperine, nuk e ka njohur zyrtarisht rezultatin, pasi ishte thellesisht I manipuluar dhe kjo per paradox se orthodokset I nxoren 6.7% kur ne fakt jane rreth 30%  dhe qe jane pjese e Komunitetit Orthodoks te Shqiperise. .

Por mardhenjet atuale ndershteterore me Shqiperine, jane acaruar shume vec Serbise, me shtete europane  me Serbine, Rumanine, Bullgarine dhe se fundi Greqine

Keshtu, Me Serbine, por edhe Malin e Zi, Shqiperia nuk i njeh asnje Minoritet Kombetar serbo Malazes te vete deklaruar, vecse shifrat fictive te trasheguara nga koha e diktatures. Ne te kundert Tirana I kerkon Beogradit qe te njohe Kosoven dhe Podgorices, me shume te drejta per shqiptaret..
Me FYROM, u kujtua se Marveshja e Ohrit 2001, do sillte edhe me Shqiperine permiresin te Mardhenjeve per shkak te Minoritetit sllavo maqedon, por gjerat u perkeqesuan me tej, aq sa ky komunitet, u be object edhe per Ndarjen Territoriale.

Me Rumanine, duket se mardhenjet e Tiranes me Bukureshtin jane vaj, por ne ceshjtej e interest kombetar, Rumani eshte thellesisht e pakenaqur nga trajtimi I komunitetit te vete etnik, qe per Tiranen klasifikohet si kulturor. Rumania ka kundershtuar Ligjin per Minoritetet ne Shqiperi.

Me Bullgarine, do te duhej te vleresohej diku ne nje Info Portal bullgar, nje telefonate e ashper e Borisov, drejtuar Edi Rames, per ti kujtuar se bullgaret, jane nje etnitet I madh ne Shqiperi dhe se duan standartet europiane sa me shpejt me Ligj te posacem.

Ndersa sic jane deklaruar Mardhenjet me Greqine, jo vetem nje veto e saj ne BE, per shkak te Himares por gjerat nuk mund te shkojne me tej, pasi pengese behet Ligji I Luftes me Shqiperine dhe mos rinovimi I Traktatit te Miqesise Shqiperi – Greqi. Por se fundi Greqia beri nje deklarate se do te mbronte cdo nenshtetas te Komunitetit grek te deklaruar ne territorin e Shqiperise, duke e cuar ceshtjen deri ne OKB.

Duket se termi OKB, te perdorur prej Greqise, per te mbrojtur interest e saj te Komunitetit etnik grek, do te perputhe me nje seri vendimesh dhe marveshjesh nderkomnbetare mes dy shteteve, perderisa pala shqiptare dhe ajo greke, kane konfirmuar hapjen e disa ceshtjeve historike, gje qe po rezulton me nje presion te forte nga Athina per te mos leshuar asnje koncesion ndaj Tiranes, perkundrazi, diplomacia aggressive e Athines, mbetet edhe per shkak se pranimi I Shqiperise ne NATO dhe celja e Negociatave me BE, me ndihmen e Greqise, eshte bere pa asnje kompesim per Greqine.  


Nderkaq, nga ky rrethim diplomatic, mbetet te shikohet se si do te mbroje Shqiperia, interest e veta rajonale, per te cilen, duhet thene se ka qene jashte cdo parashikimi aggressive, por qe ne fakt, ka ardhur duke u tkurur ne limit, duke patur perreth motivet e fqinjve, per te “demokratizuar” Shqiperine nepermjet te drejtave dhe lirive te njeriut dhe vetevendosjes atje kua ata perbejne komunitet.

Thursday, September 28, 2017

Το καθεστώς Ράμα απειλεί Ευρωπαίους και Αμερικανούς πολίτες στη Χειμάρρα – Προκλητικός ο Μπουσάτι

Το καθεστώς Ράμα απειλεί Ευρωπαίους και Αμερικανούς πολίτες στη Χειμάρρα – Προκλητικός ο Μπουσάτι
29 Σεπτεμβρίου 2017

TRIBUNE

Συνεχίζουν τις προκλήσεις οι Αλβανοί, εις βάρος της γηγενούς Ελληνικής Εθνικής Μειονότητας, επιβαρύνοντας τη θέση τους και την ενταξιακή τους πορεία σε ό,τι αφορά την Ευρωπαϊκή Ένωση,Σε δηλώσεις του το βράδυ της Πέμπτης στην τηλεοπτική εκπομπή «Top Story» του Σοκόλ Μπάλα, ο Αλβανός ΥΠΕΞ, Ντιτμίρ Μπουσάτι, δήλωσε ότι οι εργασίες για το «αναπτυξιακό πρόγραμμα» στη Χειμάρρα θα συνεχισθούν, αναφερόμενος στις κατεδαφίσεις ελληνικών κατοικιών και στην υφαρπαγή ελληνικών περιουσιών.

«Η θέση της αλβανικής κυβέρνησης σχετικά με το θέμα αυτό είναι σαφής και είμαστε υπέρ μιας ενιαίας επιβολής του νόμου, σε ολόκληρη την επικράτεια», δήλωσε ο Μπουσάτι.

Ο ίδιος τόνισε ότι οι δυσαρεστημένοι πολίτες μπορούν να προσφύγουν στο δικαστήριο για μια καλύτερη αποζημίωση.

Επίσης, οι Αλβανοί έκαναν λόγο για κάποιο «στρατιωτικό νόμο» που δήθεν υφίσταται στη Θεσπρωτία και ο οποίος απαγορεύει στους Τσάμηδες να επιστρέψουν στις περιουσίες τους.

Συγκεκριμένα, ο δημοσιογράφος Σοκόλ Μπάλα, ρώτησε τον Ντιτμίρ Μπουσάτι εάν η κατάργηση του «στρατιωτικού νόμου» από την ελληνική πλευρά θα μπορούσε να επηρεάσει το καθεστώς ιδιοκτησίας για τους Τσάμηδες.

«Η κατάργηση του στρατιωτικού νόμου επηρεάζει το καθεστώς ιδιοκτησίας που κατασχέθηκαν μετά τον πόλεμο σε άλλους Αλβανούς», είπε.

Όπως είναι γνωστό δεν υφίσταται κανένας στρατιωτικός νόμος στην ελληνική επικράτεια, οι δε Τσάμηδες εγκατέλειψαν τη χώρα μας μετά το τέλος του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου επειδή συνεργάστηκαν με τους ναζί κατακτητές.

Η προκλητική και αναληθής ρητορική των Τιράνων το μόνο που καταφέρνει είναι την απομόνωση της Αλβανίας, ενώ η οποιαδήποτε προσπάθεια του καθεστώτος Ράμα να εφαρμόσει την «ανάπλαση» της Χειμάρρας, θα έχει αυστηρές συνέπειες.

Οι Έλληνες της Χειμάρρας εκτός από την αλβανική υπηκοότητα έχουν και την ελληνική ή την αμερικανική. Η Χειμάρρα είναι ένας θύλακας Ευρωπαίων και Αμερικανών πολιτών και η επιμονή του Ράμα θα τον οδηγήσει σε περιπέτειες που δεν μπορεί να διανοηθεί.

Tι συζήτησε ο Ιερώνυμος με τον Σέρβο υπουργό Άμυνας

Tι συζήτησε ο Ιερώνυμος με τον Σέρβο υπουργό Άμυνας
28 Σεπτεμβρίου 2017

«Μας ενώνει η Ορθόδοξη πίστη μας» δήλωσε ο υπουργός Άμυνας της Σερβίας, Αλεξάντερ Βούλιν, μετά τη συνάντησή του με τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος Ιερώνυμο, στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών.

TRIBUNE

Οι δύο αρχές συνομίλησαν  για τις καλές σχέσεις των δύο χωρών και τον αμοιβαίο σεβασμό τους, με τον κ. Βούλιν να κάνει επιπλέον αναφορά στη σημαντική στήριξη της Εκκλησίας της Ελλάδος και να τονίζει πως «γνωρίζουμε ότι η φωνή μας ακούγεται. Μάλιστα, όταν μιλούσαμε για τα ιερά μας, όχι μόνο μας ακούγατε, αλλά τα επαναλαμβάνατε, με αποτέλεσμα η φωνή μας να γίνεται ακόμη πιο δυνατή».

Επιπρόσθετα, επισήμανε ότι παρ΄όλες τις δυσκολίες και τα προβλήματα που υπήρξαν η ιστορία κατέδειξε ότι οι δύο λαοί ποτέ δεν είχαν κόντρα μεταξύ τους.

Μάλιστα, εμφατικά είπε ότι «τα οστά των προγόνων μας είναι διάσπαρτα σε πολλά σημεία της Ελλάδος. Είναι τα πιο σημαντικά μνημεία μας» και εξέφρασε την ευγνωμοσύνη του για τον σεβασμό που επιδεικνύει ο Κλήρος στα μνημεία αυτά.

Ο προκαθήμενος της Εκκλησίας της Ελλάδος έκανε λόγο για τα χρόνια του ως μητροπολίτη Θηβών, όταν έζησε την αγάπη και τη βαθιά συγκίνηση του λαού της Θήβας για τον λαό της Σερβίας. «Φιλοξενήσαμε με αγάπη και για πολύ καιρό τραυματίες από την Σερβία» είπε, για να συμπληρώσει ότι «πολλά παιδιά επισκέφθηκαν την Ελλάδα, έμειναν και βαπτίστηκαν εδώ έχοντας πνευματικές αναζητήσεις».

Σημείωσε επίσης, ότι «σεβόμαστε το Κοσσυφοπέδιο, όπως τη δική μας Ακρόπολη» και ευχήθηκε η αγάπη και ο δεσμός των δύο χωρών να συνεχιστεί.

Εξάλλου, ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος μίλησε και για τα προβλήματα της εποχής, την αλλοίωση του πληθυσμού και το προσφυγικό ζήτημα, αλλά και για την αξία του θεσμού της οικογένειας.

Εν κατακλείδι, τόνισε ότι «οι Ορθόδοξοι, σήμερα, καλούμαστε να είμαστε ενωμένοι και με περισσότερη αυτοθυσία ο ένας για τον άλλο» με όπλα τον σεβασμό στην οικογένεια, την ορθοδοξία και την ιστορία.

Ο Νίκος Κοτζιάς έστειλε τελεσίγραφο στα Τίρανα: Η ελληνική μειονότητα υπό την προστασία Ελλάδας, ΕΕ και ΗΠΑ

Ο Νίκος Κοτζιάς έστειλε τελεσίγραφο στα Τίρανα: Η ελληνική μειονότητα υπό την προστασία Ελλάδας, ΕΕ και ΗΠΑ
28 Σεπτεμβρίου 2017, 15:21

Tribune

Κυπριακό, ελληνοτουρκικές σχέσεις, ονοματολογικό των Σκοπίων, σχέσεις με Αλβανία, με επιστέγασμα την πρόσφατη αναβαθμισμένη ελληνική παρουσία στην 72η Υπουργική Εβδομάδα της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ στη Νέα Υόρκη και τον πολυδιάστατο ρόλο της Ελλάδας στο διεθνές και περιφερειακό στερέωμα, ήταν στο επίκεντρο της συνέντευξης που παραχώρησε ο υπουργός Εξωτερικών Νίκος Κοτζιάς, την Πέμπτη στην πρωινή ενημερωτική εκπομπή της ΕΡΤ.Ιδιαίτερη ικανοποίηση εξέφρασε ο κ. Κοτζιάς πρωτίστως για τις επαφές που είχε στη Νέα Υόρκη οι οποίες αποδεικνύουν, όπως είπε, τη διεθνή αναγνώριση της Ελλάδας.

«Μέχρι πριν δύο χρόνια η Ελλάδα πηγαίνοντας στον ΟΗΕ ζητούσε πολλά ραντεβού και συναντήσεις.

»Φέτος δεν ζητήσαμε ούτε μία από τις συναντήσεις που έγιναν, είχαμε τριπλάσια αιτήματα άλλων κρατών για συναντήσεις από αυτά που μπορούσαμε να ικανοποιήσουμε, γεγονός που δείχνει την αναβάθμιση της χώρας.

»Άλλο πράγμα να ψάχνεις συνομιλητές και άλλο να μην μπορείς να ανταποκριθείς στα αιτήματα των συνομιλητών σου», τόνισε.

Αναφερόμενος στις πολυμερείς συναντήσεις που είχε η ελληνική πλευρά, τριμερείς και τετραμερείς, στο περιθώριο της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ, ο κ. Κοτζιάς τόνισε την ιδιαίτερη σημασία που έχει στο νέο 4μερές σχήμα συνεργασίας των κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην Νοτιο-Ανατολική Ευρώπη -Κροατία, Βουλγαρία, Ρουμανία και Ελλάδα- και ειδικότερα η απόφαση που ελήφθη στη Νέα Υόρκη να πραγματοποιηθούν κοινές επισκέψεις στη Σερβία, στο Μαυροβούνιο και στην Βοσνία-Ερζεγοβίνη, οι οποίες θα συνεχιστούν αργότερα και σε όλα τα Βαλκάνια.

Αναφέρθηκε επίσης στη δεύτερη συνάντηση των υπουργών Εξωτερικών του Φόρουμ των Αρχαίων Πολιτισμών, από την Κίνα μέχρι το Περού και την Βολιβία, μια διάσκεψη που δίνει παγκόσμιο ρόλο στη χώρας μας, όπως είπε, και είναι από τις 15 διεθνείς οργανώσεις που έφτιαξε το ΥΠΕΞ τα δυόμισι χρόνια της θητείας του.

Στη διεθνή αναγνώριση μπορεί να συνυπολογίσει κανείς και τις βραβεύσεις στο πρόσωπο του υπουργού των Εξωτερικών από αμερικανικές οργανώσεις παγκοσμίου εμβέλειας και ειδικότερα του Παγκόσμιου Εβραϊκού Συμβουλίου και της Ομοσπονδίας Κυπριακών Οργανώσεων Αμερικής, που συνιστούν μια αυταπόδεικτα αναβαθμισμένη παρουσία της χώρας.

Ερωτηθείς αν η Ελλάδα αναλαμβάνει ρόλο γέφυρας μεταξύ Ανατολής-Δύσης και Βορρά-Νότου, ο υπουργός Εξωτερικών είπε ότι «η Ελλάδα έχει μία πολυδιάστατη εξωτερική πολιτική η οποία αποτελεί μοχλό αναβάθμισης της χώρας στο γεωπολιτικό και στρατηγικό της ρόλο και ενίσχυσής της σε όλους τους άλλους τομείς».

Εξήγησε ότι «ως κράτος μέλος της ΕΕ αποτελεί ταυτόχρονα και γέφυρα και διαμεσολαβητής με τις αναδυόμενες οικονομίες και τις νέες ισχυρές δυνάμεις του 21ου αιώνα».

Τόνισε δε ότι «με τις πολυμερείς μας σχέσεις, τριμερείς και τετραμερείς, έχουμε καταφέρει να φτιάχνουμε σχήματα ισορροπίας γεωπολιτικών και στρατηγικών στην περιοχή και να αναπτύσσουμε προς όφελος του λαού μας τις οικονομικές σχέσεις με όλες αυτές τις χώρες.

»Νομίζω ότι ο ρόλος της Ελλάδας είναι ο ρόλος ενός κράτους με μακρά ιστορία και αναγνώριση της ιστορίας αυτής.

»Οι Κινέζοι μας θεωρούν ως το μόνο αδελφό λαό. Θεωρούν τον εαυτό τους ως το κέντρο του πολιτισμού της Ασίας κι εμάς ως το κέντρο του πολιτισμού του δυτικού κόσμου».

Ελληνοτουρκικές σχέσεις

Σχετικά με το επίπεδο ελληνοτουρκικών σχέσεων ο κ. Κοτζιάς είπε ότι «είναι καλές αλλά όχι τόσο όσο θα τις θέλαμε».

Τόνισε ότι η Ελλάδα επιθυμεί μια Τουρκία ευρωπαϊκή, αλλά δεν εξαρτάται από αυτήν όσο από τους ίδιους τους Τούρκους.

«Ξέρουμε ότι είναι μακρύς ο δρόμος» προσέθεσε, ενώ αναφορικά με τις οικονομικές σχέσεις με την Άγκυρα είπε ότι «είναι εξαιρετικές».

Η ανάπτυξη του τουρισμού, όπως εξήγησε ο υπουργός Εξωτερικών, «με εξαίρεση τα προβλήματα αυτής της εβδομάδας με τα νησιά που παρουσιάζονται λόγω των προστίμων- που όμως προβλέπει η ευρωπαϊκή νομολογία- βρίσκεται σε καλή πορεία».

«Έχουμε δυσκολίες ως προς την αξιοποίηση των καναλιών επικοινωνίας που αφορούν τις διαπραγματεύσεις για Μέτρα Οικοδόμησης Εμπιστοσύνης ιδιαίτερα στον στρατιωτικό τομέα, στον οικονομικό τομέα, για τις διερευνητικές όσον αφορά την εφαρμογή του διεθνούς δικαίου στο Αιγαίο κ.ο.κ.».

Δυσκολίες που υπάρχουν, λόγω του αναθεωρητισμού και μιας διάθεσης μη αποδοχής, όπως είπε, στην Τουρκία του διεθνούς δικαίου σε όλη του την έκταση.

Ιδιαίτερη σημασία έδωσε ο κ. Κοτζιάς στην ανάπτυξη των διπλωματικών σχέσεων κυρίως με την Τουρκία καθώς, όπως είπε, «όταν δύο χώρες δεν αναπτύσσουν τις διπλωματικές τους σχέσεις, τότε τα περιθώρια εντάσεων αυξάνονται».

Ερωτηθείς σχετικά με τον κίνδυνο θερμού επεισοδίου στο Αιγαίο, ο υπουργός Εξωτερικών τόνισε ότι «εάν δεν αναπτύξουμε τις διπλωματικές μας σχέσεις και δεν φτιάξουμε τα κανάλια επικοινωνίας καλύτερα απ’ ό,τι στο παρελθόν, πάντα μπορεί να γίνει ένα ατύχημα, ένα λάθος», σημειώνοντας ότι μεγάλο ποσοστό των Τούρκων πιλότων είναι πιλότοι που προέρχονται από τις σχολές τους, χωρίς πείρα, είτε πιλότοι που επέστρεψαν στην υπηρεσία. Άνθρωποι που τους λείπει η πρόσφατη εμπειρία και μπορούν να αντιδράσουν νευρικά.

Απαντώντας σχετικά με τη δική μας αντιμετώπιση και ετοιμότητα, είπε ότι «εμείς είμαστε έτοιμοι και σοβαροί να αντιμετωπίσουμε αυτές τις προκλήσεις και στο επίπεδο της ψυχραιμίας και στο επίπεδο της άμεσης αντίδρασης» και τόνισε ότι «δεν υπάρχει καμία πρόκληση της Τουρκίας» σε όλα τα επίπεδα «που να μην έχει την κατάλληλη απάντηση.

»Αυτό που εμείς κάνουμε ως διπλωμάτες είναι να επιδεικνύουμε ψυχραιμία, υπομονή και μακρά πνοή».

Κυπριακό

Ερωτηθείς για τις τελευταίες εξελίξεις στο Κυπριακό ο κ. Κοτζιάς είπε πως «είναι μεγάλη επιτυχία της ελληνικής διπλωματίας ότι το θέμα της ασφάλειας και των εγγυήσεων επιτέλους τοποθετήθηκε πάνω στο τραπέζι όπου ανήκει.

Βάλαμε το Κυπριακό στην ουσία του: την παράνομη κατοχή» είπε και υπογράμμισε τη μεγάλη σημασία που έχει το γεγονός ότι ο ΟΗΕ έχει αποδεχτεί ότι δεν μπορεί να υπάρξει λύση του κυπριακού με εγγυήσεις και παρεμβατικά δικαιώματα.

Εξέφρασε δε τη μεγάλη ικανοποίηση του ότι ο γενικός γραμματέας του ΟΗΕ υιοθέτησε τις δικές του προτάσεις ακόμη και τη διατύπωση ότι η Κύπρος πρέπει να γίνει κανονικό κράτος.

Αυτές οι θετικές τοποθετήσεις του ΟΗΕ είναι «αποτέλεσμα της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής και της αναβαθμισμένης της διαπραγματευτικής δύναμης», είπε χαρακτηριστικά.

Επίσης, ο κ. Κοτζιάς απαντώντας σε ερώτηση αν η διαδικασία επίλυσης του Κυπριακού είναι ακόμη ζωντανή, εξήγησε ότι είναι μια διαδικασία ανοιχτού τέλους που είχε θέσει επίσης η ελληνική διπλωματία και είχε γίνει δεκτή από τον ΟΗΕ.

Παράλληλα αποσαφήνισε ότι «στην τρίτη, ας την πούμε, φάση θα πρέπει να υπάρχει πολύ καλύτερη προετοιμασία όσον αφορά ιδιαίτερα της τουρκικές θέσεις», θέμα που τέθηκε επίσης από την ελληνική πλευρά τον Νοέμβριο του 2016.

Σκόπια

Αναφορικά με τα Σκόπια και το θέμα του ονοματολογικού, ο κ. Κοτζιάς είπε ότι μετά τις δημοτικές εκλογές του Οκτωβρίου στη γειτονική χώρα θα πρέπει η κυβέρνηση των Σκοπίων να αξιολογήσει την κατάσταση και «να δείξει αν θέλει και μπορεί να κάνει μία ουσιαστική διαπραγμάτευση για τη λύση του ονοματολογικού».

Επισήμανε ότι το ονοματολογικό από πίσω του κρύβει ένα πρόβλημα αλυτρωτισμού, εκφράζοντας την ελπίδα και την πεποίθηση ότι θα υπάρξουν «μέτρα από την πλευρά τους για τον περιορισμό του αλυτρωτισμού».

Με ιδιαίτερη ικανοποίηση αναφέρθηκε και σε «ένα σημαντικό βήμα που κάναμε», όπως είπε, τη συμφωνία με τον υπουργό Εξωτερικών των Σκοπίων, Νικόλα Ντιμιτρόφ, κατά τη διμερή συνάντησή τους στη Ν. Υόρκη, ότι θα συσταθεί μία κοινή επιτροπή από τον Νοέμβριο, η οποία, σε ένα τετράμηνο, θα εξετάσει τα σχολικά βιβλία και τους χάρτες που υπάρχουν σε αυτά ώστε να χτυπηθεί ο αλυτρωτισμός.

Αλβανία

Ερωτηθείς αναφορικά με την Αλβανία και την ένταξή της στην ΕΕ, ο κ. Κοτζιάς αναφέρθηκε στα προαπαιτούμενα που έθεσε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή με τη συμβολή της Ελλάδας, και ειδικότερα στην προστασία των μειονοτικών δικαιωμάτων, θέμα που ξεκαθάρισε, όπως είπε, και πρόσφατα στον ΟΗΕ, το ζήτημα της ιδιότητας του μειονοτικού σε όλη την επικράτεια της Αλβανίας και όχι μόνο στις χαρακτηρισμένες ως μειονοτικές περιοχές, αλλά και την προστασία της ιδιοκτησίας.

«Έχουμε πάρει μέτρα, έχουμε και την υποστήριξη του διεθνούς παράγοντα και όπως βλέπετε οι κατεδαφίσεις αυτές έχουν σταματήσει» επισήμανε και αναφέρθηκε και στα ιδιαίτερα αυστηρά μέτρα που έλαβε το υπουργείο Εξωτερικών ως προς την αφαίρεση της ελληνικής ιθαγένειας και μάλιστα από τον δήμαρχο της Χειμάρρας:

«Οι πολιτικοί οι οποίοι δεν σέβονται τα δικαιώματα της ελληνικής μειονότητας δεν μπορούν να κατέχουν την ελληνική ιθαγένεια.

»Δυστυχώς δεν ξέρω τι έχουν κάνει προηγούμενες κυβερνήσεις και έχουν την ελληνική ιθαγένεια κάτι παράξενοι τύποι, ανάμεσα στους οποίους είναι και ο δήμαρχος της Χειμάρρας που προωθεί αυτά τα σχέδια. Κι εμείς του την πήραμε την ιθαγένεια. Διότι δεν μπορεί να είσαι Έλληνας και Αλβανός υπήκοος και να κυνηγάς τα δικαιώματα της ελληνικής μειονότητας».

Ο Νίκος Κοτζιάς τόνισε χαρακτηριστικά: «Η Ελληνική γηγενής Μειονότητα στην Αλβανία βρίσκεται υπό την μεγάλη προστασία της Ελληνικής Δημοκρατίας, της ΕΕ και των ΗΠΑ».

Τέλος, ερωτηθείς για το ταξίδι του πρωθυπουργού στις ΗΠΑ και τη συνάντησή του με τον Αμερικανό Πρόεδρο κ. Τράμπ, ο κ. Κοτζιάς είπε ότι οι ημερομηνίες διερευνώνται με τους Αμερικανούς και θα οριστικοποιηθεί η ακριβής ημερομηνία ενδεχομένως μέχρι την αρχή της επόμενης εβδομάδας.

Επίσης αναφέρθηκε στο δεύτερο ταξίδι που έχει ο ίδιος στις ΗΠΑ, καθώς έχει κληθεί να κάνει την ετήσια ομιλία στο πανεπιστήμιο Φλέτσερ, στις 17 Οκτωβρίου, ενώ την προηγούμενη ημέρα έχει μία άλλη διάλεξη στο Χάρβαρντ.

Μετά τη Βοστόνη, αναμένεται να μεταβεί στην Ουάσιγκτον όπου θα έχει συναντήσεις στο Συμβούλιο Εθνικής Ασφαλείας.

Δείτε το βίντεο με τη συνέντευξη του Έλληνα υπουργού Εξωτερικών:

Kotzias: Minoriteti grek në Shqipëri të njihet kudo, jo vetëm në dy zonat e jugut

 

28/09/2017 - 11:19SManalysis

"Ne prag te aprovimit nga Parlamenti i Shqiperise, Ligji per Minoritetet, Greqia i jep nje mesazh tjeter te forte Tiranes: Greket kudo qe ndodhen jo vetem ne zonen Minoritare. Per here te pare qe prej Luftes se Ftohte, per Vorio epiriotet hapet ceshtje ne Zyrat e OKB, ndersa prej kohesh OSBE ka rit intesifikimin me ane te Organizates Rinia Vorio Epiriote".

Kotzias iu referua edhe heqjes së nënshtetësisë greke, Kryetarit të Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, duke e cilësuar këtë “një masë të ashpër”.

Nga: Robert Goro

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, ka deklaruar se minoritetit grek në Shqipëri duhet t’i njihet ky status kudo që ai jeton dhe jo vetëm në dy zonat e jugut të vendit, që janë përcaktuar zyrtarisht që në kohën e regjimit komunist.

Në një intervistë në televizionin publik, ERT 1, Kotzias tha se këtë problem e ka ngritur edhe në takimet që kishte ditët e fundit, në kuadër të asamblesë së përgjithshme të OKB-së.

Kotzias: “E bëra të qartë edhe në OKB dhe u kuptua nga shumë palë, se bie ndesh me të drejtën europiane “reforma” e Hoxhës që minoritet konsiderohesh vetëm nëse ndodhesh në dy zonat e njohura si të tilla, ndërsa po të largohesh nga fshati yt e të shkosh në Tiranë, nuk je më minoritet. Minoriteti duhet të njihet në gjithë shtrirjen e territorit dhe kudo që ata të ndodhen në Shqipëri”.

Në intervistë, Kotzias i është referuar gjithë problematikës që ka konceptuar Athina në marrëdhëniet me Shqipërinë, për të cilën tha se ishte gabim që qeveritë e mëparshme greke miratuan pa vënë asnjë kusht dhënien e statusit të vendit kandidat për anëtarësim në BE.

Kotzias: “Siç duhet ta dini, Shqipëria është vend kandidat për anëtar i Bashkimit Europian. Për fat të keq, ashtu si dhe për fqinjin tonë verior, Shkupi, këto kandidatura u dhanë pa kushte nga qeveritë e mëparshme greke”

Shefi i diplomacisë greke tha se qeveria e sotme greke vuri edhe kushte të tjera, përkundër Komisionit Europian, që si kusht themelor për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërinë, kishte vënë reformimin e sistemit gjyqësor.

Kotzias: “Që të hapen negociatat për anëtarësim, duhet që këto vende të plotësojnë disa kërkesa. Shqipërisë, KE i vuri si kusht reformën e sistemit gjyqësor. Komisioni Europian humbi kur erdhi në këshillin e çështjeve të përgjithshme, sepse ne shtruam katër kërkesa të tjera”.

Sipas shefit të diplomacisë greke, një nga këto kushte është mbrojtja e të drejtës së pronës për gjithë qytetarët në përgjithësi dhe për minoritetin grek në veçanti.

Kotzias: “Greqia po punon që t’u jepen titujt e pronësisë, në mënyrë që të jenë të sanksionuara edhe ligjërisht të drejtat e atyre që duan të shesin apo ua shtetëzon shteti për nevojat e tij. Pra që ata të mund të marrin edhe para. Se këtu nuk është thjesht që shkojnë dhe u marrin pronat e himarjotëve, por shkojnë dhe ua marrin qyl, pa kosto”.

“Rrjedhimisht kemi marrë masa dhe kemi edhe përkrahjen e faktorit ndërkombëtar. Dhe siç e shihni shembja e atyre promave në Himarë ka mbaruar”, tha ministri i jashtëm grek.

Kotzias iu referua edhe heqjes së nënshtetësisë greke, kryetarit të bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, duke e cilësuar këtë “një masë të ashpër”.

Kotzias: Duhet t’ju them se morëm edhe masa të ashpra. Për shembull, politikanët që nuk respektojnë të drejtat e minoritetit grek, nuk mund të kenë nënshtetësinë greke. Për fat të keq, nuk e di se çfarë kanë bërë qeveritë e mëparshme dhe kanë marrë nënshtetësinë greke edhe tipa të çuditshëm, mes të cilëve është edhe kryebashkiaku i Himarës, që promovon ato projekte dhe siç e dini, ne ia hoqëm nënshtetësinë. Sepse nuk mund të jesh shtetas grek dhe në të njëjtën kohë të shkelësh të drejtat e minoritetit grek”.

Sipas Kotzias, “Minoriteti autokton grek në Shqipëri ndodhet nën mbrojtjen e republikës greke dhe në këto momente, në mbrojtjen e Bashkimit Europian, por edhe të SHBA”.
/Oranews.tv/

Wednesday, September 27, 2017

Φοβούνται στα Σκόπια: «Ο Τσίπρας θα ζητήσει από τον Τραμπ στήριξη στο θέμα του ονόματος»

Φοβούνται στα Σκόπια: «Ο Τσίπρας θα ζητήσει από τον Τραμπ στήριξη στο θέμα του ονόματος»
27 Σεπτεμβρίου 2017,

Tribune

 Η συνάντηση μεταξύ του πρωθυπουργού της Ελλάδας και του προέδρου των ΗΠΑ, θα πραγματοποιηθεί στην Ουάσιγκτον κατά το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Οκτωβρίου.

Ο Τσίπρας θα απαιτήσει «να μειωθεί η πίεση στην επίλυση του ζητήματος του ονόματος των Σκοπίων», σημειώνει το δημοσίευμα, προσθέντας:

«Η Ελλάδα επέστρεψε στις παλιές της απόψεις, καθώς για την Αθήνα δεν είναι πρόβλημα μόνο το όνομα και η χρήση του, αλλά και η γλώσσα, η υπηκοότητα και οι συντομογραφίες (π.Χ. mk). Αυτό επιβεβαιώθηκε από τον Έλληνα υπουργό Εξωτερικών Νίκο Κοτζιά ο οποίος τόνισε ότι η πΓΔΜ πρέπει να κάνει παραχωρήσεις για να επιλυθεί η διαφωνία του ονόματος».

Στις κινήσεις της νέας κυβέρνησης των Σκοπίων, αντέδρασε ο πρώην πρωθυπουργός Νίκολα Γκρούεφσκι, που τόνισε ότι «δεν χτίζεται η εμπιστοσύνη γειτονίας, αλλά μόνο προετοιμάζεται η αλλαγή του ονόματος».

Σύμφωνα με τον ίδιο, «η νέα κυβέρνηση, υιοθετήθηκε μόνο για επιλύσει τη διαφωνία του ονόματος μετά την ελληνική εμμονή. Ολόκληρη η Ευρώπη γνωρίζει ότι αυτό θα συμβεί μετά τις επόμενες δημοτικές εκλογές, όταν αρχίσουν εκ νέου οι διαπραγματεύσεις».

Από το κυβερνών κόμμα ανακοινώνεται ότι προς το παρόν ο πρωθυπουργός Ζόραν Ζάεφ, προς το παρόν χτίζει μόνο φιλικές σχέσεις με το νότιο γείτονα και δεν πρόκειται να συζητήσει ζήτημα ταυτότητας του λαού.

Ωστόσο οι διαπραγματεύσεις έχουν μέλλον, αφού στα μέσα του 2018 αναμένεται ο μεσολαβητής Μάθιου Νίμιτς, να υποβάλλει νέα σχέδια ψηφισμάτων προκειμένου η πΓΔΜ να είναι η χώρα με την οποία θα αρχίσει διαπραγματεύσεις για την ένταξη στην ΕΕ.

"Serb-Albanian relations must be resolved once and for all"

(Tanjug, file)
Serbian President Aleksandar Vucic has said that "a difficult compromise" when it comes to Kosovo does not mean that only one side is satisfied.

SOURCE: B92, RTS, TANJUG WEDNESDAY, SEPTEMBER 27, 2017 | 09:52
 

He said that when it comes to Kosovo a compromise was important, "in order to live in peace."

"I would neither add nor take anything away when it comes to what I said at the UN. Kosovo will not join the UN, unless we are satisfied with something, and we cannot be satisfied if they want us to recognize Kosovo," Vucic told RTS late on Tuesday.

He added that he was "sure that not everyone can be satisfied, but Serbia insists that the agreement cannot be such where one side is satisfied, and the other not."

Vucic stressed that it was "important to resolve the Serb-Albanian relationship once and for all."

"I want to tell Serbs that we have a reality, that we do not live in a mythical past, but that we also have not lost everything. The reality stands far from these two positions," the president stressed.

When asked if he can guarantee that there will be no armed conflicts in Kosovo, Vucic said:

"No one can ever fully guarantee this, but it is a great achievements of the talks that in the last four years no Serb has been killed in ethnic conflicts. The biggest problem is with the expelled, they are not allowed to return. We now must look ourselves in the eyes and we say what is real and what is objective - not to give away something that is ours, what we control."

Asked how much longer the Kosovo dialogue could last, Vucic said that it was a question of months.

"We do not have time for years. I would love a solution, if it there is none, it will be a frozen conflict," the president said.

According to Vucic, those who criticize the Serb List - which supported the government of Ramush Haradinaj - are "very hypocritical."

"In the same way a deal with Self-Determination, which advocates a Greater Albania, would have been criticized - or should we wait for the next elections with a pledge of six to eight percent of the Serbian population in KiM (Kosovo and Metohija)," he added.

Vucic said he supported the Serb List's decision, although, he added, "Serbia will not change its stance on Haradinaj."

"In Serbia, he is charged with war crimes and I do not intend to defend myself from those who have never been to Kosovo. I received the support from 80 percent of Serbs in Kosovo in the presidential elections, not because I was beating war drums, but because I went to every village," he said, and remarked:

"Whatever you do is no good because nobody wants to look in the mirror."

Vucic also said that the internal dialogue on KiM was "very much underway" and that he was "ready to hear all actors," adding that the government will take over the logistic part of the dialogue.

He denied that Kosovo and Metohija was lost, adding that he wanted to tell Serbs that "we have a reality that is not such that we like it."

"If Kosovo and Metohija were lost, I would not have fought so much concerning it every day. I personally suffered most severe threats, and one day I might write a book about it, and describe how it happened, because unlike others, I don't intend to do this job my whole life," Vucic said.

He recalled that he was "the strongest and most firm in his positions when Albanians were to be brought to the north of Kosovo as policemen."

"They threatened me that my career was over, that I had failed, that they already had such cases, that they would destroy me. My message was that I was doing my job, and that I don't accept it," he said.

On the criticism of the opposition that the dialogue came late, he asked why they did not launch it by 2012.

He recalled that by 2012, Kosovo was recognized by 86 countries, by the end of 2013 by another "12 to 13" countries, after he took over as PM by "only 4-5 countries" - and ones that are "not the most significant on the international map."

"We were not able to prevent them from appearing as a more important factor in sports organizations. Thanks to our mistakes, whose, I don't want to talk about at this moment, but I will definitely speak about it sometime," he announced.

Speaking about his recent visit to New York, where he addressed the UN General Assembly, he said the situation in the world was "entangled" and noted that he "does not remember that it was ever so complicated".

"Someone said at the UN that it looks a bit like a mad house, I cannot agree with it, but things are entangled. The most important thing is that we do not find ourselves in that whirlpool, to keep Serbia in a quiet port," he said.

"As for the UNESCO, we have achieved a lot, as for the Interpol - China did not grant them (representatives of Pristina) visas to enter China for the Interpol meeting because they filed their request as the state of Kosovo, and China does not recognize that state," Vucic said.

He also said that Serbia will be "stronger than ever in a few says", and mentioned Russian MIGs, Russian and Serbian tanks...

"You are as strong as you are able to safeguard your homeland, not to attack anyone,. Your strength cannot be in arrogance, but in the economy - but you must have defensive power," Vucic said.

Albanian Prime Minister Edi Rama, threatens Europe by "joining" KosovoThe prime minister of Albania has stated again, the determination to join Greater Albania, while his police authorities tolerate organized crime with methods of ethnic cleansing in the south of Albania where they live greek community, as in Himara Region.

Prime Minister of Albania, Edi Rama and Kosovo Prime Minister Ramush Haradinaj, at a joint press conference, said that the joint meeting of the Albanian-Kosovo government will take place November 27 - November 28.

Rama said that at the joint meeting of the Governments, the main focus will be the removal of the border between Albania and Kosovo.

"The border controls will be so rare that many may fail to have any controls, as is the case at EU borders. Student diplomas, young people's work are obvious difficulties for young people on both sides of "Albanian territories," said Rama.

He further stated that we have a full agreement that the unification of our market should lead as a model of regional market unification and in open opposition to all conspiracy theories for the regional economic zone,

"I want to underline that Albania and Kosovo have all the opportunities to be models that precede their example in creating a regional economic zone," said Prime Minister Rama.

Paradoxically, in the South of Albania, especialy in Himara Region, politics with radical methods of discrimination against the Greeks in their historic territory is being carried out Ethnic Cleansing, as a result of the Tourism Development Plans, but in fact of a massive displacement, by the use of terror by the criminal and paramilitary groups, funded by the oligarchs and corrupt politicians.

Greece has raised its voice with VETO for the integration process of Albania in the EU, as a result of the repression by Tirana Authorities, against Himara, while the EU - USA Diplomats have recently appeared on the side of the people of Himara.

Tuesday, September 26, 2017

Thaci has another plan for "Kosovo army"

(Getty Images, file)
If the Serb List blocks the creation of an army in Kosovo through constitutional changes, Hashim Thaci will seek to do it through "the Security Force Law."

SOURCE: BETA TUESDAY, SEPTEMBER 26, 2017
 

The Pristina-based Albanian language daily Koha Ditore reported this on Tuesday, according to Beta.

"Within three months, Kosovo President Hashim Thaci will again refer to Assembly procedure a law amending the Law on the Kosovo Security Force, which will change the mission of the KSF to that of the armed forces of Kosovo. Thaci submitted a draft law in March to the Assembly of Kosovo, but it met with opposition of Kosovo's strategic allies - in particular the United States, the EU and NATO," the report said.

They, it continued, are not opposed to the creation of an army "but demand that the transformation is carried out through changes to the Kosovo Constitution and suggest a wide debate with all communities, especially Serbs, in order to support the creation of the Kosovo Army."

The draft law "implies changing only the mission and authority of the Kosovo Security Force, while its name would not change."

According to Kosovo legislation, these changes would take place without the need to change the Constitution. Kosovo Assembly members from the Serb List remain strongly opposed to the KSF into an armed force.

Thaci said earlier that "the Kosovo Armed Forces will be formed by the end of this year in partnership with the US, NATO and the EU," and added he believed that "at the end of the process, all communities will agree to and support the establishment of the Kosovo Armed Forces."

Ο Έντι Ράμα πήγε να δει τον Τζορτζ Σόρος και ο Άλεξ Σόρος τον έβγαλε στα… μανταλάκια (φωτο)

Ο Έντι Ράμα πήγε να δει τον Τζορτζ Σόρος και ο Άλεξ Σόρος τον έβγαλε στα… μανταλάκια (φωτο)
26 Σεπτεμβρίου 2017

 Tribune

Ο 87χρονος Τζορτζ Σόρος, κερδοσκόπος και «φιλάνθρωπος», χρηματοδοτεί δεκάδες ΜΚΟ σε όλο τον πλανήτη που υποστηρίζουν «δικαιώματα» και προωθούν εθνοδιαλυτικές και εθνομηδενιστικές ατζέντες.

Αν και Εβραίος στο θρήσκευμα, ο Τζορτζ Σόρος είναι ένα από τα πιο απεχθή πρόσωπα στο κράτος του Ισραήλ, η δράση του μάλιστα θεωρείται υπονομευτική για το κράτος του Ισραήλ.

Ο Τζορτζ Σόρος θεωρείται «προστάτης» των Σκοπίων αλλά και του Αλβανού Πρωθυπουργού, ο οποίος αν και γνωρίζει ότι ο Λευκός Οίκος έχει τον δισεκατομμυριούχο σε μαύρες λίστες, έσπευσε να τον δει, αδιαφορώντας για την οργή του Ντόναλντ Τραμπ. Τόσο πολύ ο Ράμα «αγαπά» τον Τζορτζ Σόρος.

Ο Έντι Ράμα είχε μυστική συνάντηση με τον Τζορτζ Σόρος και τον γιο του Άλεξ Σόρος, η οποία διέρρευσε όταν ο γιος Σόρος ανάρτησε φωτογραφία των τριών τους στο Instagram.

Ο 31χρονος γιος του Τζορτζ Σόρος έγραψε και την ακόλουθη λεζάντα λατρείας για τον Έντι Ράμα, τον ίδιο άνθρωπο που στη χώρα του κατηγορούν ότι ευθύνεται για τη μετατροπή της Αλβανίας σε μια απέραντη χασισοφυτεία:

«Πάντα είναι ευχάριστο να συναντάς τον πρωθυπουργό της Αλβανίας Εdi Rama έναν αναγεννησιακό άνδρα ο οποίος έχει γίνει σύμβολο της φιλελεύθερης Δημοκρατίας στην Αλβανία και επίσης είναι ένας παγκοσμίου φήμης καλλιτέχνης. Για να μην αναφέρω ότι είναι ο μόνος πρωθυπουργός που φορούσε T-shirt του Michael Jordan σε επίσημες συναντήσεις, αν και είμαι ένας διαχρονικός οπαδός της Knicks, δεν έχω τίποτα προσωπικό παρά μόνο σεβασμό».

Το TRIBUNE αισθάνεται απλά την ανάγκη να καταθέσει δύο πράγματα: α) Δεν είναι θεωρίες συνωμοσίας, είναι φωτογραφία αναρτημένη στο Instagram και β) γνωρίζουμε από ασφαλείς πηγές ότι οι αμερικανικές υπηρεσίες πληροφοριών έχουν ξεκινήσει έρευνες στα Βαλκάνια για τις χρηματοδοτήσεις του Τζορτζ Σόρος.

Sunday, September 24, 2017

​"Θερμή υποδοχή" έτυχε ο Δήμαρχος Γκόρος στις Δρυμάδες

Στην προσπάθεια του να καταλαγιάσει τις αντιδράσεις που έχει προκαλέσει στα χωριά της Χιμάρας το νέο πολεοδομικό σχέδιο, ο Δήμαρχος της Χιμάρας Γκερκι Γκόρος δέχτηκε να συμμετάσχει σε συνάντηση με κατοίκους του Χωριού Δρυμάδες μετά από "πρόσκληση" τους.

Αφού πήρε μαζί του και τα πρωτοπαλίκαρα του, τους δημογέροντες Αλέκο Μάρκο, Λάμπρο Ρούτση και με την συνοδεία μελών του προσωπικού του Δημαρχείου βρέθηκε το μεσημέρι της Κυριακής στο προαύλιο χώρο του σχολείου “Γκίκας Μπιτζιλής” του χωριού Δρυμάδες.

Ο Γκόρος, προσπάθησε να εξηγήσει τις "τεχνικές λεπτομέρειες" του νέου πολεοδομικού σχεδίου της Χιμάρας παραβλέποντας την νομιμότητα της διαδικασίας έγκρισης του και την νομιμότητα των συνεπειών που θα έχει αυτό το πολεοδομικό σχέδιο για τους κατοίκους της Χιμάρας.

Δεν υπολόγισε όμως αυτή την φορά ό,τι οι κάτοικοι του χωριού Δρυμάδες είχαν αποφασίσει να μιλήσουν αυτοί και όχι να ακούσουν ως συνήθως τις "λεπτομέρειες".

Οι κάτοικοι του χωριού Δρυμάδες του υπενθύμισαν ότι τους εξαπάτησε δίνοντας υποσχέσεις για την επιστροφή, αναγνώριση και εγγραφή των περιουσιών τους στο εθνικό κτηματολόγιο για το οποίο και τον ψήφισαν δύο φορές τα τελευταία έξι χρόνια.

Επίσης του ζήτησαν να σταματήσει κάθε διαδικασία έγκρισης πολεοδομικών σχεδίων και έκδοση αδειών για τουριστικά θέρετρα πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία εγγραφής και αποδοθούν τίτλοι ιδιοκτησίας για τις περιουσίες τους.

Στο βίντεο που ακολουθεί ακούγονται οι κάτοικοι του χωριού οι οποίοι τον κατηγορούν για κατάχρηση της εμπιστοσύνης και του ψήφου που πήρε από το λαό στους Δρυμάδες.

Ενώ άλλοι του υπενθύμισαν σε έντονο ύφος ως παράνομο την κατάρτιση του πολεοδομικού σχεδίου πριν την καταγραφή περιουσιών, καθώς νομικά το πολεοδομικό σχέδιο πρέπει να βασιστεί και να καταρτιστεί με βάση την ιδιοκτησιακή κατάσταση της περιοχής που συμπεριλαμβάνετε μέσα στο σχέδιο.

Ο δήμαρχος, υπό πίεση, παραδέχτηκε ότι μέχρι στιγμής έχουν γίνει μηδαμινές προσπάθειες για την καταγραφή περιουσιών και την έκδοση τίτλων ιδιοκτησίας στους κατοίκου του χωριού Δρυμάδες, με την δικαιολογία ότι "αυτό οφείλετε στις παραλήψεις προηγούμενων διοικήσεων του δημαρχείου Χιμάρας" και στο γεγονός ότι το δημαρχείο Χιμάρας δεν είναι νομικά υπεύθυνο για την καταγραφή περιουσιών καθώς αυτό γίνεται από το γραφείο του κτηματολογίου Αυλώνας."

Οι κάτοικοι του χωριού ζήτησαν εξηγήσεις για τις καταπατήσεις κτημάτων τους από Αλβανούς οι οποίοι πραγματοποιούν εργασίες χωρίς τις απαραίτητες άδειες και οι αρμόδιες υπηρεσίες του Δημαρχείου μαζί με την Αλβανική Αστυνομία κάνουν τα στραβά μάτια παρα τις καταγγελίες που έχουμε κάνει. Σε αντίθετη περίπτωση οι ντόπιοι κάτοικοι που έχουν προσπαθήσει να επισκευάσουν τις στέγες των σπιτιών τους δέχονται απειλές με προσαγωγές και ποινικές διώξεις από την Αλβανική Αστυνομία σε περίπτωση που συνεχίσουν τις εργασίες επισκευής.

Τέλος, πολλοί ήταν αυτοί που εξέφρασαν την απορία τους, στον δήμαρχο Γκόρο, πως ενώ δεν έχει εγκριθεί το πολεοδομικό σχέδιο της Χιμάρας, πολλοί Αλβανοί επενδυτές παίρνουν οικοδομικές άδειες και χτίζουν τεράστια τουριστικά θέρετρα ενώ οι αιτήσεις έκδοσης αδειών οικοδομής των ντόπιων κατοίκων απορρίπτονται από το δημαρχείο Χιμάρας με την δικαιολογία ότι "δεν μπορούν να εγκριθούν πριν την τελική κατάρτιση του γενικού πολεοδομικού σχεδίου".

Πηγή: Himara | Ειδήσεις απ' την Βόρειο Ήπειρο