Saturday, January 28, 2017

Rilindja, po qelbet nga Koka

Image result for rilindja e rames

 
 
Nga Andi Bushati

Në çdo vend normal të kësaj bote, një kryeministri që do të dëgjonte anëtarin e kabinetit, të shpërthente në ekran ashtu siç bëri dje Lefter Koka, do t’i mbetej vetëm një rrugë: t’a shkarkonte automatikisht.
Por, megjithëse ministri i mjedisit foli për kostot që partia e tij po merr nga bashkëqeverisja me PS, lëshoi alarmin për policinë që po përgatitet të vjedhë zgjedhjet, akuzoi për fondet marramendëse që Rilindja urbane ka shpenzuar në Durrës dhe konfirmoi akuzat e opozitës për kanabizimin e vendit, atij me siguri nuk do t’i hyjë ndonjë gjemb në këmbë.
Natyrisht, kjo nuk do të thotë, se ne kemi një kryeministër zemërgjerë dhe tolerant.
Larg asaj.
Për shumë më pak se kaq, ai e margjinalizoi në PS dhe madje e cënoi edhe fizikisht Ben Blushin. Për kritika tejet më të buta, ai e përjashtoi mikun dhe ish gurunë e tij, Kokëdhimën, nga forumet e partisë.
Por, me LSI-në ndryshon puna.  Shigjetat e saj  e kanë kapur Ramën me shpatulla për muri.
Ai nuk ka ç’i bën Ilir Metës që i nxorri bojën me kërkesën për të thirrur Komisionin Kombëtar të Sigurisë, për mosarrestimin e Balilit.
Ai nuk ka ç’i bën Petrit Vasilit që e tall publikisht duke kërkuar garanci tek administrata e Trump për mosprekjen e zgjedhjeve të 18 qershorit.
Ai nuk ka ç’i bën njeriut që e ka shndërruar në gazin e botës, ministrit të vet Ylli Manjani, i cili kërkoi futjen e ushtrisë për të na shpëtuar nga kanabisi.
Për hir të pushtetit Edi Rama po zvarriset në kokëulur pas LSI-së.
Mjafton për të kthyer sytë pas, në mardhënien tre vjeçare me vëllezrit e vet armiq të së majtës, për të kuptuar se deri në ç’pikë ka degraduar kryerilindasi.
Kush e mban mend fillimin e koalicionit të 1 prillit, kritikat kundër Ramës ishin të tjera. Atë e akuzonin se duke u lidhur me Metën po tradhëtonte “kokpalarët” që e kishin mbështetur në 21 janar. Atë e fshikullonin se qe aq i dëshpëruar për pushtet, sa po pranonte të bashkëqeveriste me njeriun e kapur me bllok në dorë. Atë e përbuznin se po thyente zemrat e majta duke katapultuar nw qeveri, gati gjysmën e kabinetit të Berishës.
Ndërsa tani, në fund të mandatit, gjërat kanë ndryshuar radikalisht. Tani partia e Metës e akuzon aleatin e vet, se po vjedh me koncesionet dhe Rilindjen urbane, se po kërkon ta mbushë Shqipërinë me plehra nga jashtë pasi e ka dëndur me kanabis, se është i lidhur me kriminelët dhe trafikantët, se po kërkon të manipulojë zgjedhjet me polici dhe ta prishë Tiranën me Uashingtonin.
Po, po, rolet kanë ndryshuar aq shumë, sa Rama nuk mund të dalë më dhe të na premtojë formulën qesharake të sistemit që përmirëson njerëzit. Nëse vërtet do të kish qenë kështu, sot do duhet të pranonim se gjatë këtij mandati, Rilindja jo vetëm ka përkeqësuar LSI-në, por ajo ka telendisur edhe veten.
Por, në fakt, e vërteta është më e thjeshtë.
Në Shqipëri debati nëse fajin e ka njeriu apo sistemi, i ngjan përleshjes luksoze për seksin e ëngjejve.  
Historia e dekadave të fundit na ka yshtur të besojmë në një mësim më praktik: se këtu peshku qelbet nga koka.
Dhe aq e vërtetë është një gjë e tillë sa më në fund atë e kuptoi edhe Lefteri i LSI-së.
Natyrisht, ai dhe ushtarët e tjerë të Metës, që po rendin për t’u shndëruar nga të akuzuar në akuzues, mund të paragjykohen në kryqëzatën e tyre parazgjedhore. Dikush mund të mendojnë se ata e bëjnë këtë në keqbesim dhe për interesa të pastra elektorale. Dikush tjetër mund t’i akuzojë si bashkëfajtorë për ato që kanë ndodhur gjatë këtij mandati.
Por, në fund të fundit kjo ka pak rëndësi.
Kryesorja është se pavarësisht nga qëllimet, ata po mundohen të krijojnë, para zgjedhjeve, një profil të kundërt nga Rama. Edhe ata e kanë kuptuar, se qoftë brenda, qoftë jashtë koalicionit, njësimi apo barabitja me Ramën, i bën më pis se ç’janë në sytë e publikut.
Prandaj të gjithë në kor, aktorët kryesorë të LSI-së po drejtojnë gishtin e akuzës nga Rilindja. Ata e ndjejnë, se sa më të distancuar prej saj, aq më pak kundërbojnë.
Dhe e gjithë kjo strategji, sado hipokrite qoftë, po noterizohet nga Rama. I kapur peng nga ankthi i zgjedhjeve, i dërrmuar nga aferat e njëpasnjëshme, i pafuqishëm për të luftuar krimin dhe drogën, ai nuk po gjen forcë t’i thotë ndal aleatve të tij. Ai është tredhur aq shumë, sa nuk ka më as fuqi ta vërë LSI-në përpara alternativës: heshtni ose largohuni. Ai thjeshtë është kapur mat, duke dëshmuar kështu, se nuk janë deklarata si ato të Lefterit që përdhosin qeverinë, por se ajo ka kohë që është qelbur nga koka. /Lapsi.al/

«Φωτιά» στα Βαλκάνια – Δημιουργείται «ορθόδοξο τόξο» μπροστά στον κίνδυνο της «Μεγάλης Αλβανίας» – Στο παιχνίδι και η Βουλγαρία


«Φωτιά» παίρνουν τα Βαλκάνια με τους μεγαλοϊδεατισμούς της Αλβανίας, που προκαλεί σε όλα τα επίπεδα. Από την μία οι Κοσοβάροι...

Δημοσίευση

«Φωτιά» παίρνουν τα Βαλκάνια με τους μεγαλοϊδεατισμούς της Αλβανίας, που προκαλεί σε όλα τα επίπεδα.
Από την μία οι Κοσοβάροι που αυξάνουν την ένταση και από την άλλη τα Τίρανα που θέλουν να δημιουργήσουν την λεγόμενη «Μ. Αλβανία», ενώ ταυτόχρονα μέσω των μυστικών υπηρεσιών τους αλωνίζουν στον Ελληνικό στρατό, που θέλουν να τον αλώσουν και να δημιουργήσουν κλίμα αποσταθεροποίησης στην ελληνική κοινωνία.
Στο παιχνίδι μπαίνει πλέον και η Βουλγαρία, η οποία ναι μεν μπορεί να έχει πολλές διαφορές με την Ελλάδα, όμως μπροστά στον κίνδυνο του αλβανικού επεκτατισμού, «καρφώνει» τους Αλβανούς, ενώ τα ΜΜΕ, που εκφράζουν την επίσημη βουλγαρική κυβέρνηση κάνουν συχνά αφιερώματα για το περιστατικό με τους Αλβανούς νεοσύλλεκτους.To Βουλγαρικό Focus αναφέρει ότι στον ελληνικό στρατό έχουν διεισδύσει ανθέλληνες εθνικιστές από διαφορετικές εθνικές καταγωγές, οι οποίοι ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα στην Ελλάδα.
Μετά από το επεισόδιο με τους επτά στρατιώτες, οι οποίοι δημοσίευσαν φωτογραφίες σχηματίζοντας με τα χέρια τους τον αλβανικό αετό, παρόμοια περίπτωση επισημάνθηκε και από έναν στρατιώτη των Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων στην Κύπρο.
Το δημοσίευμα αναφέρεται και στο περιστατικό με τον στρατιώτη, που έλκει την καταγωγή του από τη μουσουλμανική μειονότητα στη Θράκη, ο οποίος έχει αναρτήσει σε ιστοσελίδα της κοινωνικής δικτύωσης ότι είναι περήφανος που είναι Τούρκος, εκφράζοντας την προτίμησή του στην ριζοσπαστική ακροδεξιά οργάνωση των «Γκρίζων Λύκων».
Ο στρατιώτης έχει υπηρετήσει στην Τρίπολη και στην Ελευσίνα. Τα τελευταία σχόλια στο ‘Facebook’ δείχνουν ότι είναι χαρούμενος που γεννήθηκε Τούρκος σε παραμεθόρια περιοχή της Ελλάδας στα σύνορα με την Τουρκία.
Το δημοσίευμα εφιστά την προσοχή στην Ελλάδα, δηλαδή με λίγα λόγια αναφέρει πως στο άμεσον μέλλον η χώρα μας θα αντιμετωπίσει τεράστιο κίνδυνο από διάφορες μειονότητες που βρίσκονται στον ΕΣ, είτε θρησκευτικές, είτε φυλετικές.
Πρόκειται για μια σαφέστατη ένδειξη ότι και η Βουλγαρία πλέον μπαίνει στο άρμα του «ορθόδοξου τόξου», καθώς σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελε να δει μια δυνατή Αλβανία.
Η «συγγνώμη» της Σερβίας προς την Ελλάδα πριν λίγο καιρό μόνο τυχαία δεν ήταν όπως και το ρωσικής κατασκευής τρένο που έγινε δώρο προς την Σερβία από την Ρωσία για να πάει στη Μιτρόβιτσα με την επιγραφή «Το Κόσοβο είναι Σερβία».Σκοπός είναι η πλήρης ανατροπή της πολιτικής των ΗΠΑ στα Βαλκάνια.
Σερβία, Ελλάδα, και Σκόπια θα δημιουργήσουν «ορθόδοξο τόξο» λόγω της δημιουργίας της «Μεγάλης Αλβανίας». Αυτό είναι το ρωσικό σχέδιο που βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη.
Αναγκαστική εξέλιξη θα είναι και η είσοδος της Βουλγαρίας στον πόλεμο αναβιώνοντας πλήρως την βαλκανική συμμαχία.
Πρόκειται για τα ίδια κράτη με μια μικρή παραλλαγή των Σκοπίων λόγω διάλυσης της Γιουγκοσλαβίας, που πολέμησαν σε δύο βαλκανικούς πολέμους ενάντια στην Οθωμανική αυτοκρατορία..
Ειδικά για την Ελλάδα και την κόντρα της με τα Σκόπια σχετικά με την ονομασία, η κοινή ορθόδοξη θρησκεία θα «συγκολλήσει» τα απαραίτητα «κομμάτια» από τις δύο χώρες, παραβλέποντας έστω και για λίγο την σοβαρή διαφωνία μπροστά στον κοινό κίνδυνο που ονομάζεται «Μεγάλη Αλβανία», από την οποία κινδυνεύουν όλοι.
Μέσα σε όλο αυτό το σκηνικό η Ελλάδα πρέπει να είναι έτοιμη για κάθε ενδεχόμενο συνυπολογίζοντας και τον αλβανικό πληθυσμό που ζει στην περιοχή στην χώρα μας και να έχει έτοιμα «σενάρια» στο συρτάρι για όλες τις εκδοχές .
Την ίδια στιγμή, στο πλαίσιο του καθορισμού του έτους 2017, από το ΥΠΕΘΑ και το ΓΕΕΘΑ, ως έτος αναβάθμισης της εκπαίδευσης των Εθνοφυλάκων και Εφέδρων, είχαμε ασκήσεις ετοιμότητας των Εθνοφυλάκων των Ταγμάτων Εθνοφυλακής Καστοριάς και Νεστορίου, που μόνο τυχαίες δεν είναι.Ένας Βαλκανικός πόλεμος δεν είναι της αμέσου προτεραιότητας της χώρας μας αλλά εάν ξεκινήσει πρέπει και οφείλουμε να είμαστε έτοιμοι.

Trump, Putin Agree on Need for Cooperation in Fighting Terrorism

U.S. President Donald Trump (from L), joined by Chief of Staff Reince Priebus, Vice President Mike Pence, National Security Advisor Michael Flynn, Communications Director Sean Spicer and senior advisor Steve Bannon, speaks by phone with Russia's President Vladimir Putin in the Oval Office at the White House in Washington, U.S. January 28, 2017

© REUTERS/ Jonathan Ernst
Sputnik News

In their first conversation since Donald Trump's inauguration as US president, he and President of Russia Vladimir Putin discussed improving cooperation between their countries in the fight against terrorism and the importance of rebuilding bilateral trade and economic ties.

Moscow sees Washington as its most important partner in the fight against terrorism, Putin told Trump, the Kremlin's official statements on the conversation note. Both leaders reportedly supported the idea of improving "real coordination" between their nations in the fight against Daesh and other terrorist groups active in Syria.
Trump and Putin also expressed their willingness to work together to "develop and stabilize" US-Russia interaction and assured each other that their nations' citizens view the other's positively.
In addition, the two world leaders discussed Iran's nuclear program, the Arab-Israeli conflict, the situation on the Korean peninsula, and the conflicts in Syria and Ukraine, the Kremlin reports, as well as nonproliferation issues.
Trump and Putin are expected to speak again to discuss possible dates and places for a face-to-face meeting.

Aλβανικός αλυτρωτισμός: Από τους Τσάμηδες στους «αετούς» στον Ελληνικό Στρατό Elefteros Tipos

Οι φωτογραφίες των επτά νεοσύλλεκτων στο Κέντρο Εκπαίδευσης στο Μεσολόγγι και η φωτογραφία ενός ακόμα φαντάρου που υπηρετεί στην Ελληνική Δύναμη Κύπρου με την χειρονομία του «αλβανικού αετού» σήκωσαν μεγάλη κουβέντα για τις σχέσεις με την γειτονική χώρα. Έτσι, το νέο τεύχος του ETheMagazine του EleftherosTypos.gr πιάνει τον «φάκελο» αλβανικός αλυτρωτισμός.
Γράφει ο Ανδρέας Ντίνης

Το πρόσφατο περιστατικό με τους επτά νεοσύλλεκτους στο κέντρο εκπαίδευσης του Μεσολογγίου και τον νεαρό φαντάρο στην Ελληνική Δύναμη Κύπρου δεν είναι τα πρώτα καθώς είχε προηγηθεί ακόμα ένα παρόμοιο περιστατικό το 2015.

Τότε μια φωτογραφία είχε «ανέβει» σε Αλβανική «ομάδα» στο Facebook και έδειχνε πέντε νεαρούς να σχηματίζουν με τα χέρια τους, το σύμβολο του αλβανικού αλυτρωτισμού, τον αλβανικό αετό.

Αλυτρωτισμός
Ας δούμε όμως πρώτα, ετυμολογικά, τι σημαίνει αλυτρωτισμός. Ο αλυτρωτισμός είναι η εθνικιστική πολιτικοκοινωνική κίνηση που επιδιώκει την απελευθέρωση όλων των υπόδουλων ομοεθνών και την προσάρτηση εδαφών, τα οποία στη διάρκεια της ιστορίας κατείχε ή υποτίθεται ότι κατείχε το κράτος που τα διεκδικεί. Επειδή τα περισσότερα σύνορα και ειδικά στα Βαλκάνια , δημιουργήθηκαν μετά από μετακινήσεις και αναδιαμόρφωσεις, είναι οι χώρες που θεωρητικά θα μπορούσαν να εγείρουν αλυτρωτικές αξιώσεις σε βάρος των γειτόνων τους είναι πολλές.
Ο ελληνικός αλυτρωτισμός συνδέεται πολύ στενά με την «Μεγάλη Ιδέα», μιας πολιτικής του 19ου και των αρχών του 20ου που στόχευε στην απελευθέρωση των αλύτρωτων Ελλήνων.
Η Αλβανία, όντας ένα νεώτερο κράτος εμφανίζει τώρα τις παιδικές ασθένειες ενός έθνους-κράτους. Η ιδέα της Μεγάλης Αλβανίας γίνεται ολοένα και πιο διαδεδομένη τα τελευταία χρόνια. Στην περιβόητη Μεγάλη Αλβανία, οι Αλβανοί διοικούν ένα κράτος που φτάνει νότια μέχρι και την Άρτα, ανατολικά στο Τέτοβο των Σκοπίων και βορειοανατολικά στο Κόσοβο το οποίο έχει αποσχιστεί από την Σερβία.
Ο πρωθυπουργός της Αλβανίας, ο «φιλελεύθερος»Έντι Ράμα, έχει προσπαθήσει νε εξωραΐσει την κατάσταση και να αλλάξει τον όρο «Μεγάλη Αλβανία» με αυτόν της «Εθνικής Ενοποίησης.»
Ο πρωθυπουργός της γείτονας χώρας, παίζει κυριολεκτικά με την φωτιά. Προκαλεί τους γειτονικούς μη αλβανικούς λαούς και τους ωθεί σε επικίνδυνες αντισυσπειρώσεις.
Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμά της Ελλάδας και το «κυνηγητό» που δέχεται η Ελληνική μειονότητα στην Βόρεια Ήπειρο τους τελευταίους μήνες, με τις διώξεις και τις κατεδαφίσεις σπιτιών και καταστημάτων στην ευρύτερη περιοχή της Χειμάρρας.
Σύμφωνα με τον γενικό πρόεδρο της Δημοκρατικής Ένωσης Εθνικής Ελληνικής Μειονότητας «Ομόνοια», Λεωνίδα Παππά, «η ανάπλαση στην περιοχή της Χειμάρρας είναι μια πίεση που ασκείται στον ελληνισμό της περιοχής για την υφαρπαγή των περιουσιών τους». Αυτό, όπως υποστηρίζει ο ίδιος, γίνεται για δύο λόγους: Ο πρώτος είναι επιχειρηματικός καθώς η Χειμάρρα είναι, ίσως, ο πιο τουριστικός προορισμός για την Αλβανία. Γι’ αυτό υπάρχουν επιχειρηματικά κίνητρα για την ανάπτυξη της περιοχής. Ο δεύτερος λόγος, σύμφωνα με τον κ. Παππά, είναι οικονομικός καθώς η αλβανική κυβέρνηση ξέρει ότι θα πάρει περιουσίες Ελλήνων.
Την ίδια όμως άποψη εκφράζει και ο πρόεδρος του παραρτήματος Ομόνοιας Χειμάρρας, Φρέντυ Μπελέρης, τονίζοντας χαρακτηριστικά πως: «Υπάρχει μεθοδευμένη πολιτική για να εκδιωχθούν οι κάτοικοι από την περιοχή. Οι Έλληνες δέχονται συνεχώς πιέσεις από την κυβέρνηση Ράμα και τον δήμαρχο της περιοχής».
Όπως υποστηρίζουν και οι δύο ομιλούντες, αυτή τη στιγμή «τρέχει» σχέδιο της αλβανικής κυβέρνησης για τη νέα Χειμάρρα. «Αλλά για να ιδρυθεί η νέα Χειμάρρα, πρέπει να ξεριζωθεί η παλιά», αναφέρουν χαρακτηριστικά, προσθέτοντας ότι μπορεί να κατεδαφίζονται παράνομα οι ελληνικές οικίες, όμως, «τα παράνομα κτίρια των υποστηρικτών του πρωθυπουργού δεν τα αγγίζει κανείς. Μεγάλες εκτάσεις γης περνούν στους υποστηρικτές του Ράμα και σε όλους όσοι έχουν διασυνδέσεις με την κυβέρνησή του και τους άλλους τους διώχνουν».
Στην δικιά μας περίπτωση, (μιλώντας για την Ελλάδα) τα τελευταία χρόνια βρεθήκαμε πολλές φορές στο «στόχαστρο» αλυτρωτικών επιθέσεων και μάλιστα εντός των συνόρων. Το θέμα των Τσάμηδων και η ιδέα της «Μεγάλης Αλβανίας» έφερε και επιθέσεις από πολίτικούς της γείτονας χώρας. Πρόσφατο το παράδειγμα του Αλβανού βουλευτή Πύρο Λούταϊ ο οποίος σε ανάρτηση του σε μέσω κοινωνικής δικτύωσης αναφορικά με τις ποινές που αντιμετωπίζουν οι εφτά φαντάροι από το Μεσολόγγι ανέφερε : «Η Ελλάδα είναι ρατσιστικό κράτος που δεν σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα και πως οι πιέσεις είναι επαναλαμβανόμενες και ποταπές» ενώ εξαπέλυσε και σφοδρή επίθεση κατά του Έλληνα υπουργού Εθνικής Άμυνας Πάνου Καμμένου.
Διαβάστε αναλυτικά τι έγραψε:
«Για πολλοστή φορά, το ελληνικό ρατσιστικό κράτος παίρνει τέτοια ακραία μέτρα εναντίον των πολιτών του, χωρίς να σέβεται τις βασικές ελευθερίες που προβλέπονται όχι μόνο από τις ευρωπαϊκές και τις διεθνείς συμβάσεις, αλλά και από την εσωτερική του νομοθεσία. Οι Αρχές του Υπουργείου Άμυνας, δεν είχαν κανένα λόγο να θεωρήσουν επικίνδυνο, το σχηματισμό του συμβόλου του αετού από τους νεοσύλλεκτους αλβανικής καταγωγής. Είναι σαν οι αλβανικές αρχές να λαμβάνουν μέτρα εναντίον δεκάδων ελληνικών σημαιών, οι οποίες έχουν αναρτηθεί παντού σε σπίτια Αλβανών υπηκόων, κυρίως στην νότια περιοχή της χώρας…
Αυτό το είδος πιέσεων από τον Έλληνα ΥΠ.ΑΜ, είναι επαναλαμβανόμενες και ποταπές, επιπλέον, ασκούνται προς ένα γείτονα και ομόλογο μέλος του ΝΑΤΟ. Κατανοώ την δύσκολη πολιτική θέση του Πάνου Καμμένου, ο οποίος έχει πάρει την εκλογική κατρακύλα, αυτό όμως δεν δικαιολογεί τις κινήσεις του σε βάρος των αμοιβαίων σχέσεων ανάμεσα σε δύο γείτονες, με σκοπό την εκπλήρωση προσωπικών του στόχων. Ελπίζουμε σε διπλωματική επίλυση με την ελληνική κυβέρνηση αυτού του προβλήματος, ώστε να μην επαναληφθούν ανάλογα φαινόμενα στο μέλλον».

Λίγους μήνες πριν, ο Αλβανός πρωθυπουργός έκανε μία αξέχαστη ανάρτηση για την Ακρόπολη των Αθηνών την οποία υποτίθεται πως είχε σώσει από την καταστροφή ένας Αλβανός…
«Αυτή η γκραβούρα της παλιάς Αθήνας το 1670 (η πόλη στην οποία, όπως έγραφε ακόμα και 1925 ο Έλληνας φαναριώτης πρίγκιπας Ευγένιος Ρίζος – Ραγκαβής, ο γηγενής πληθυσμός είναι ακόμη και σήμερα κυρίως αλβανικός) μας υπενθυμίζει, μεταξύ άλλων, πως αν η Ακρόπολη στέκεται ακόμα για τη δόξα της ανθρωπότητας και του πολιτισμού, αυτό οφείλεται στο κουράγιο και το όραμα του Αλβανού αρχιεπισκόπου της Αθήνας, Γεωργίου Δουσμάνη, o οποίος το 1686, διαπραγματεύτηκε με τον Ενετικό στόλο του Φραγκίσκου Μοροζίνι του βενετικού στόλου, ώστε να μην γίνει βομβαρδισμός της πόλης από το λιμάνι του Φαλήρου, παρόλο που εκεί υπήρχε τουρκική φρουρά. Μια τέτοια ιστορία μιας πόλης που κάποτε ήταν σύμφωνα με τα αυθεντικά στοιχεία και τους ιστορικούς, κυρίως αλβανόφωνοι, δεν την κάνει απολύτως μια αλβανική πόλη, αν και η Αθήνα οφείλει κάτι στους Αλβανούς στην εξαιρετική της ιστορία. Και ακριβώς έτσι, αν η Χειμάρρα βίωσε το ελληνικό αρχιπέλαγος και με την ελληνική γλώσσα ως «κοινή διάλεκτο» της Ανατολής, μέσω των θαλάσσιων ανταλλαγών, σε στενή και γόνιμη συνύπαρξη, δεν την καθιστά απολύτως μια ελληνική επαρχία, μάλιστα ο πληθυσμός της σε όλες τις διεθνείς συμβάσεις, για να μην μιλήσουμε για την ιστορία, χαρακτηρίζεται απλά ως Αλβανικός.»… είχε γράψει χαρακτηριστικά ο Έντι Ράμα με τα δεκάδες σχόλια κάτω από το post να κάνουν αναφορά στην «Μεγάλη Αλβανία» ,το θέμα των Τσάμηδων και την ρατσιστική συμπεριφορά των Ελλήνων.
Χαρακτηριστικό είναι πως και ο Αλβανός πρώην πρωθυπουργός Σαλί Μπερίσα είχε αναφερθεί στο όραμα της «Μεγάλης Αλβανίας». «Οι Αλβανοί είναι χωρισμένοι σε πέντε χώρες όπου και αποτελούν μειονότητα» , είπε, ενώ στους εορτασμούς για τα 100 χρόνια ανεξαρτησίας της Αλβανίας το 2012 είχε πει πως «τα σύνορα της χώρας έπρεπε να ξεκινούν από την Πρέβεζα», με αποτέλεσμα τότε να ματαιωθεί η επίσκεψη του υπουργού Εξωτερικών,Δημήτρη Αβραμόπουλου.
Ακόμα στον αθλητισμό όμως τα περιστατικά με αλυτρωτικές πράξεις αθλητών αρχίζουν και πληθαίνουν. Ο ποδοσφαιριστής του Πας Γιάννενα Άντι Λίλα το 2015 σε παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό και μετά από την επίτευξη γκολ πανηγύρισε στο γήπεδο Γεώργιος Καραϊσκάκης, σχηματίζοντας με τα χέρια του τον αλβανικό αετό (σύμβολο της ιδέας της μεγάλης Αλβανία).

Ακόμα ένα παράδειγμα είναι αυτό του Παϊτίμ Κασάμι ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού οπού και αυτός μετά από το γκολ που σημείωσε κόντρα στη Γιουβέντους για το Champions League, σχημάτισε με τα χέρια τον Αλβανικό αετό.

Σάλος όμως είχε προκληθεί και από την φωτογραφία του παίχτη και της Εθνικής Ελλάδος, Παναγιώτη Κονέ, ο οποίος εμφανίστηκε σε φωτογραφία σε μέσω κοινωνικής δικτύωσης να χαιρέτα κάνοντας και αυτός με τα χέρια το σήμα του αλβανικού αετού.

Oι προκλήσεις απέναντι στην Ελλάδα όμως συνεχίζονται ακόμα και σε παιχνίδια της Εθνικής Ελλάδος ποδοσφαίρου. Το 2014 σε φιλικό της Εθνικής μας με την Σερβία στα Χανιά, μικρά παιδιά που είχαν οι ποδοσφαιριστές μαζί τους στον αγωνιστικό χώρο λίγο πριν την σέντρα είχαν σχηματίσει με τα χέρια τους τον αλβανικό αετό.

Επίσης, μεγάλος σάλος είχε προκληθεί και το 2013 όταν ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ τότε Έργκις Κάτσε ανέβασε μια φωτογραφία του στο Facebook η οποία τον έδειχνε να φορά μια μπλούζα της αλβανικής παραστρατιωτικής οργάνωσης UCK.
Τότε ο ίδιος είχε πει πως δεν είχε ιδέα και με ανάρτηση του στο προφίλ του στο Facebook είχε πει: «Ενημερώνω τους φίλους μου ότι δεν είχα ιδέα τι σημαίνει η εικόνα που ανέβασαν άλλοι στο προφίλ μου και φυσικά μόλις έμαθα την έσβησα. Η φωτογραφία βγήκε σε σπίτι φίλου που με φιλοξένησε, δεν είναι καν δική μου. Συγγνώμη για όσους εκνευρίστηκαν, όσοι με ξέρουν γνωρίζουν τι άνθρωπος είμαι», ήταν το πρώτο απολογητικό μήνυμα του Έργκις Κάτσε.

Στη συνέχεια έκανε νέα ανάρτηση σε μία προσπάθεια να μαζέψει τα… ασυμμάζευτα: «Όσοι είναι κοντά μου ξέρουν τι χαρακτήρας είμαι και μου φτάνει πως με πιστεύουν. Δεν με εκφράζει ο UCK. Αλλιώς δεν θα την ανέβαζα. Δεν περιμένω από κανέναν να με πιστέψει. Μου φτάνει που με πιστεύουν οι άνθρωποί μου. Σέβομαι την Ελλάδα».
Μετά τον σάλο που προκλήθηκε τότε, σειρά πήραν τα Αλβανικά ΜΜΕ, που αναζητούν τέτοιες ειδήσεις προκειμένου να δυναμητίσουν το κλίμα αναφέροντας πως: Η ημερομηνία που επέλεξε ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ (4 Σεπτεμβρίου) για να ανέβει η φωτογραφία στο Facebook. παρέπεμπε στις 4 Σεπτεμβρίου του 2004 όταν μετά τη νίκη της Αλβανίας επί της Ελλάδας για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου ξέσπασαν επεισόδια στη Ζάκυνθο. Κατά τη διάρκεια αυτών των επεισοδίων έπεσε νεκρός ο 22χρονος Aλβανός, Παλούσι Γκραμούζ κοντά στην παραλία Tσιλιβή, όταν ο συνομήλικός του Eλληνοαμερικανός Παναγιώτης Kλάδης, βλέποντας μια ομάδα τριών Aλβανών να πανηγυρίζει, τράβηξε μαχαίρι και επιτέθηκε εναντίον τους, σκοτώνοντας τον Γκραμούζ και τραυματίζοντας άλλα δύο άτομα.
Σύμφωνα πάντα με τα Αλβανικά ΜΜΕ η φωτογραφία του Κάτσε με το μπλουζάκι του UCK «ανέβηκε» στο διαδίκτυο για να αποτίσει φόρο τιμής στον Παλούσι.
Ποιος είναι ο συμβολισμός του αετού που σχηματίζουν με τα χέρια τους;
Ουσιαστικά πρόκειται για έναν αστικό μύθο της γείτονας χώρας χώρας. Ένας νεαρός περπατούσε κάποτε αμέριμνος όταν πάνω από το κεφάλι του μια σκιά του έκρυψε τον ήλιο. Ο επιβλητικός αετός που πετούσε χαμηλά, κρατούσε στο ράμφος του ένα ψόφιο φίδι το οποίο και πέταξε στη φωλιά του για να παίξει μαζί του το μικρό αετόπουλο και εν συνεχεία χάθηκε στους αιθέρες. Μονάχα που το φίδι δεν ήταν ψόφιο. Ήταν ζωντανό και επικίνδυνο, έτοιμο να δαγκώσει το μικρό πουλί και να το γεμίσει με δηλητήριο του.
Ο νεαρός παρακολούθησε τη σκηνή από μακριά και την κατάλληλη στιγμή με ένα βέλος, σκότωσε το φίδι και έσωσε το αετόπουλο. Στη συνέχεια πήρε το νεογνό μαζί του και πήγε προς το σπίτι του, μέχρι που και πάλι η μεγάλη σκιά του έκρυψε τον ήλιο: «Γιατί πήρες το παιδί μου;» τον ρώτησε ο μεγάλος αετός. «Γιατί το έσωσα και μου ανήκει» απάντησε ο νεαρός. «Δώσε μου το πίσω και θα σου δώσω αετίσια όραση και υπεράνθρωπη δύναμη» του είπε ο αετός. Έτσι κι έγινε. Ο νεαρός, με την καθοδήγηση του αετού εξελίχθηκε σε μεγάλο και τρανό βασιλιά, οι χωρικοί τον αποκαλούσαν «γιο του αετού» και η χώρα που δημιούργησε «γη του αετού».
Ο αετός είναι δικέφαλος γιατί συμβολίζει τον βορρά και τον νότο. Πριν γίνει σύμβολο της αλβανικής σημαίας ήταν οικόσημο των γνωστότερων οικογενειών που κατοικούσαν στην περιοχή, κατά την διάρκεια του Μεσαίωνα. Οι περισσότεροι ιστορικοί θεωρούν πως κάπως έτσι επέζησε το σύμβολο του αετού μέχρι τις 28 Νοεμβρίου του 1912 και έγινε τότε επισήμως η σημαία του κράτους.
Εξιλαστήριο θύμα του αλβανικού εθνικισμού ο Βορειοηπειρωτικός Ελληνισμός
Καθημερινά η ελληνική μειονότητα της Βορείου Ηπείρου δέχεται «χτυπήματα» από Αλβανούς σκληροπυρηνικούς εθνικιστές ακόμα και με προσβολή εθνικών και θρησκευτικών συμβόλων. Η Ελληνική Πολιτεία επεμβαίνει όποτε της το επιτρέπουν οι συνθήκες, όμως για τους Έλληνες της γειτονικής χώρας, η Ελλάδα είναι «απούσα».
Πηγή: Ελεύθερος Τύπος

Will Turkey-Greece Tensions Over AWOL Soldiers Threaten EU, NATO Unity?

A Turkish special forces policeman stands guard in front the damaged building of the police headquarters which was attacked by the Turkish warplanes during the failed military coup last Friday, in Ankara, Turkey, Tuesday, July 19, 2016


Ankara has urged Athens to again try eight Turkish soldiers that fled to Greece after the recent failed coup attempt. Turkey is reportedly considering breaking the EU-Turkey migrant deal, should Greece refuse, and this decision might have repercussions all across Europe.

Syrian men sit under a Turkish flag  in Gaziantep, southern Turkey (File)
© AFP 2016/ OZAN KOSE
Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu announced that Ankara has urged Athens to retry eight Turkish soldiers that fled to Greece after the failed coup attempt last year. Earlier on Thursday the Greek supreme court ruled that the soldiers would not be extradited. This decision cannot be appealed.
"We demanded that the eight soldiers be tried again. This is a political decision, Greece is protecting and hosting coup plotters," Cavusoglu said in an interview with a Turkish TV station.
"As a country which experienced coups in its past, Greece, with this decision, has unfortunately become a country which protects coup plotters," the Turkish foreign ministry said in a separate statement.
Turkey has threatened to cancel its commitment to the migrant deal, intended to reduce the flow of illegal immigrants to the European Union, over the matter.
"We are evaluating what we can do. There is a migration deal we signed, including a readmission deal with Greece, and we are evaluating what we can do, including the cancellation of the readmission deal with Greece," Cavusoglu added.
European Commission spokeswoman Natasha Bertaud, refuting the threats, said that she was confident that the migrant deal would remain in place.
"The EU-Turkey statement continues to be applied by both sides and we are confident that it will remain the case."
Greek Prime Minister Alexis Tsipras has observed that the Greek justice system is independent from the government and its decisions are binding, even when it comes to international affairs.
"The Greek government has vehemently condemned […] the coup attempt and supported the democratically elected government in our neighboring country," Tsipras noted.
He also added that, "those responsible for the coup are not welcome in our country."
The soldiers, who remain in police custody "for reasons of national security," according to Greek state agency ANA, claim that they had nothing to do with the attempt to overthrow Turkish President Recep Tayyip Erdogan, stating that they fled because they were afraid for their lives.
Ankara has become skeptical of the migration deal it signed with the EU, since the bloc has not fulfilled a part of the bargain which includes providing Turkish citizens visa-free travel. Recent developments may become a cause for the termination of the deal.
According to Deutsche Welle, a number of Turkish citizens are currently hiding in various NATO countries, of which both Greece and Turkey are member states. Despite that relations between the two countries has improved recently, memories of a 1996 crisis are still vivid.
"The fate of [the soldiers] is likely to be a test marker for the rest of the military alliance," according to a Deutsche Welle report. SputnikNews

Turkey Threatens Annulling EU Migrant Deal if Greece Doesn’t Extradite Soldiers


By Kerry Kolasa-Sikiaridi -
Jan 27, 2017
Greek Reporter


On Friday Turkey’s foreign minister, Mevlüt Çavuşoğlu made a statement of veiled threats to annul the EU-Turkey migration deal if Greece does not allow the extradition of the eight Turkish officers who fled Turkey for Greece following July’s failed military coup attempt.

According to the hurriyetdailynews.com, Minister Çavuşoğlu said that Ankara would take the “necessary steps, including possible annulment of the bilateral readmission agreement,” following Thursday’s decision by the Greek Supreme Court to deny extradition of the eight Turkish officers.

The officers, who were soldiers in the Turkish military, flew their helicopters to Alexandroupolis on July 16, 2016 as the military coup attempt in Turkey failed. The soldiers have since claimed that if they return to Turkey their lives will be endangered, leading them to apply for asylum in Greece.

Greece, as well as all of Europe relies heavily on the EU-Turkey migration deal as it details that asylum seeking migrants who come to Greece from Turkey will have their asylum requests denied and be sent back to Turkey.

Erdogan implies Tsipras promised to return Turkish officers, expresses anger
Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan lashed out at Prime Minister Alexis Tsipras making it clear that failure to return the officers would harm bilateral ties.

Erdogan made comments suggesting that Tsipras had promised him that the eight officers would be returned. “The first night [after the attempted coup] I called him. He said the matter would be settled in 15 to 20 days,” Erdogan said, referring to Tsipras.

The Turkish leader spoke of “terrorists” who must be tried in their country. “The delay in their return obviously undermines trust,” he said, in reference to bilateral ties.

Friday, January 27, 2017

Ja si behet betimi ushtarak ne Greqi
Ka patur paqartesi ne opinionin shqiptar rreth ceshtjes se nje flamuri me duar shqiponje dhe Betimit Ushtarak ne Ushtrine Kombetare Greke. Ndersa nga ana shqiptare, ndoshta i quajne "Krenare", nga Ligjet Greke, ata mund te rrezikojne per tradheti. Por ajo eshte per tu pare nga Gjykatat e Greqise.

Sipas Ligjit te Nenshtetesise, qytetaret e cilido kategorie, kur i jepet nenshtetesia, kryejne edhe betimin civil, por ndersa shkojne te thirrur Ushtar, ata kryejne edhe Betimin Ushtarak, duke kuptuar se do ti sherbeje Greqise, deri ne vdekje.

Serbia is going to Kosovo War: 12 Mig 29 and 2 Bloc S-300 from Bielorusia

"Details of Serbia-Belarus military cooperation in April"

 

 

Serbian Prime Minister Aleksandar Vucic says he and Belarus President Alexander Lukashenko discussed "military-technical" cooperation in Minsk on Friday.
Source: Tanjug
(Tanjug)
(Tanjug)
Vucic, who first addressed this topic on Thursday, added that he will be able to reveal more details in early April.
"People in Serbia need to know that Serbia is no superpower, but that anyone who might think about attacking Serbia will find it much more difficult to do so than in the past. That is the result of our agreements and I will be able to speak about all the details in a month or two, in early April," Vucic told reporters after his meeting with Lukashenko.

"We live in a world rife with changes, a world where we must make sure we are capable of ensuring stability and security for our citizens, and that's what matters to us," he said.

Vucic also "underlined we will not attack anyone and do not want anything that belongs to others - but must always be prepared to defend our territory and our people," Tanjug reported.

He added that "many questions have been opened" in Minsk, and that working groups would continue to talk, with "certain solutions" to be found soon, while "some things have already been agreed on."

Vucic said he and Lukashenko spoke about "defense industry, our possibilities when it comes to automatic and sniper rifles, and where Belarusians can participate with electronics, where they are better than we are, and about joint exports to third markets."

The prime minister said he expects Lukashenko to soon visit Serbia - "officially or unofficially, he could have his vacation in Serbia" - and stressed in his conversation with reporters that the Belarus leader "understands excellently the position and the policy of our country - an independent country that is on a European (EU membership) path and doesn't want to join NATO."

"We are grateful for it and our cooperation will be ever closer," Vucic said, revealing at the same time that the meeting in Minsk "lasted twice as long as planned, and was sincerely friendly."

"Continued support"

(Tanjug)
(Tanjug)
Earlier in the day, reports said that Vucic and Lukashenko discussed "bilateral relations," with Vucic remarking that "political and economic relations between the two countries are progressing."

Belarus will continue to support Serbia, Lukashenko said on Friday, urging a strengthening of trade between the two countries.

“We have always supported you even in the most difficult times, and will always support you. We did it although sometimes it was not beneficial for us. We had a principled position, including on the unity of your state. Therefore, you can count on Belarus. You should know that we will do everything we can for Serbia,” Lukashenko said.

The meeting came on Friday, the second day of his official visit. Yesterday, Vucic spoke with his counterpart Andrei Kobyakov, who stressed Serbia was a key economic partner in the Balkans.

The two prime minister attended the signing of several agreements covering economy, health care, tourism, culture, sports, and military-technical cooperation.

Vucic also revealed that he and his hosts discussed a potential acquisition of weapons, "above all to protect our sky."

The Serbian delegation includes ministers of defense and economy, and mayors of Smederevo, Valjevo, and Sremska Mitrovica, whose cities signed twinning agreements with three Belarus cities.

Vucic also met with Chairman of the Council of the Republic National Assembly of Belarus Mikhail Myasnikovich, who suggested new forms of cooperation and joint sessions of the bodies of the two assemblies.

The prime minister laid a wreath at the Monument to Victory in Minsk, and visited the All Saints Temple and the Belarus State Museum of the Great Patriotic War History.

Trump do ta lejonte ndërhyrjen e Serbisë në Kosovë?


Image result for serbs military donald trump


 
Trump do ta lejonte ndërhyrjen e Serbisë në Kosovë?

Aidan Hehir, profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Westminster, në një prononcim për News24 përshkruan mundësinë e një konflikti në veri të Kosovës, dhe arsyet pse zgjedhja e Donald Trump e mundëson ndërhyrjen e Serbisë ne Kosovë.
Ai thotë se nuk është e nevojshme të jesh një gjeni për të kuptuar që ka një lidhje mes zgjedhjes së Trumpit dhe sjelljes së Serbisë gjatë këtyre ditëve pasi Serbia mendon se ka një aleat të madh si Rusia në krah dhe nga ana tjetër ekziston dyshimi se me Trump në krye SHBA nuk i kundërvihet Rusisë.
Zgjedhja e Donald Trump si President, ka krijuar shumë shqetësim në mbarë botën lidhur me paqen dhe sigurinë.
Trump ka komplimentuar disa herë Presidentin Putin, dhe duket i gatshëm ta lejojë Rusinë të bëjë ç’të dojë brenda sferës së saj të influencës. Kjo sigurisht ka implikime serioze për paqen dhe sigurinë në vende si Lituania, Ukraina apo Polonia.
Trump ka sugjeruar se ai do ta rimendojë përkushtimin e SHBA-se ndaj NATO-s. Problemi që lind është se kjo organizatë e përbashkët e sigurisë, është burim i paqes dhe sigurisë në shumë vende të Europës Lindore.
Një nga këto vende është Kosova. Që prej vitit 1999, KFOR-i ka qenë i vendosur në Kosovë dhe është me siguri e vetmja forcë që pengon ndërhyrjen e dhunshme të Serbisë.
Nëse mendojmë për lidhjen e Serbisë me Rusinë, dhe një lidhje potenciale të re midis Rusisë dhe Amerikës, atëherë duhet të themi se situata në Kosovë ka ndryshuar totalisht me zgjedhjen e Trump – tha prof.Hehir.
Nëse mendojmë për ngjarjet e dy javëve të fundit, për trenin i cili u ndal në kufi, me sloganin “Kosova është Serbi”, së bashku më retorikën mjaft agresive të Presidentit të Serbisë, i cili sugjeroi se nuk e përjashton përdorimin e forcës dhe se Kosova është Serbi, duket se Serbia po e mpreh retorikën e saj, për të gatitur terrenin për një ndërhyrje të mundshme në Kosovë – shton ai.
Serbia po kërkon një pretekst, për të dërguar trupa, ose policinë në Kosovë me justifikimin e “mbrojtjes së Serbëve”, në veri të Mitrovicës.
Nëse kjo ndodh, dhe Trump është në dilemë, nëse dëshiron të ketë një marrëdhënie të mirë me Putin apo të shpëtojë veriun e Kosovës, fatkeqësisht mundësia është që Trump të jetë gati ta konsiderojë Kosovën si një çmim që duhet të paguajë. Gazeta Dita
Problemi qëndron se nëse Serbia do të ndërhynte në veri të Kosovës, dhe KFOR-i të mos kundër përgjigjet, atëherë normalisht, komunitetit Shqiptar do të revoltohej, gjë që do të çonte në kryengritje civile në Kosovë. Mund të targetohen Serbët e Grecenicës, sepse komuniteti Shqiptar do të ndihej i braktisur.
Problemi mund të përshkallëzohej pra dhe gjithë retorika e ditëve të fundit që synon ti nxjerrë shqiptarët si nacionalistë dhe ngacmues të paqes në Ballkan ka si qëllim të fshehtë krijimin e një alibie për ndërhyrje në Kosovë – mendon profesori.

Με το δάχτυλο στη σκανδάλη Σέρβοι και Κοσοβάροι – Παρέμβαση ΕΕ για να αποφευχθεί η σύγκρουση


Η επίτροπος για θέματα εξωτερικής πολιτικής της ΕΕ  κ.Μοργκερίνι πραγματοποίησε  επείγουσα συνάντηση με τους ηγέτες της Σερβίας και του...

Δημοσίευση

Η επίτροπος για θέματα εξωτερικής πολιτικής της ΕΕ  κ.Μοργκερίνι πραγματοποίησε  επείγουσα συνάντηση με τους ηγέτες της Σερβίας και του Κοσσυφοπεδίου, και τους ενθάρρυνε να εργαστούν σκληρότερα για να εξομαλύνουν τις σχέσεις τους μετά την πρόσφατη επιδείνωση των εντάσεων στην περιοχή.
Η επικεφαλής της  εξωτερικής πολιτικής της ΕΕ Φεντερίκα Μοργκερίνι  κάλεσε τους δύο αξιωματούχους να «παραμερίσουν» τις διαφορές τους κατά τη διάρκεια  συνεδριάσεων και   δείπνου στις Βρυξέλλες, σύμφωνα με ανακοίνωση  από το γραφείο της .
«Υπογράμμισα ότι η πρόοδος στην εξομάλυνση των σχέσεων μεταξύ Κοσσυφοπεδίου και Σερβίας είναι απαραίτητη, τόσο  για το Κοσσυφοπέδιο όσο και την Σερβία, αλλά και για την ίδια την Ευρωπαϊκή Ένωση στην περιοχή των Δυτικών Βαλκανίων», δήλωσε ο Mogherini.Προφανώς η Ευρωπαία επίτροπος είτε δεν γνωρίζει ιστορία, είτε έχει πλήρη άγνοια των γεγονότων που υπάρχουν στην περιοχή τα οποία οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια σε σύγκρουση λόγω «εκκρεμοτήτων» από το 1999.
Η άγνοια κινδύνου  μπορεί να «συγχωρεθεί», αλλά η άγνοια της ιστορίας και των ιδιαίτερα «κρίσιμων» πληροφοριών για το  το ακριβώς λαμβάνει χώρα στην περιοχή εδώ και δύο χρόνια από την ΕΕ δεν «συγχωρείται».
Η γραφειοκρατική λογική του να «εργαστούν σκληρά» Αλβανοί και Σέρβοι για ένα καλύτερο μέλλον , ούτε υπάρχει ούτε φυσικά  ισχύει.
Οι διαφορές και κυρίως οι φιλοδοξίες των Αλβανών για την δημιουργία της «Μεγάλης Αλβανίας» καθοδηγούν την πορεία των γεγονότων.
Ούτε τα δείπνα….ούτε οι αποστασιοποιημένες πολιτικές ταιριάζουν όχι μόνο σε αυτήν την περίπτωση αλλά οπουδήποτε.
Η Μορκερίνι  χαρακτήρισε τη συνάντηση ως «ανοικτή και πολύ εποικοδομητική» και ανέφερε ότι συζήτησαν «τις εξελίξεις των τελευταίων ημερών, ενώ  οι δύο ηγέτες συμφώνησαν  να αφήσουν πίσω τις εντάσεις και να επικεντρωθούν στην δουλειά που υπάρχει μπροστά» .
Η συνάντηση της ήταν με τους πρωθυπουργούς Αλεξάνταρ Βούτσιτς της Σερβίας και  Ίσα Μουσταφά του Κοσσυφοπεδίου, και με τους Προέδρους  Τόμισλαβ Νίκολιτς της Σερβίας και Χασίμ Θάτσι του Κοσσυφοπεδίου.Ο Θάτσι  χαρακτήρισε τη συνάντηση ως «δύσκολη και σοβαρή», προσθέτοντας ότι ήταν «ικανοποιημένος από το κύριο στόχο της συνάντησης, που αφορά την μείωση της  έντασης και την αποφυγή περιττών προκλήσεων».
Σε  συνέντευξη του ο Θάτσι είπε ότι ήταν «πιο αισιόδοξος ότι οι  εξελίξεις θα κινηθούν προς την  σωστή κατεύθυνση, πιο γρήγορα, και με πιο ποιοτικό τρόπο υπό την ηγεσία της κας Μοργκερίνι».
Μία ημέρα μετά Αλβανοί μασκοφόροι κτύπησαν στην Μιτρόβιτσα σοβαρά Σέρβο βουλευτή στέλνοντας τον στο νοσοκομείο….διότι τόσο καλά ήταν τα αποτελέσματα της συνάντησης στην έδρα της ΕΕ.
Η Σερβία,  υποστηρίζεται στενά  από τη Ρωσία, η οποία διατηρεί  την επιρροή της  ειδικά στο βόρειο τμήμα του Κοσσυφοπεδίου, όπου ζει το μεγαλύτερο μέρος της σερβικής μειονότητας της χώρας.
Για χρόνια, οι Βρυξέλλες προσπαθούν να διευκολύνουν  το διάλογο Σερβίας-Κοσσυφοπεδίου για την εξομάλυνση των σχέσεων τους, πιέζοντας όμως μονομερώς  το Βελιγράδι να δεχθεί αλλαγή του συντάγματος και να αποδεχθεί την ανεξαρτησία του Κοσυφοπεδίου.
Οι συναντήσεις αυτές είναι ανούσιες και το μόνο που παράγουν είναι μια καλή έξωθεν εικόνα για οικονομικούς λόγους , διότι οι διαφορές παραμένουν και είναι μεγάλες και κυρίως δεν διορθώνονται με δείπνα.

Το ελληνικό στρατό, μποϊκόταραi την παρέλαση στα Τίρανα, με την ευκαιρία της 100ης επετείου από την ανακήρυξη της ανεξαρτησίας της ΑλβανίαςΟι Ομιλία του Πρωθυπουργού Σαλί Μπερίσα της Αλβανίας από την Αυλώνα, με αφορμή την 100η επέτειο από την ανεξαρτησία της Αλβανίας, έχει δημιουργήσει ένταση στην Ελλάδα.

Υπουργός Εθνικής Άμυνας στην Ελλάδα, Δημήτρης Αβραμόπουλος, ακύρωσε την επίσκεψή του, την πρόβλεψη για το αύριο στα Τίρανα, λόγω της κατάστασης του Σαλί Μπερίσα, για την Μεγάλη Αλβανία.

Αλβανικά εδάφη ξεκινώντας από την Πρέβεζα στην Ελλάδα και μέχρι το Πρέσεβο της Σερβίας, δήλωσε ο Μπερίσα από την Αυλώνα.

New Movements Emerge Ahead of Albanian ElectionsFive months before general elections in Albania, several new political movements and parties have been founded, vowing to challenge the country’s political establishment.

Fatjona Mejdini
BIRN
Tirana
Albanian Bee movement founders. Photo: LSA/Malton Dinra

The Albanian Bee [Bleta Shqiptare] political movement was launched on Tuesday in Tirana, presenting a manifesto that urged Albanians to take action to create a better future for the country after the disappointments caused by the political parties that have governed the country since the end of Communism.

The anti-establishment movement, which might turn into a political party, is being formed five months before the parliamentary elections set for June 18.

Its manifesto called for the establishment of a “modern state” based on the rule of law, with an uncorrupted public administration as a prerequisite for later joining the EU.

“We have to strengthen our state first and later deal with the EU - we are not ready for it yet,” the manifesto says.

Three of the movement’s founders are Albanians from the diaspora who have returned after living in the United States for years.

One of them, Shenasi Rama, is a well-known former activist from the student movement at the beginning of the 1990s that helped topple the Communist regime in Albania.

After decades working as a political science professor at New York University, NYU, Rama told at the movement’s launch on Tuesday that he believes that Albania is now at a critical point.

"We have to be together and discuss how we can get out of this situation, at a time where our country has been governed by people who have stolen and made Albanians immigrate. We have to stop this from happening anymore," he said.

Another of the founders, Grid Rroji, a former United Nations employee in New York, said that it was time to make people reflect on the failure of the country to establish itself as a successful democracy three decades since the end of Communism.

"We have massive corruption, people that want to leave the country and a political class that doesn't secure a normal life or any dignity for their people," Rroji said.

The third founder, Valentina Karanxha, a former student who participating in protests that brought the end of the Communist regime, told the launch via Skype from the US told that the movement’s manifesto was a gateway to the revival of the country’s political mentality and a call for Albanians to wake up.

Albanian Bee is the third political movement to be launched in advance of the upcoming elections.

Ben Blushi, a long-time critic of Albanian Prime Minister Edi Rama, left Rama's governing Socialist Party, and together with former Socialist MP Mimoza Hafizi formed Libra, which they described as a new anti-establishment party, in November.

In January, Gjergj Bojaxhi, the former head of Albania’s energy company, set up Sfida, a party that also aims to oppose the political establishment.

NOTE: This article was amended on January 27 to say Shenasi Rama has been working as a political science professor at New York University, NYU. The previous version erroneously said Mr Rama worked at Columbia University in New York.
- See more at: http://www.balkaninsight.com/en/article/albanians-of-diaspora-return-to-give-an-alternative-their-compatriots-01-17-2017#sthash.zYRiohsq.dpuf

Albania 1997: Greece sends troops to border, concerned about some 300,000 ethnic Greeks living in southern Albania

Albania's army pushes south to crush uprising 

 

March 5, 1997
Web posted at: 1:32 p.m. EST (1832 GMT) 


SARANDA, Albania (CNN) -- Albanian jets attacked a town outside the port city of Saranda Wednesday, witnesses said, as soldiers in tanks and armored personnel carriers rumbled through the south in a government effort to quash an armed rebellion.
Greece had begun sealing its border with Albania, fearful the unrest next door will send refugees fleeing its way.
Eyewitnesses reported clashes between insurgents and army units between Saranda and Delvine, 20 km (12 miles) to the east, throughout the morning.
map An Albanian fighter plane was seen flying over the village of Livena, about 6 miles (10 km) east of Saranda. Smoke rose from the area just after it passed, they said.
Another witness said an Albanian warplane dropped a bomb next to two houses in the village.
About 400 families, most belonging to Albania's ethnic Greek minority, live in Livena. It was not clear if anyone was hurt.
A witness in Saranda said government helicopters were firing on the city, while other witnesses said rebels had seized an army tank and were driving it through the streets.
They said hundreds of heavily-armed insurgents had set up a defense line in the hills at the entrance to the town, 120 miles (190 kilometers) south of Tirana, Albania's capital.

Capital calm, journalists still blocked

Tirana itself was calm on Wednesday, the third day of emergency government measures including a curfew and press censorship. Authorities continue to ban journalists from traveling to the southern part of the country.
A Defense Ministry statement said that army chief of staff General Sheme Kosova had been replaced by Major General Adem Copani, President Sali Berisha's personal military adviser.
A statement from the prime minister's office published in the newspaper Rilindja Demokratike said Kosova had been fired for failing to ensure adequate security at military posts stormed and looted of their weapons by "terrorists."

Greece sends troops to border

Greece was sending troops to its border with Albania. The Athens government has ruled out military intervention but said it was concerned about some 300,000 ethnic Greeks living in southern Albania.
The primarily Orthodox Christian Greeks are the largest ethnic minority in Albania and have long complained of discrimination by Albania's mostly Muslim and Catholic population.

Albania denies pilots told to shoot at civilians

Albania denied that two of its air force pilots who defected to southern Italy had been given orders to shoot at civilians as part of operations to crack down on the uprising.
A Defense Ministry statement said the pilots, who landed their MiG-15 plane at an Italian base and asked for asylum on Tuesday, had been on a reconnaissance flight.
One of the two pilots told Italian reporters they switched course rather than carry out orders to open fire.
More than 20 people have been reported killed since Friday in the southern port of Vlora and other southern towns abandoned by the authorities after rioters raided army and police weapons stores.
The protests in the south were triggered by the collapse of high-risk investment funds in which nearly every Albanian lost money.
Anger has been directed at the government for not warning people away from the pyramid schemes.

WIN/Gallup International’s global survey shows three in five willing to fight for their country1 

A global survey from WIN/Gallup International, the world’s leading association in market research and polling shows that 61% of those polled across 64 countries would be willing to fight for their country, while 27% would not.  
However, there are significant differences by region.  Willingness to fight is highest in the M.E.N.A. region (83%) while it is lowest in Western Europe (25%). 
A history of those countries in recent conflict provides an interesting comparison.  The Japanese (11%) are the least likely of 64 countries polled to be willing to fight for their country.  Results from Germany are very similar – 13% willing to fight.  By comparison these numbers more than double in the UK (27%) and France (29%).
A majority (52%) of women surveyed across the globe said they would be willing to fight (vs. 67%) among men. Those aged 18-34 years (66%) are the most willing.  Of the variety of religious denominations covered in the survey we see those Muslims (78%) are most willing to fight for their country.
Jean-Marc Leger, President of WIN/Gallup International Association, said: “One hundred years on from the start of the First Great War we find that 61% of the world’s citizens are willing to fight for their country.   However, the true story is in the regional comparison and in a time of such turmoil in the Middle East it is noticeable that willingness to fight is highest in the MENA region.

Methodology:
The WIN/Gallup International Survey is an annual tradition initiated by and designed under the chairmanship of Dr. George Gallup in 1977. It is conducted every year since then. This year it was carried out by the WIN/Gallup International Association in 64 countries around the world.
Sample Size and Mode of Field Work:
A total of 62,398 persons were interviewed globally. In each country a representative sample of around 1000 men and women was interviewed either face to face (30 countries; n=32258), via telephone (12 countries; n=9784) or online (22 countries; n=20356). Details are attached. The field work was conducted during September 2014 - December 2014. The margin of error for the survey is between 2.14 and 4.45 +3-5% at 95% confidence level.
The global average has been computed according to the share of the covered adult population of the surveyed countries.
About the WIN/Gallup International survey:
WIN/Gallup International is the leading association in market research and polling and is made up of the 75 largest independent market research and polling firms in their respective countries with combined revenue of over €500 million and covering 95% of the world’s market.
For more than 60 years WIN/Gallup International Members have demonstrated their expert ability to conduct multi-country surveys on a comparable basis and deliver the highest quality. Their Members are leading national institutes with a profound local knowledge of research methods and techniques, statistical sources, customs and culture differences of its own country and carefully selected by the Association Board. The accumulated expertise of the Association is formidable with internationally renowned experts in virtually all fields and sectors. With only one Member agency per country, Members work together on a daily basis to share knowledge, new research techniques and tools, as well as to provide the most appropriate solutions to international research projects and service our clients to the best of our abilities. Through the Association, the Members are at the leading edge of technical and methodological developments, which have impacted on not only the research industry but also the whole commercial world.

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ντοκουμέντο της CIA δείχνει ότι θα μπορούσαν να είναι αλλιώς τα σύνορα της Ελλάδας


Στο έγγραφο αποκαλύπτεται ότι η Ελλάδα θα μπορούσε να ενωθεί με τη Βόρεια Ήπειρο
πριν από 2 μέρες
Video:
Star TV
 
Ένα συγκλονιστικό ντοκουμέντο της CIA για τη Βόρεια Ήπειρο δείχνει ότι ένα αιματηρό επεισόδιο στην περιοχή το 1994 θα μπορούσε να αλλάξει τα σύνορα της Ελλάδας. Στο έγγραφο αποκαλύπτεται ότι η Ελλάδα θα μπορούσε να ενωθεί με τη Βόρεια Ήπειρο, αν οι Βορειοηπειρώτες  ξεκινούσαν αντάρτικο μετά από ένα αιματηρό επεισόδιο. 
Σύμφωνα με τη CIA, η ιστορία  στη Βόρειο Ήπειρο θα μπορούσε να αλλάξει στις  10 Απριλίου του 1994. Τότε, σε  Αλβανικό συνοριακό φυλάκιο στην Επισκοπή, μέλη του Μετώπου Απελευθέρωσης της Βορείου Ηπείρου επιτέθηκαν σε Αλβανούς στρατιώτες.
Στο έγγραφο της CIA, οι Αμερικάνοι  είναι σαφείς: αν οι Έλληνες είχαν ξεσηκωθεί, η Βόρεια Ήπειρος θα είχε ενωθεί με την Ελλάδα. Ανέφεραν, δε, χαρακτηριστικά ότι ο ελληνικός πληθυσμός της Βορείου Ηπείρου θα μπορούσε να δημιουργήσει μια αποσταθεροποίηση στην περιοχή. Το έγγραφο έχει τίτλο “Αξιώσεις της Βορείου Ηπείρου”. Γι’ αυτό ενημερώθηκε τότε και η κυβέρνηση της Αλβανίας.
Σήμερα, οι Έλληνες της Βορείου Ηπείρου βλέπουν ακόμα και τις περιουσίες τους να καταπατώνται, στο όνομα του σχεδίου τουριστικής ανάπλασης της Χιμάρας. Το σχέδιο του Αλβανού πρωθυπουργού βρήκε απέναντι του, όμως, τον ίδιο τον Συνήγορο του Πολίτη της Αλβανίας, που τον χαρακτηρίζει ...παραβάτη. Με ένα πόρισμα κόλαφο, αναφέρει ότι  το σχέδιο του Έντι Ράμα έχει αυθαιρεσίες, ατέλειες και νομικές παραβάσεις.
Οι Αλβανοί καταπατούν ακόμα και την εκκλησιαστική περιουσία. Κρατικές υπηρεσίες ιδιωτικοποίησαν ένα από τα πιο γνωστά μοναστήρια στους Αγίους Σαράντα, το βυζαντινό μοναστήρι των Σαράντα Μαρτύρων, σύμβολο της ορθοδοξίας στην περιοχή .Οι Έλληνες της Βορείου Ηπείρου έχουν προσφύγει ήδη στα  Αλβανικά δικαστήρια, για να επιστραφεί το μοναστήρι σε ελληνικά χέρια.

Libra leader, Blushi: "Kosovo's unification with Albania would be provoked by others"

Libra leader, Blushi: Kosovo's unification with Albania would be provoked by others
The leader of the Libra Party, Ben Blushi, criticized the Albanian diplomacy regarding the situation in Kosovo, asking the government to take it more seriously.

Blushi said the only consequence if northern Kosovo is divided by Serbia, is a unification with Albania.

"Our foreign policy leaders are unable to help Kosovo if they cannot foresee consequences. The personal investment of PM Rama in Belgrade has no value. The friendship he offered without conditions to Serbs is not worthy, since they think that Albania cannot influence the problem of Kosovo. Our Parliament must take this issue more seriously. I have proposed a special commission to treat this issue, and that our diplomacy should make it clear that if Kosovo's north is separated, the only reasonable consequence would be Kosovo's unification with Albania. It would not be a Greater Albania, but a New Albania. Now wanted by Albanians, but provoked by others", Blushi said.Top Channel TV

Thursday, January 26, 2017

Faleminderit zoti Kamenos dhe të tjerëve si ty!Faleminderit zoti Kamenos dhe të tjerëve si ty!


Vërtet “efkaristo polì” zoti Ministër! Sepse kështu i bëni shqiptarët të ndjehen më shumë Shqiptarë! Kudo që ata ndodhen! Dhe ndoshta është më mirë kështu!
Nga Artur Zheji
Është e habitshme Greqia e bukur dhe e dashur për shumë shqiptarë! Pamvarsisht kush është në pushtet, qëndrimin ndaj Shqipërisë dhe shqiptarëve nuk e ndryshon asnjëherë. Madje absurdi ndjek absurdin! Thuhet dhe shkruhet se doni të fusni në burg çunat rekrutë shqiptarë, pjesë e ushtrisë greke, vetëm për një fotografi?! Në një Qeveri të vetëshpallur të Majtë sa më ska!
Porse kjo, nuk do të ishte as më shumë dhe as më pak, veçse një qëndrim politik nga ato që ne kemi përjetuar me shumicë në kohën e Diktaturës komuniste në Shqipëri “qirio” Kamenos. Mund të të postoj dhjetëra raste djemsh dhe vajzash të reja që në kohën më të errët të jetës sime, të jetës nën Diktaturë, djem dhe vajza, si ata të fotos me pëllëmbët e kryqëzuara si krahët e shqiponjës, janë dënuar rëndë burgjeve për disa vargje poetike, apo për fjalë të hedhura pa kujdes për Botën e Lirë Perëndimore!
Por dukshëm në Greqi dhe më besoni më vjen shumë keq për këtë, duket se ka një diktaturë de facto antishqiptare të përhershme!
Të Djathtë, të Majtë të Qendrës…
Madje këtë ma ka pohuar në “konfidencë” një nga liderët e Agimit të Artë që kam intervistuar disa vite më parë, Kristos Papas dhe që gjykuar nga fjalët dhe veprimet që po bëheni gati të ndërmerrni ndaj çunave të fotos, zoti ministër Kamenos, e mbani kot në burg.
Sepse ky qëndrim i marrëzishëm për kah nacionalizmi i bërtitur, është i ngjashëm si dy pika uji, me fjalët e egra të Kristo Papasit, kur e intervistoja. Ai më tha nën zë dhe privatisht, 4 vjet më parë se:
“Të gjithë politikanët grekë më të rëndësishëm e mendojnë si unë dhe si ne të “Agimit të Artë”, marrëdhënien me Shqipërinë dhe kanë një mendim e një qëndrim njësoj si ne për shqiptarët, vetëm se ata janë hipokritë dhe e fshehin, kurse ne jemi të sinqertë dhe e bërtasim!”
Priresha të mos i besoja këto fjalë të Papasit të “egër”, porse reagimi juaj, ka hyrë vërtet në një garë të hapur dhe të suksesshme me pinjollët më të shquar të “Agimit të Artë”.
Më vjen realisht keq që detyrohem ta them dhe ta shkruaj këtë, por nuk është kjo një sajesë e imja, por thjesht reagim ndaj “Ulurimës suaj nacionaliste!” ndaj ca adoleshentëve buzëqumësht, me rroba ushtarake greke dhe te pasionuar pas Shqiponjës!
Doni ti fusni edhe në burg kam dëgjuar! Në burg për një foto? Ju qofshi! Por kjo rrëfen se jeni vërtet rëndë psikologjikisht, Ju dhe ata që e mendojnë si ju!
Ne këtej nga Shqipëria do të hidheshim në zjarr, nëse ndokush do të guxonte ta mendonte një persekutim të tillë, për vëllezërit tanë minoritarë grekë, maqedonas apo malazezë.
Sepse Diktaturat zënë gjithmonë fill me persekutimin e pakicave, e më pas të të gjithëve të tjerëve pa përjashtim.
Megjithatë faleminderit byrazer Kamenos, sepse u kujton shqiptarëve se sa i ëmbël është në të vërtetë Atdheu i tyre, pamvarsisht 999 halleve që kemi dhe që s’po i ndreqim dot.
Vërtet “efkaristo polì” zoti Ministër! Sepse kështu i bëni shqiptarët të ndjehen më shumë Shqiptarë! Kudo që ata ndodhen! Dhe ndoshta është më mirë kështu!
P.S: po ju postoj në shkrimin tim edhe një “link”, të një si shokut tuaj, por me parti tjetër, Kristos Papas, sepse ndoshta ju ndihmon për të pasuruar fjalorin tuaj politik me teza të mirëpërpunuara antishqiptare.