Friday, March 17, 2017

Aleanca Perendimore, në kurthin e intriges shqiptare

Image result for albania in nato

Stavri Marko, SManalysis

 As BE dhe as USA nuk kane arritur te ndeshkojne korrupsionin dhe krimin e organizuar, ndersa sovranitetin thuajse ja kane hequr Shqiperise, por ky vend, po rreshket drejt nje kaosi me permasa dhe efekte te pariparueshme rajonale.

Ndoshta mund te jete ndeshkimi i dyte qe prej vitit 1991 kur u rrezua Diktatura Komuniste, dhe vecanerisht pas 1997, qe nje destabilitet politik I Shqiperise, mund te sjelle pasoja te paparashikuara ne Rajon, si per vete koston qe ka Shteti me I deshtuar I Europes, ashtu edhe per Alleancen Perendimore NATO.  Dhe kemi nje seri zhvillimesh aspak te kendshme, qe na ben te mendojme se vendi po rreshket gjithmone dhe me teper drejt nje te panjohure. Loja politike shqiptare, po sillet si asnjehere megalomane dhe mosmirenjohese ndaj dhe vete vlerave perendimore te aleances.

Vettingu, puc politik shqiptar, kunder perendimit, per ta deshtuar.

Cadra prane kryeministrise, qe opozita po e mban si presion per te rrezuar qeverine Rama, ka ne prapavije edhe deshtimin per Vettingun. Koha eshte teper e kufizuar per te votuar Vettingun, per derisa opozita nuk leshon asnje aksion te veten, ne se nuk behet qeveri teknike, me “te drejten se ne zgjedhje nuk shkohet me qeveri, e cila mund te bleje vota nga parate e droges”. Qeveria “Teknike” jo vetem qe nuk po krijohet si vullnet I perbashket, por po krijon atmosphere regressive, duke arnuar qeveritare dhe duke provokuar Cadren, si factor nga I cili varen zgjedhjet parlamentare.

Politika ne krize, bllokohen votimi i presidentit, prokurorit dhe sigurisht Vettingu.

Kushti per qeveri teknike nga Cadra dhe arrogance per ndryshime brenda koalicionit Rama - Meta, kane bllokuar njekohesisht edhe vendimet qe duhet te mare Parlamenti i kriminalizuar i Shqiperise, Zgjedhjen e Presidentit, zgjedhjen e Prokurorit te Pergjithshem si dhe Vettingun. Pra, kjo kaste politikanesh, po e con vendin drejt nje te panjohure, qe jo vetem zgjedhjet Parlamentare, nuk do tem und te zhvilloheshin pa opoziten e cila nuk eshte regjistruar, por po rrezikon institucionet shteterore te nivelit te larte, te cilat kane perfunduar mandatet. Arroganca jo vetem qe nuk njeh kufij, por behet gjithmone dhe me e rrezikshme dhe perseri del ne plan te pare Vettingu, ai nuk duhet bere. Per etting, te gjitha palet jane te interesuara, te mos behet, perndryshe, u “hapin gropen vetes”.
Qeveria teknike, dhe shtyrje zgjedhjesh,,,,,, ??

Por nderkaq, intrigat politike shqiptare, per te shmangur Vettingun, mund te cojne ne nje qeveri teknike, ne te cilen, kryeministri mund te jete fuqiplote, duke mare njekohesisht disa role politike, nje statut quo, sic po ndodh ne FYROM (Maqedoni) ku vendi po shkon pafundeshisht drejt nje te “panjohure”, perderisa politika e brendshme nuk po formon qeverine. Ne kete rast zgjedhjet mund te shtyhen ndersa nuk dihet se cfar shkalle, kriza politike, do te rritej drejt destabilizimit.

Ne horizont, destabilitet politik.

“Do mbani pergjegjesi per cfaredo gjendje destabilizuese qe mund te perfshihen vendet tuaja”, deklaroi ne Sarajeve, Komisioneri i Zgjerimit, Hahn, i cili kishte mbledhur kryeministrat e 5 cendeve te Rajonit. Kjo vinte si shkak qe Kryediplomati sllovak, Laicak, kryesues i diplomacies europiane, gjate samitit te Ministrave te Jashtem, javen qe shkoi, pas Raportimit te Shefes se Diplomacise se BE, Moggerini, se “Ballkani po rreshqet drejt destabillitetit”, perforcoi konkretisht idene se ne “Ballkan, kemi dy shtete ne konflikt etnik dhe tri te tjera drejt destabilizimit”. Nje nga pese keto shtete, dhe nje nder tri shtetet prane destabilizimit, eshte Shqiperia. Cfar ka ndodhur qe eshte acaruar perendimi me Tiranen (dhe te tjerat)?

Rajoni ne krize dhe Shqiperia

Arroganca e politikane me te perkedhelur nga perendimi, paria e Tiranes, eshte e afte te qeverise vetem me slloganin “Ne qeverisim, bota na ndihmon”. Korrupsioni i larte i politikaneve dhe elites se vendit duke perfshire drejtesine me te korruptuar ne europe, eshte e papergjegjshme per te drejtuar vendin, por kjo ka kosto per vete perendimin, te cilet kane toleruar nje grup politikanesh shqiptare, problematike per vendin dhe jashte saj. Ose kjo mund te shfaqet edhe si dobesi ndaj Aleances Perendimore, perderisa financuesi i kesaj elite politikanesh, George Soros, sot eshte njeriu qe ka futur ne kontradite vete politikat financiare si ne USA dhe Europe. Rajonit ne prag te flakes, ne se do ti bashkengjitet edhe Shqiperia e destabilizuar politikisht dhe pa institucione, atehere Washingtonit, NATO dhe Brukselit, do ti duhej te vinte ne funksion projektin ushtarak sa nuk eshte vone. Politikanet shqiptare, jane mosmirenjohes dhe te pabese. 

No comments: