Wednesday, March 22, 2017

RusoFobia ne Shqiperi!

Image result for BRSS albania shqiperia

Stavri Marko
SManalysis

Rusia po duket si dikur “Imperializmi Amerikan” dhe NATO, armiku kryesor qe kerkonte te pushtonte Shqiperine, qe ndertonte Komunizmin me mbrojtje baba Stalinin e madh, , qe baballaret tane, i mernin ne shenjester, gjate qitjes me karabinen Model 56, deri ne vitet 60. Me pas, brezi jone, filloi ti merte tedy ne tabele, vendin e shqiponjave qe ndertonte socializmin si shkemb graniti, , kete radhe nepermjet pushkes automatike Kallashnikov,  edhe Iperializmin amerikan nepermjet Niksonit, ashtu edhe armikun e fshehur sovjetik, Brezhnjevin.

26 vjet, nga rezimi I diktatures se fundit ne Europe, Shqiperia, ende nuk ka mare veten nga telashet e ish kampit socialist, nen udheheqjen e BRSS. Putinizmi i Rusise, po shfaqet si meteor ne qiellin e shqiperise dhe rajonit, ndersa ne terrenin politik, eshte hapur nje debat foshnjor, se si Moska, po kontrollon jo vetem Shqiperine, por edhe gjithe rajonin, sepse, orthodokset, shpresojne per dinjitet dhe krenari, ndihmen nga Rusia e Putinit. Lidershipi i vendit, kryeministri Rama, ende nuk e ka te qarte tu shpjegohet populate se vete, se perse vendi i shqiponjave ndihet i kercenuar nga Putinizmi dhe jo fjala vjen nga ISSIS?

Perse Shqiperia, ndihet e kercenuar nga Rusofobia?

Sigurisht, ne klimen e renduar politike dhe gjeostrategjike qe po tensionon ballkanin, eshte e thjeshte te justifikosh luften e brendeshme politike te “Cadres” por edhe deshtimit ekonomik te vendit, kriminalitetin me kultivimin e droges dhe papunesone, i cili po shket midis nje destabilizimi te brendshem dhe nje ridezje flake ne rajonin ballkanik, duke perdorur edhe strategji te tipit “Shqiperi e Madhe” sic po artikulohet zyrtarisht akuza nga Shkupi. Keshtu, strategji amerikane te ish administrates Klinton te financuara nga Soros, shume te fuqishme ne Europe por edhe vete ne USA, shenjstrojne Rusine si e keqja me e madhe qe po dominon ne Ballkan, per te prishur unitetin me  Aleancen Perendimore, kur ne fakt vete Shqiperia, eshte vendi me proamerikan ne Europe ne masen 95%. Atehere si ka mundesi qe pro amerikanizmi madheshtor i shqiptareve, te shnderohet si nje mjet propagandistic ne te kundert  pro rusian, kur kjo nuk ka se si te ndodhe?

Proamerikanizmi shqiptareve (musulman) kunder aksit (orthodox) Rus balkanik.

“Ne Ballkan, jemi si ne shtepine tone” iu pergjigj Moska ankeses se disahershme te Kryeministrit shqiptar, Rama, (i krishtere) kundrejt nje dominimi te fshehte rus ne rajon. Ne fakt kemi degjura qe populli shqiptar, qe nga mengjesi ne mbremje, nuk le TV apo emission pa u ankuar per padrejtesite, ne drejtesi, ne prokurori, prona, papunesi, tatime dhe bisnes, droge vrasje dhe korrupsion ne majat me te larta, dhe qe ky popull nuk ndjen ate lumturi qe kishte premtuar shqiperia europiane, por varferia e tejskajshme, po kercenon vetedijet e qytetareve te thjeshte dhe te ardhmen e tyre. Sot nafta ka shkuar 175 leke, nderkohe qe ne FYROM ajo eshte 110 leke, duke mos folur per cmime ushqimore apo me tej. Mos te harojme qe nga viti 2002 deri tashme nafta eshte rritur tri here, dhe ekonomia thuajse eshte dobesuar, per aq kohe sa shteti, ka centralizuar detyrimet tatimore dhe bisnesi ende vazhdon te jete ne prangat e gjobave dhe hakmarjes.

Ne planin religjioz, eshte ne sunbkoshiencen e cdo qytetari shqiptar te mendoje se sa europian ndihet, kur ka prane, nje Rusi qe mbron te krishteret apo kishat nga cilido sulm, dhe nga ana tjeter, kur shikon se si nga vendi i tij, nizamet shqiptare, duke bere krime mostruoze,  nuk kane te mbaruar edhe ne shekullin e 21, kete here, ne Siri! Dhe kjo eshte nje pyetje qe pergjigja vjen si nje retorike te harmonia fetare, por ne fakt, realiteti qendron ndryshe. 

Nuk u degjua nje ze nga Brukseli mbrojtesit e vlerave humane, kur Kisha e Dhermiut u rrenua naten nga qeveria qe sot akuzon Rusine, por ne te kundert, ishte Kryepeshkopi i Rusise Kiroll, i cili leshoj deklarate ne mbrojtje te kishes dhe vlerave te krishterimit, ndaj Himares se p"Pavarur"! Cfar shkaktoi qe Kisha e Dhermiut, u be epiqender ne Bruksel per te drejtat dhe lirite humane? Dhe me tej, erdhi bllokimi per ne Be......

Edhe per ekonomine, fajin e ka Rusia?

Nuk e di si do te silleshin politikanet shqiptare, ne se Rusia do tu shiste naften me 20 leke dhe kjo do te shitej ne treg per 100 leke.  Sigurisht fenomenale. Ekonomia do te levizte. Kete ben edhe Gjermania, e mer gazin nga Rusia fare lire, ndersa Ballkani, Greqia dhe Italia vuajne, prandaj u kthyen vasale te Gjermanise, nga pasuria dhe tregetia me Rusine. Perendimi preferoi nje katastrofe ekonomike te ketyre vendeve, me kusht qe Rusia te mos shtrinte tregun e saj ne keto rajoni, sepse ajo do fuqizohej shume dhe prishte balancat gjeopolitike.

 Deshtimet e politikes se brendshme, nuk mund te faturohen asaj gjeopolitike, pra Rusise. Nuk ka asnje lidhje midis shqiperise europiane ne NATO, vendi me proamerikan ne Europe, me nderhyrjet Ruse per te dominuar debatin e brendshem politik, ky eshte nje mashtrim, per aq kohe sa te mendosh se je ne loje, si i forte me dinjitet ne aleancen perendimore, kur investimet ne mbrojtje, kapin shifra skandaloze, dhe nuk mund te justifikosh pagesat ne NATO. Kjo per me teper qe te akuzosh opoziten sepse takoi ambasadorin Rus ne Tirane, apo me tej qe tentakulat e saj, mund te destabilizojne Shqiperine dhe rajonin, nuk ka kuptim. 

Eshte kjo arsyeja qe RusoFobia, eshte bere instrument politik, per te justifikuar deshtimin, demokracine e niveleve skandaloze te Tiranes, ashtu sikunder Ramiz Alia ne prag te kolapsit te diktatues ne 1990, akuzonte SHBA dhe europen se kishin gatuar eksodin e mijera qytetareve qe u futen ne ambasadat perendimore, per te shfajesuar renien nga pushteti.


Territori shqiptar i takon perendimit, ndersa qytetaret e saj duhet emancipohen dhe te integrohen me dinjitet, ne familjen europiane, as per interes dhe as per fasade. Perendimi ka investuar politikisht dhe financiarisht, qe shqiptaret, te pranohen ne Bruksel, por mos duhet te gjejme armikun e radhes per kete deshtim?    

No comments: