Thursday, December 15, 2016

Tirana kerkon te drejta per shqiptaret ne Shkup dhe haron se dhunon te drejtat e grekeve vecanerisht ne Himare

QEVERIA E TIRANES, KERKON TE DREJTA DHE AUTONOMI (MARVESHJA E OHRIT) PER SHQIPTARET, DUKE KUSHTEZUAR PJESEMARJEN NE QEVERINE GRUEVSKI, NDERSA MBAN PENG INTEGRIMIN E SHQIPERISE NE BE, PASI NUK ZBATON TE NJEJTA STANDARTE PER GREKET E SHQIPERISE DHE VECANERISHT NE HIMARE, SIC AI I KERKON SHKUPIT.

MESA DUKET KJO "DOUBLE STANDART" QE PRAKTIKON TIRANA, DO TE MBAJE ENDE LARG INTEGRIMIN E SHQIPTAREVE PER NE BE, DUKE NEKUPTUAR SE ESHTE AQ E LEHTE TU KERKOSH LLOGARI FQINJEVE PER STANDARTE MINORITETESH, SA EDHE E VESHTIRE TI PRAKTIKOSH ATO NE VENDIN TEND, DUKE I DHUNUAR LIRITE DHE TE DREJTAT E NJERIUT SI RASTI HIMARA.

Takimi Rama Ahmeti


Ali Ahmeti takon Edi Ramën: Marrëveshja e Ohrit, përparësi themelore
Autori: Lajmi.net Lajme 19:53, 15 December 2016
 
Më shumë se dy orë ka zgjatur takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, partia e të cilit arriti të fitonte 10 deputetë në zgjedhjet e 11 dhjetorit në Maqedoni. Në takim ishte i pranishëm edhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati.
Burime pranë Kryeministrisë thanë sot se, linja e Ramës është ajo që është bërë publike. Sipas shefit të qeverisë shqiptare, faktori shqiptar duhet të flasë me një zë të vetëm, në funksion të vendosjes së kushteve të Marrëveshjes së Ohrit në programin e cilësdo qeveri që do të krijohet.
Liritë, të drejtat dhe detyrimet e shqiptarëve, si qytetarë të barabartë të shtetit të Maqedonisë, duhet të kthehen në përparësi themelore.
Ali Ahmeti është takuar edhe me kryeparlamentarin Ilir Meta. I pyetur nga Top Channel, Ahmeti ka theksuar se është ende herët për të folur për koalicionet, por ka listuar kushtet e panegociueshme të BDI-së.
“Marrëveshja e Ohrit, anëtarësimi i vendit në NATO dhe në Bashkimin Evropian, zhvillimi ekonomik i barabartë midis komuniteteve, këto do të jenë parimet mbi të cilat ne do të zhvillojmë negociatat në të ardhmen”, tha Ali Ahmeti, i cili shtoi se është ende herët që të flitet për një koalicion të ri me Gruevskin. “Në këtë moment, me rëndësi është që vendi nuk duhet të rikthehet në krizë. Këto zgjedhje duhet të shërbejnë për t’i dhënë fund krizës dhe për të pasur një rifillim të mbarë në Republikën e Maqedonisë. Të gjithë duhet të vëmë interesin e stabilitetit dhe të mos humbasim më kohë”.

No comments: