Saturday, February 4, 2017

Muri i Himares ne Kosove

Stavri Marko
SManalysis 

Ne harkun e ketyre diteve, mjaft te forta ne politik berjen e Shqiperise, nje perplasje diplomatike mes eksponenteve te shqiperise dhe ambasadorit amerikan, ka lene jashte perleshjes jo vetem lidershipin e vendit Kryeministrin Edi Rama, por edhe deklaratat e tij, thuajse nuk jane vene re, nga media e Tiranes. 

Cfar ka ndodhur?

Rama ka dhene disa deklarata per Kosoven, si do te mbrohet nga ushtria shqiptare qe te mos i meret asaj “1 cm toke” apo Shqiperia ne NATO, apo Kosova e Pavarur, apo Mitrovica eshte Kosove, apo serbet jane minoritet ne Kosove ndersa shqiptaret ne FYROM jane shtetformues  etj…
Por Rama ka dhene edhe nje pergjigje ndaj nje student, qe iu qep deri ne fund te emisionit qe mos te shkelte ne audicione te tilla ne TV qe e kishte prone te oligarkut (te vete) , pasi nuk mer vesh nga politika, “Baton mos mi sill me keta, gjej analiste te flasin me ne” iu drejtua Rama i revoltuar, gazetarit Baton Haxhiu, qe kishte sjelle ne biseden Rama-Thaci, nje panel me student te ekselences kosovare.

Studenti e pyet Kryeministrin e Shqiperise, se si do te ndjeheshin ne Tirane, ne se greket e Himares, do te ndertonin nje mur te larte, sic eshte ndertuar ne Mitrovice nga serbet atje? Pergjigja e Edi Rames, kryeministri i Shqiperise, i shte e prere dhe e revoltuar: Ne Himare ska greke por jetojne shqiptare. 

Sakte. Kryeministri i Shqiperise, eshte i prere per ato qe thote, nuk ka greke dhe ne nuk e leshojme Himaren (sepse ceshtjet shtroheshin per territor ne debat). Por ce do qe jo vetem jashte Shqiperise por edhe ne zemren e Nacionalizmit shqiptar ne Prishtine, Himaren dhe Jugun e shqiperise e njohin si greke (epiriote).  Pyjetja qe iritoi Ramen ishte me tej, sepse perceptimi i opinionit kosovar si shqiptar dhe serb atje, eshte se, e pranon, se pranon politika e Tiranes, Jugu i shqiperise, mbetet territor i banuar nga greke, me marveshje nderkombetare dhe se popullsia eshte greko epiriote. 

Nuk eshte hera e pare qe Rama befasohet ne Prishtine. Ne 28 nentor te 2011, kur Edi Rama ne Opozite, propagandonde librin e tij Kurban, gjate conferences se shtypit, u pyet nga studentet kosovare qe “pse perceptimi yne ketu ne Kosove eshte ndryshe nga ju atje, sic eshte rasti qe Partia Socialiste, eshte filo greke!”. Pergjigja e Rames, vjen e gatshme duke e akuzuar se filo greke jane ata qe shiten detin greqise, pra Berisha… per te cilen, ne Kosove e dine se Berisha eshte verior, njeri i tyre, patriot, ndersa nga PS, jo. 

Por Rama, Berisha, Ilir Meta etj e dine shume mire se Himara (ne rastin tone edhe Jugu i Shqiperise), eshte nje ingranazh i perfshire ne skemen e Efektit Domino, ne rast se ne Kosove apo Bosnie, “leviz kufiri 1 cm”, por shprehen ne drejtim te kundert, pasi jane mesuar qe votat i fitojne nga propaganda per Shqiperine e Madhe, si dhe nuk duan te nderojne statutquone, ne Himare, pasi oligarket qe qendrojne prane tyre, po bejne investime ne Himare. 

E pare ndryshe, koha, punon per Himaren e lire me territorin e saj, ndryshe sec mendojne lideret shqiptare, qe po ndryshe, jane te perfshire ne Vetting. Koha punon per Himaren sepse nuk jemi si para do kohesh, nuk eshte me Kocua, nuk pleqerohet me te, ja hoqen Rames, nuk kryhen me plane per te shkateruar shtepi, i tha ndal Athina, nuk ka me teka dhe filozofi komuniste, ka apo ska greke, i thote njihi, Europa, nuk do kete prokuror te Llalles te mbroje grabitjet dhe shkaterrimet e territorit?

 Koha punon per Himaren se punon ne te njejten menyre edhe Mitrovica. Koha punon per Murin e Himares, sepse duan ta grabisin, ta vjedhin, ta ndryshojne, por nuk arrijne. Me murin e Himares, ndahen planet gjenocidale te Tiranes per assimilim te populates greko epiriote,, ndahen pronat dhe kishat qe duan te pervetesohen nga alpine te ardhur nga vise shqiptare dhe jashte saj, ndahen nga resortet qe po ndertojne ne prona te grabitura, ndahen nga Prokurore dhe Gjyqtare te kriminalizuar, nga bandite politikane dhe deputete burgaxhinjsh, nga cdo gje, qe nuk eshte humane, nga Paria e Tiranes.  

No comments: