Tuesday, April 4, 2017

Kriza politike ne FYROM, eksportohet per ne ShqiperiStavri Marko
SManalysis

FYROM, Shqiperi, Bosnje, Kosove,, krizat shtrihen ne menyre te rrufeshme si fillimi i nje Efekti Domino ne Ballkanin Jug Perendimor.

Mos qeverrisja institucionalisht ne Shkup, si  shkak i mos kompozimit te Qeverise se re, ka sjelle te njejtin shqetesim perendimor edhe ne Tirane, por,,,,,, tashme ky zhvillim I ri ne Shqiperi, pritet te infektoje edhe Rajonin.

Qeveria e Teknike e “Besimit”.

Ilir Meta, i cili mesaduket, po luan nje rol jashte kontureve institucionale shqiptare, ka paralajmeruar disa here, se mos patja e nje qeverie te shendoshe dhe koncensuale, do te rrezikoje stabilitetin politik te Shqiperise. Dhe per te mos shkuar me tej, as me “Cadren” dhe as me Ramen bashke qeverises, ai propozoi Qeveri te re me gjitheperfshirje dhe e Pagezoi “Qeveri Besimi”. Pra, pak retrospective,,
Kriza Politike shqiptare rrezikonte destabilitetin e pare te vendit post Komunist, dhe ne vitin 1991 u krijua “Qeveria e Stabilitetit”. Vendi u perfshi papritur nga helmetat e NATO, pa qene anetar i saj, nen pretekstin e shperndarjes se ndihmave humanitare. Operacioni Pelikan, solli kryesisht ushtaret Italiane, per ti ardhur ne “ndihme popullit shqiptar, ne dite te veshtira.”

Me rjenen e Piramidave dhe krijimin e nje kaosi rezultat i te ciles ne vitin 1997, Shqiperia u perfshi ne Lufte Civile, u krijua po nga Organizmat Boterore (OKB dhe BE) Operacioni Alba, me pjesemarjen e 8 mije ushtareve te NATO nga rajoni dhe me tej. Lufta e ashper Jug – Veri, e sinkronizuar tek PS me aleatet dhe PD me aleatet, solli rreth 4 mije viktima, per te cilen, me formimin e Qeverise Teknike te “Shpetimit Kombetar” (me ndermjetesimin e OSBE), u krijuan Gjykata dhe Prokuroria special e Krimeve te Renda, per te cilen nuk u gjykua asnje kriminel (i Luftes Civile) por perfunduan pas hekurave vetem trrafikantet e droges, kriminelet ordinere dhe te prostitutave!.

Ne vitin 1998, Shqiperia perjetoi nje Gusht Shteti, me pasoja te  renda per vendin, duke rrezuar qeverine e Fatos Nanos dhe krijuar qeverine e re te Pandeli Majkos, duke e cuar vendin ne vitin 1999, me krizen ne Serbi dhe Kosove.

Ne vitin 2004, Opozita e udhehequr nga Sali Berisha, organizoi protesten anti korrupsion ne gjthe shqiperine me moton “Nano Ik”. Vendi u rrezikua seriozisht per nje ndarje te re Veri – Jug.
Ne vitet ne vazhdim, pati nje krize te thelle politike e quajtur “Kriza Krokodil” ne vitin 2008, e cila u mbyll me ndermjetesine e dhe presionin e BE, per ndryshimet ne Kodin Zgjedhor, ndersa me e frikshmja ka qene Kriza e vitit 2011, kur opozita e atehershme PS, kishte zhvilluar rreth 300 protesta ne vit, me Moton, “Vota e Vjedhur”, shteti u trondit ne prag te kaosit Veri – Jug.
Viti 2017, ne prag “Qeveria Teknike e Besimit”, vendi eshte kanabizuar dhe opozita nuk mund te futet ne zgjedhje pasi votat mund te blihen lehtaz nga qeveria Rama.

Pse Shkup – Tirane, linje e re destabilizimi?

Thame qe kriza ne FYROM u eksportua ne Tirane. Shkaku eshte bllokimi I zgjedhjeve si rezultat I mos pjesemarjes se opozites, duke alokuar nje seri kushtesh per qeverine si, Qeveria Teknike, shtyrja e zgjedhjeve, apo pershkallezim protestash. Opozita akuzon kryeqeveritarin Rama se vazhdon te influencohet nga mediat e Soros ne gjithe Boten. Por vendi po rreshqet drejt nje krize te re, jo sin je rrezik zjarvenje, por per me teper, si nje krize shteterore institucionale, duke reshqitur ne nje situate pa president, pa prokuror, pa qeveri legjitime, pa zgjedhje,,, por me “Qeveri Besimi”.

Te njejtat sindroma edhe sot kriza ne FYROM, filloi para nje viti por po perfundon gati drejt nje perplasje etnike mes shqiptareve myslymane dhe sllaveve orthodokse, filo bullgare, filo serb dhe filo grek. Nderkaq, ky rezultat vine pasi Tirana aplikoi nje Platforme Kombetare Rajonale, e quajtur si strategji e “Shqiperise se Madhe”, si shkak I te drejtave me zyrtare te shqiptareve myslymane ne FYROM, e cila solli kalimin e FYROM nga nje shtet qe kerkonte anetaresine ne NATO dhe BE, ne nje deshtim total dhe me pasoja infektuese per Rajonin, krizen nder Rajonale Ballkanike etno fetare.

Por, a do te arrije Tirana krizen e sotme Rajonale ne Shkup?

Tirana po ecen ne gjurmet e Shkupit, si rezultat I papergjegjshmerise se politikaneve shqiptare, kryesisht arroganca e qeverrise, perkeqesoi fondet publike dhe rritjen e kanabisit, duke anashkaluar Vetting, procesin e drejtesise, per te cilen pritet mbledhja e Parlamentit per ta votuar. Por situate po rreshket akoma me tej drejt nje destabilizimi rajonal, ku Shqiperia mund te infektoje edhe Kosoven edhe Malin e Zi. Arsyeja qe shkojme ne kete perfundim eshte se te dhenat tregojne se nuk ka gjasa, qe zgjedhjet te behen ne qershor, po ashtu nuk ka asnje shank qe te zgjidhet Presidenti, apo edhe Prokurori, dhe si rezultat Kryeministri I “Qeverise se Besimit”, do te kete gjithe pushtet jo zyrtare ne dore, ashtu sikunder po ndodh edhe sot ne FYROM.

Dy vende Shkup – Tirane,  ne te njejten kohe qe kane te njejten krize, a kane te njejtat probleme?

Te dy vendet sei FYROM edhe Shqiperia, mund te infektojne gjithe vendet e tjera te rajonit, duke perfshire Kosove, Bosnje, Mal I Zi, por edhe Greqi, Bullgari, Kroaci edhe Serbi, pra ne nje fare menyre iplikohet direct NATO dhe BE. Kerkesat e Shqiptareve per Federalizim ne FYROM (Platforma Shqiptare) mund te shoqerohet automatikisht ne gjithe Rrajonin si shkak I dy vendeve ne prag te destabilizimit. Shkupi akuzon Tiranen sepse po obligon shqiptaret myslymane te federalizohen dhe te grupohen ne Shqiperine e Madhe, per aq kohe sa Tirana vazhdon ti quaje shqiptaret myslymane, si shtet formues te FYROM, po me te njejten akuze artikulohet edhe ne Shqiperi “Harmonia Fetare”, akuza vjen jo vetem nga Shkupi por thuajse te gjitha vendet qe rrethojne Shqiperine se Orthodokset qe jetojne ne Shqiperi, jane po aq shtet formues duke perforcuar rolin gjeopolitik te Kishes Orthodokse ne Shqiperi por edhe si factor paqeje.  

Si mund te shfaqen krizat nder rajonale ne Ballkan?


Krizat qe shkaktuan tri lufta ne Ballkan, kane qene te pritshme dhe te menjehershme. Lufta e Pare dhe Lufta e Dyte Boterore, shkak u bene dy atentate, ndersa lufta e trete Ballkanike pas vitit 1991, ose shembja e Jugosllavise, (nje process ende i paperfunduar por I koklavitur) solli qindra mijera viktima. Ndoshta Perndimi dhe venanerisht Washingtoni, ndihmoi myslymanet shqiptare dhe boshnjake, te kishin edhe me shume te drejta qe si skishin me pare, por ky disekueliber, ka sjelle edhe pasojat e veta: vendet e krishtera orthodokse, duket se jane me te konsoliduara per te rindertuar interest e tyre ne Ballkan, jo vetem me ndihmen e Rusise (Kines, Frances, por edhe Britanise). Por edhe vete administrate e re amerikane e Trump, duket e interesuar per te ndryshuar ekuelibrat dhe kufijte ne Ballkan. 

Nderkaq, nga Perendimi, NATO ka planin e nderyrjes se shpejte ne veprime te paparalajmeruar per vendet qe preken nga destabilizimi, perfshi edhe Shqiperine.

No comments: