Monday, February 29, 2016

Kemi harruar nje deklarate te Albin Kurtit per Himaren dhe Mitrovicen, po e deshifroj.
Stavri Marko

Cfar e bashkon Himaren me Mitrovicen? Nje “Efekt Domino” mund te ndodhe ne rajon, pas deshtimit te planit te Albn Kurtit, per te bllokuar krijimin e Komunave serbe ne Kosove. 

Thuajse ne te gjitha mediat nderkombetare u fokusuan ne zgjedhjen e Presidentit te Kosoves, duke atribuar nje arritje pas negociatash me palen serbe nen ndikimin e BE. 

Europa e mori seriozisht "Zajedicen" Bashkimin e Komunave Serbe, duke iu imponuar Washingtonit se "nuk do te kete qetesi ne se serbet nuk do te kene Autonomi brenda Kosoves".

Lideri autokrat i Vetevendosjes, Albin Kurti, nje politikan apasionant per "Shqiperine e Madhe", fillimisht gjate karieres se tij, i mbeshtetur fuqimisht nga USA, nuk mundi te triumfonte ndaj sabotimeve ne Parlament per zgjedhjen e Thacit President. Mesaduket europa kerkon nje mediator si Thaci dicka me kozmo polit,, se sa nje tjeter ne stilin e nacionalizmit te Kurtit.

Gjate qendreses se Kurtit prej disa muajsh, ai dhe opozita ne Kosove, nuk votonin bashkimin e Komunave serbe nen autonomi territoriale, nje forme organizimi e firmosur prej BE, Kosoves dhe Serbise. Kurti e quajti marveshjen tradheti kombetare shqiptare, ne dem te interesave te Kosoves dhe kombit shqiptar.

Por gjate disa intervistave dhene per televizionet ne Shqiperi, Albin Kurti, ka deklaruar se “Vetevendosja dhe opozita ne Kosove, proteston per te drejtat e shqiptareve per bashkimin e shqiptareve si komb dhe jo per te leshuar territore ndaj serbeve ne Kosove. Kurti madje deklaroi se “si do ti vinte Tiranes, ne se Himara dhe jugu do te shpallte autonomine ose do te bashkohej me Greqine, nepermjet Associacioneve qe po bejne me komunat serbe?”

Himariotet e klasit te diplomacise, e dine mire se cdo te thote nje deklarate e Albin Kurtit, e dhene ne mediat shqiptare ne mes te Tiranes, perfundimi i te ciles, u kurorezua me zgjedhjen e Presidentit te Ri ne Kosove, dhe zbatimin e planit te BE per “Zaidenices”, qe ne gjuhen serbe, do te thote “Bashkim”.
Perse Albin Kurti, barazoi Mitrovicen e Zaidenices” me Himaren ne mes te Tiranes?

Nuk ka asnje dyshim qe per analistet e Rajonit dhe te Gjeopolitikes, ceshjta e te drejtave te njeriut dhe e drejta per vetevendosje, eshte shkak i separatizmit dhe “Efektit Domino” vecanerisht ne Ballkan. Per shume arsyje sa historike por edhe te se drejtes nderkombetare, Himara dhe Mitrovica, kane ngjashmeri. E kam analizuar edhe ne vitin 2000, ne Revisten “Spekter” kete fenome, dhe sot pas 15 vitesh, Albin Kurti jep Alarmin: Himara po na iken nga duart. Po na ndoh si ne Mitrovice..
Mirepo, Albin Kurti deshtoi perpara BE dhe vete Washingtonit, i cili percolli me nota te ashpra deklaratat e Kurtit bile pati edhe replica me ambasadorin amerikan ne Prishtine. Tani radha i vjen Himares, qe sipas Kurtit, ka te njejten skenar si Mitrovica.

Per Albin Kurtin, njohes i mire i ceshtjes shqiptare, ka dhene nje mesazh ne Tirane, bile e ka dhen madje shume kohe edhe pas Ndarjes Territoriale, qe Himaren e krishtere dhe me ndergjegje greke ne mazhorance, e kane bashkuar me komuna shqipfolese nga ana veriore, pa deshiren e saj, me tendence te qarte, asimilimin e saj. Me pas, u gjeten format, nxirren ligje per efekte zjvillimore turistike, per te favorizuar nje levizje popullsise e justifikuar ne funksion te turizmit.

Mos kjo valle do te thote se Tirana e ka parashikuar kete skenar dhe per interesa kombetare, justifikoi edhe ato elektorale per krijimin e Bashkise se Re te Himares me Vranishtin?.

Pak naive te besohet se himariotet nuk gjenerojne forca progresiste, sikunder ka ndodhur ne Mitrovice, e cila detyroi komunitetin nderkombetar, te repsektoheshin parimet e vetevendosjes, me mjete pacifiste. Po ashtu, eshte mediokritet te bashkosh dhe ta mbash me force Himaren jashte deshires se saj, me plane dhe territore qe kercenojne ekzistencen e saj historike, pasi duhet te kuptoni qe Himara, ka mbrojtje me te madhe se Mitrovica ne arenen nderkombetare, perderisa Ndarja territorial, nuk funksionon, eshte fallso, eshte miopi dhe degjeneron konflikte sociale dhe etnike.

Nje kishe u shemb nga shteti ne Dhermi, dhe reagimi me i madh, erdhi nga bota e krishtere, Kryepeshkopi i Rusise dhe Moskes hiresia e tij Kyrill, shprehu indinjate per kete akt barbar. Himariotet e diasporas kane perfaqesuesi e tyre ne Departamentin Amerikan, dhe ndjekin cdo hap ne mardhenjet Tirane – Himare, edhe pse ne shtyp aspak nuk shkruhet me seriozitet.

Por do te thoshin edhe nje fakt ne opinion, shume te rende dhe aspak dinjitoz, me menyren se sillen politikanet e Shqiperise, cfar deklaratash thone.. Vetem prej debatit Rama - Berisha, shteti shqiptar, ka treguar se ka stimuluar popullsi te shperngulet ne bregdet, ne Himare dhe Sarande, duke grabitur toka ne menyren me te pandershme, ne "emer te kombit".

Ka nje seri perpjekjesh oligarkesh me ndihmen juridike te Parlamentit te Shqiperise dhe qeverise, qe kembengulin te kene aksese ne pronat e Himarioteve, duke perdorur me dhjetra mashtrime, fallsifikime dhe keqperdorim te pushtetit. Por ajo qe mendojne ata, ose disa politikane te larte qe parate e pista, duan ti investojne mbi tokat e Himarioteve, mos kujtojne se nuk ka sy qe i veshtron. As joshjet e disa qyyetareve nga Himara qe u shperndahet hipoteke, pa bere regjistrimin themeltar dhe aborgimin e ligjit komunist, nuk do te kalojne, te pakten ka nje garanci nga perfawesuesi i Washingtonit, per te cilen duditerisht Tirana, e ka veshin te shurdhet.

Teoria e shkitjes vec Efektit Domino, do bej te sajen. Mitrovica e dha sinjalin, pas saj nuk I dihet kush e ka radhen, ndodhta shqiptaret ne mal te Zi apo ne Maqedoni. Himara me Tiranen, duhet ta shikojne shume ndryshe njeri tjetrin. Deklaratat e Rames apo ndonje parlamentari tjeter per Himaren sa here qe rriten tone nacionaliste, nuk jane zgjidhje. Ndermjetesit nderkombetare sapo kane filluar te levizin. Kur flet Albin Kurti, duhet ta degjojne te gjitha palet me respekt: “Ne se firmoset Zajedica, atehere pergatituni te leshoni Himaren”

No comments: